امیر عبداللهیان در پنل اختصاصی گفت وگو در داووس

ما برای یک توافق خوب و پایدار آمادگی داریم

ما برای یک توافق خوب و پایدار آمادگی داریم وزیر امورخارجه کشورمان اظهار داشت: آنچه راهنما و معیار قطعی ما برای یک توافق خوب است، نفع مردم ایران از مزایای کامل اقتصادی برجام است. آقای بایدن اگر حسن نیتی دارد باید آنرا بر روی زمین نشان دهد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، حسین امیر عبداللهیان در پنل اختصاصی گفت گو در داووس به سوالات فرید ذکریا در مورد موضوعات منطقه ای و بین المللی، پاسخ گفت و درباب مذاکرات وین و اظهارات اخیر مقامات آمریکا و همین طور طرح ادعایی موضوع fto بعنوان تنها موضوع باقی مانده اظهار نمود: آن چه موجب کندی در مذاکرات شده است، موضوعات چندی مانند گرفتن تضمین های ضروری، اطمینان از مرتفع شدن اجزاء فشار حداکثری و همین طور اطمینان از انتفاع کامل اقتصادی ایران است که طرف آمریکایی پاسخ های لازم را معطل کرده است. پس نباید آنچه باقی مانده است را به یک موضوع تقلیل داد. بازگشت آمریکا به برجام یعنی آنکه وضعیت اقتصاد ایران مطابق تعهدات برجامی طرف های مقابل، میبایست در فضای اقتصاد و تجارت جهانی طبیعی شده و چرخه انتفاع اقتصادی ایران کامل باشد. در مورد fto نیز، این رژیم اسرائیل بود که بصورت هدفمند این مساله را بزرگنمایی کرد تا اصل گفتگوها را به حاشیه ببرد.

ما برای یک توافق خوب و پایدار آمادگی داریم
وزیر امورخارجه اشاره کرد: به صراحت اعلام می کنم آن چه راهنما و معیار قطعی ما برای یک توافق خوب است، نفع مردم ایران از مزایای کامل اقتصادی برجام است. آقای بایدن اگر حسن نیتی دارد باید آنرا بر روی زمین نشان دهد. همه باید بدانند جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای صلح آمیز هسته ای بزرگی را به دست آورده که در صورت توافق باید قسمتی از آنرا مطابق تعهداتش متوقف نماید اما طرف آمریکا از جیب خودش چیزی نخواهد پرداخت بلکه نهایتاً اگر به تعهداتش پایبند باشد، حقوق خود ما را بر می گرداند. در حقیقت آنچه را بصورت غیرقانونی از ملت ایران ستانده باید پس بدهد.
وی ادامه داد: ما برای یک توافق خوب و پایدار آمادگی داریم اگر آقای بایدن تصمیم سیاسی خودش را بگیرد و انتخاب نماید تا بالاخره به تعهدات کامل آمریکا برگردد.

افراط آمریکایی ها در تحریم یک نوع جنون تحریم است
امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباب روابط ایران و آمریکا نیز اظهار داشت: سیاست خارجی ایران اصول مشخص دارد و بر این اساس ملاکی که ما در نظر میگیریم رفتار عملی آمریکاست. متاسفانه واشنگتن طی ۴۰ سال قبل تنها بر بی اعتمادی ها افزوده است. همین الان در میانه مذاکرات وین، آقای بایدن تحریم های جدیدی را اضافه می کند. در حقیقت اینقدر آمریکایی ها در تحریم ها افراط کرده اند که گاه یک نفر را سه بار تحریم کرده اند. این یک نوع جنون تحریم است. برای هر ارتباطی حداقلی از اعتماد لازم است که در موضوع آمریکا این از اساس وجود ندارد.

ایران برای حضور در بازسازی اقتصادی جهانی آماده است
وی در پاسخ به سوالی درباب بازگشت ایران به بازار انرژی باتوجه به تحولات بین المللی گفت: ایران ظرفیت های مختلفی در زمینه انرژی همچون در تولید و انتقال انرژی برخوردار بوده و همین طور باتوجه به موقعیت ژئوپلتیکی خود در زمینه ترانزیت باتوجه به کریدورها شمال- جنوب و شرق-غرب از محوریت برخوردارست. در همین چارچوب، در نشست اخیر اوپک گازی در قطر، رییس جمهور اسلامی ایران ایده استفاده از ظرفیت گاز برای دوران پسا کرونا را بیان کرد که به همین دلیل از این ظرفیت برای بهبود و توسعه وضع اقتصادی جهانی می شود بهره برد.
وی ادامه داد: ایران برای حضور در بازسازی اقتصادی جهانی آماده است و البته این الزاماتی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

ایران درها را برای بازگشت سعودی بازگذاشته است
وزیر امورخارجه در مورد روابط با سعودی نیز افزود: روشن است جغرافیا، تاریخ و مشترکات فرهنگی و مردمی پیوند دهنده ماست. ما و عربستان همسایه ایم. البته این عربستان بود که قطع روابط دیپلماتیک را انجام داد. جمهوری اسلامی ایران درها را برای بازگشت سعودی بازگذاشته است.
وی ادامه داد: در دور اخیر مذاکرات پیشرفت های خوبی داشته ایم. حتی توافق کردیم در سطح ارشد سیاسی و دیپلماتیک و اگر شرایط برقرار شد در سطح وزرای خارجه دیدار داشته باشیم.

در قبال تحولات یمن کمک یار بوده ایم
امیرعبداللهیان در مورد یمن نیز با اشاره به وضعیت تراژدی انسانی در آن کشور گفت: در قبال تحولات یمن از همان ابتدا کوشیدیم کمک یار باشیم. نگاه اصولی ما این است که باید همه طرف های یمنی در آینده آن کشور نقش داشته باشند. انصارالله البته در ضمن سالهای قبل توانسته اند امن ترین مناطق را در داخل یمن بوجود آورد. شروع جنگ از طرف سعودی از همان ابتدا یک اشتباه بزرگ بود و پس تمرکز باید بر ادامه آتش و رفع محاصره باشد. آینده یمن تنها با یک تصمیم تمام یمنی رقم خواهد خورد.

صهیونیست ها هرگاه پیشرفتی بوده، داستان سازی می کنند
وی در مورد سوال دیگر فرید ذکریا درباب گزارش رسانه ای اخیر انتشار یافته در مورد برنامه هسته ای ایران گفت: روشن است صهیونیست ها سناریوی بیجان و نخ نمای دیگری را ساخته اند. دهه ها است رژیم اسرائیل این دروغ را میگوید که ایران ۶ ماه دیگر بمب خواهد داشت، واین دروغ را به انحا مختلف تکرار کرده و این جعل را به شیوه های مختلف تکرار میکند. این مورد اخیر هم از همین نوع است. مدل صهیونیست ها این است که هرگاه پیشرفتی بوده، داستان سازی می کنند.

باید همه واقع نگرانه به ثبات سویه کمک کنند
وزیر امور خارجه در مورد سوریه نیز اظهار داشت: ریس جمهور سوریه بتازگی تهران بود و شرایط سوریه کاملا متفاوت شده است. تهران در جنگ تروریست ها ضد مردم سوریه، تصمیم درستی گرفت و در کنار مردم سوریه ایستاد تا داعش و تروریست ها در دمشق حاکم نشوند که اگر این اتفاق می افتاد دنیای متفاوتی می داشتیم. امروز سوریه از این خطرات عبور کرده است و باید همه واقع نگرانه به ثبات سویه کمک کنند. متاسفانه از سوریه تا افغانستان شاهد استفاده ابزاری از تروریست ها هستیم. برای آینده بهتر سوریه باید تکلیف حضور مهندسی شده تروریست ها در آن کشور روشن شده و اشغال سوریه توسط نیروهای خارجی اختتام پذیرد.

ایران مساعی خودرا برای میانجیگری در جنگ اوکراین به کار خواهد گرفت
امیر عبداللهیان در پاسخ به سوالی در مورد جنگ اوکراین نیز تاکید کرد: مقامات ایران از همان ابتدا بصورت روشن جنگ را مردود اعلام نمودند اما باید در عین حال به ریشه های این جنگ و تحریکات گسترده ناتو، غرب و آمریکا ضد روسیه دقیقا توجه کرد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از جنگ و آوارگی مردم کشورها چه در اوکراین باشد، چه فلسطین، یمن و یا سوریه ناراحت بوده و آنرا مردود می داند؛ پس بجای تقابل، باید همه تمرکز نماییم بر اختتام جنگ و در همین چارچوب ایران آمادگی برای تسهیل این امر و میانجیگری را اعلام نموده و مساعی خودرا در ادامه نیز بکار خواهد گرفت.1401/03/10
10:07:10
5.0 / 5
155
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز