در بیانیه ای

۲۶۰ نماینده مجلس قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی را محکوم کردند

۲۶۰ نماینده مجلس قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی را محکوم کردند خبرگزاری نفت و گاز: 260 نماینده مجلس در اطلاعیه ای ضمن محکومیت قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از کاهش همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی هسته ای و توقف فعالیت دوربین های نظارت فراپادمانی حمایت کردند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، احمد امیرآبادی فراهانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی اطلاعیه ای با امضای ۲۶۰ نفر از نمایندگان در محکومیت قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را قرائت کرد.
متن این بیانیه بدین شرح است:
«باسمه تعالی
اکثریت اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۱۸ خردادماه ۱۴۰۱ قطعنامه ای مقابل جمهوری اسلامی ایران صادر کردند. ما نمایندگان مردم ایران، ضمن محکوم کردن اقدام سیاسی زیاده خواهانه کشورهای غربی، موارد ذیل را یادآور می شویم:
۱- جمهوری اسلامی ایران، به شهادت گزارش های دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، کشوری است که با حسن نیت، بیشترین فرصت های نظارت و دسترسی این سازمان را در بازه های زمانی گوناگون فراهم نموده ولی این دسترسی ها بجای آنکه در حل و فصل ادعاهای غرب مقابل برنامه صلح آمیز هسته ای مثمر ثمر باشد، هر بار با پرسش های لجبازانه جدیدی از طرف دبیر خانه روبه رو شده که حالا موجبات تردید درباره ضرورت این همکاری ها را به وجود آورده است. سوال اینجاست که اگر همکاری با بازرسی های آژانس به تکرار بهانه گیرانه ابهامات دامن می زند، چرا باید این فرصت دادن ها تکرار شود؟
۲- با کمال تأسف، شخص مدیر کل و بالتبع آن دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی وجاهت فنی خودرا آشکارا از دست داده اند. سفر آقای گروسی به سرزمین های اشغالی فلسطین و ملاقات با سران رژیمی که حاضر به پذیرش پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای(NPT) نیست و گزارش های مختلف را در کسب غیر قانونی سلاح هسته ای انگار نمی کنند، آشکارترین نشانه رفتار سوگیرانه گروسی بوده و تعهد وی به اجرای ماموریت های سازمان متبوع اش را در راه حرکت به سمت خلع سلاح هسته ای زیر سوال می برد.
۳- در همین چارچوب، بر خلاف مقررات و رویه های داخلی آژانس، ادعای برآمده از سرویس جاسوسی صهیونیستی، مبنای تقاضاهای دبیر خانه برای دسترسی ها در ایران قرار گرفته که نشانه روشنی از سیاسی و غیر فنی بودن در خواست آژانس در مورد موضوعات باقیمانده و سه مکان ادعایی است.
۴- در مذاکرات و توافق اسفندماه ۱۴۰۰ بین سازمان انرژی اتمی کشورمان و آژانس بین المللی انرژی اتمی، مدیر کل آژانس پذیرفت که با دریافت توضیحات اولیه و تکمیلی جمهوری اسلامی ایران از موضوعات باقیمانده، در گزارش خود به سمت حل و فصل موضوع در شورای حکام گام بردارد. در این چارچوب کشورمان طی سه ماه گذشته، یکبار توصیحات کتبی و سه دور جلسات حضوری درباره موضوعات با آژانس برگزار کرد؛ اما از نطق جهت دار مدیر کل آژانس قبل از اختتام گفتگوها در پارلمان اروپا و بعد از آن ارائه گزارش منفی وی به شورای حکام، معلوم شد که اغراض سیاسی جایگزین رویکرد فنی در مواضع گروسی شده است.
۵- با ادامه روند سیاسی در آژانس بین المللی انرژی اتمی، مجلس شورای اسلامی از اقدامات دولت محترم و سازمان انرژی اتمی کشورمان در راستای کاهش همکاری با آژانس، همچون توقف فعالیت دوربین های نظارت فراپادمانی، حمایت می کند.
۶- ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن مطالبه جدی از دولت محترم و وزارت امور خارجه بر صیانت از حقوق ملت ایران در حفظ چارچوب برنامه هسته ای و همین طور رفع موثر تحریم ها به جهت انتفاع اقتصادی مردم کشورمان در برخورد با طرف های غربی، تاکید نموده و اجرای دقیق «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» (مصوب مجلس یازدهم) را ابزار اصلی حفظ حقوق این ملت بزرگ می دانیم.
۷- به دولت خدمتگزار یادآور می نماییم که دشمنان مردم ایران تلاش می کنند با ایجاد فشار و فضاسازی سیاسی، زندگی اقتصادی مردم عزیزمان را دستخوش تلاطم کنند که لازم است ضمن ایستادگی در مواضع اصولی و هسته ای کشورمان، در اجرای برنامه اقتصادی نیز نهایت دقت صورت گیرد تا زمینه سو استفاده بیگانگان فراهم نشود.»
منبع:

1401/03/23
08:45:03
5.0 / 5
95
تگهای خبر: انرژی , تحریم , حقوق , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز