خطیب زاده:

توافق وین در دسترس می باشد اگر

توافق وین در دسترس می باشد اگر سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه در روز سه شنبه وزیر خارجه پاکستان به تهران سفر خواهد کرد، اظهار داشت: رئیس جمهور ترکمنستان هم بزودی به ایران سفر خواهد نمود و رئیس مجلس ارمنستان هم در این هفته عازم تهران خواهد بود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان بامداد روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که بیشتر از یک ساعت به طول کشید در پاسخ به سوالی در رابطه با سفر اخیر گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به سرزمین های اشغالی خاطرنشان کرد: ما با یک کنشگر و رژیم یاغی در منطقه روبرو می باشیم که بیشتر از هفت دهه است که تداوم دار ترین رفتارهای یاغی گرانه، تروریستی، جنگ طلبانه و قانون گریزی را در نظام بین الملل به منصه ظهور گذاشته است.
وی اضافه کرد: این رژیم جعلی تا کنون از هیچ تلاشی فروگذار نکرده که ساختارهای حقوق بین الملل را به سخره بگیرد و ابراز کند و همه را با چک سفیدامضای بعضی از کشورهای مدعی انجام داده است.
خطیب زاده افزود: جای تاسف است که مدیرکل آژانس بعنوان کارگزار آژانس این ساختار را در اختیار چنین رژیم قانونگریزی قرار داده است یعنی توسط کارگزار، ساختار را به سخره گرفته و به چالش کشیده است و دستاوردها در حوزه پادمانی توسط خود مدیرکل آژانس بی اعتبار شده است.
خطیب زاده با اعلان اینکه فکر می کنم پیام این سفر مثل هر اقدام دیپلماتیک دیگری روشن است، اضافه کرد: مدیرکل آژانس باید نگران بی طرفی و استقلال باشد و طبق اساسنامه آژانس دراین زمینه وظیفه قطعی دارد.
وی اضافه کرد: در این اقدام مدیرکل آژانس در زمان غلط و جای غلط، افراد غلط را ملاقات کرده است و با این مبادرت به اعتبار آژانس بین المللی انرژی اتمی در چشم عموم و صحنه بین الملل ضربه بدی زده است. پاسخ ما به این مورد داده شده است و امیدواریم تصحیح رویه شود.
خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ضد ایران اظهار داشت: صدور این قطعنامه کاملا یک اقدام سیاسی و طراحی شده بود در مسیری که بین ایران و آژانس تعریف شده بود خلل ایجاد کرد.
خطیب زاده اضافه کرد: بر مبنای بیانیه مشترک که ۱۵ اسفند سال ۱۴۰۰ بین ایران و آژانس توافق شده بود رفت و برگشت هایی بین دو طرف انجام شد اما این اقدام، تغییر لحن و گفتگو و بیان های گروسی نشان داده است که یک دستورپذیری از یک مرکز انجام شده است، بطور قطع نمی توانستیم این اقدام سیاسی غیر فنی آژانس را بدون پاسخ بگذاریم. در همین چارچوب اقدامات خویش را انجام دادیم. من فکر می کنم اقدامات صورت گرفته از جانب ایران قاطع و متناسب بود. هر چند که آنها بگویند که قطعنامه شکلی و سفارش ای بوده است. اگر ضرورتی بر انجام قطعنامه نبود آنها حتما باید مسیر دیگری را می رفتند.
سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با رفت و آمدهای دیپلماتیک اخیر به تهران اضافه کرد: هفته گذشته سفر آقای امیرعبداللهیان به هند را داشتیم ایشان در این سفر با مقامات ارشد هند دیدار داشتند. با ایرانی ها و تجار در دهلی نو، حیدرآباد و بمبئی دیدار کردند، چندین توافقنامه و یادداشت تفاهم بین مقامات دو کشور در جریان این سفر به امضا رسید و در این سفر در واقع مبحث دیپلماتیک منطقه ای مورد تاکید ما مورد پیگیری قرار|گرفت.
خطیب زاده همچنین به سفر اخیر رئیس جمهور ونزوئلا به ایران اشاره کرد و اظهار داشت: در ادامه رفت و آمدهای دیپلماتیک به تهران فردا وزیر خارجه پاکستان به کشور ما سفر خواهد نمود. رئیس جمهور ترکمنستان بزودی به ایران می آید. رئیس مجلس ارمنستان هم در هفته جاری عازم ایران خواهد بود و سفرهای آقای امیرعبداللهیان هم در هفته بعد پیگیری می شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اخبار انتشار یافته درباره توقیف یک فروند هواپیما ماهان در آرژانتین با پرچم ونزوئلا و ادعاهای مقامات آرژانتین در این خصوص اظهار داشت: روز گذشته در این ارتباط روابط عمومی ماهان توضیح دادند. هیچ هواپیمایی از ایران متعلق به شرکتهای ایران در هیچ کجایی چنین اتفاقی برای آن نیفتاده است.
وی خاطرنشان کرد: این چند هفته اخیر مدام پر از خبرسازی و عملیات روانی است و برخی اظهارات برای ایجاد حس ناامنی انجام می گیرد.
این دیپلمات ارشد کشورمان اشاره کرد: برپایه اعلام شرکت ماهان این هواپیما بیشتر از یک سال است که به ونزوئلا به فروش رسید و خدمه آن هم تنها ایرانی نیستند و اتباع کشورهای دیگر هم هستند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه عده ای معتقد هستند که پاسخ داده شده از جانب ایران به قطعنامه اخیر شورای حکام در خصوص توقف فعالیت دوربین های فراپادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران کافی نبوده است و باید اقدامات جدی تری انجام می شد، خاطر نشان کرد: پاسخ ایران قاطع و متناسب بود.
وی اضافه کرد: اگر در راه مذاکرات همکاری ببینم متناسب به آن پاسخ می دهیم.
این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤال دیگری درباره وضعیت داخلی عراق هم خاطرنشان کرد: در مورد موضوعات داخلی عراق باید گروه ها و مردم عراق صحبت کنند. مردم عراق در این مرحله از بلوغ سیاسی قرار دارند که در توافقاتی که با هم دارند، بتوانند مشکلات را حل کنند.
وی در همین راستا اضافه کرد: آنچه برای ایران مهم می باشد حفظ تمامیت ارضی، ثبات و امنیت عراق است. ما همواره بر حاکمیت قانون و مسیرهای قانونی و حفظ آرای مردم تاکید کرده ایم و انشالله همه گروههای عراقی تلاش خواهند کرد که عراق از این امنیت و آرامش دور نشود.
خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در مورد اخبار انتشار یافته درباره برگزاری مانور مشترک رژیم صهیونیستی با قبرس و ادعاهای مقامات صهیونیستی در اینباره ضد ایران تصریح کرد: این گونه اخبار نادرست و جعلی نشان داده است که رژیم صهیونسیتی و برخی طرف ها چه پازل هایی را برای جنگ روانی ایجاد کردند. این ادعای رژیم صهیونیستی از اساس غلط است.
خطیب زاده افزود: در دعوتی که از سفیر قبرس در تهران در این ارتباط انجام شد، ایشان تاکید کردند که چنین حرفی از اساس غلط است و کذب محض است و این که روابط ایران و قبرس ممتاز است و اجازه نمی دهیم طرف های ثالث اقدامی را صورت دهند.
خطیب زاده با تاکید براین که سفیر قبرس در تهران به صورت کامل این اخبار را رد کردند، اظهار داشت: این گونه اخبار در جهت عملیات روانی است.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص زمان سفر لاورف وزیر خارجه روسیه به تهران اظهار کرد: لاورف به تهران سفر می کند و ان شاءالله وقتی زمان آن حتمی شد دراین زمینه اطلاع رسانی خواهیم کرد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با آخرین وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک و آخرین اقدامات وزارت خارجه برای پیگیری وضعیت این دیپلمات خاطرنشان کرد: از روز اول ما تاکید کردیم که اقدام صورت گرفته از جانب چند کشور اروپایی در رابطه با بازداشت آقای اسدالله اسدی نقض آشکار کنوانسیون وین است. دولت آلمان نقض فاحش دراین زمینه انجام داد و همزمان با سفر رئیس جمهور وقت به اتریش این اقدام را انجام داد.
وی با اعلان اینکه کشورهای اروپایی همچون آلمان و بلژیک دراین زمینه بدعت خطرناکی را گذاشتند و ما به آنها تذکر دادیم، اضافه کرد: حالا هم می گوییم که باید آقای اسدی بدون قید و شرط آزاد و اعاده حیثیت شود و خسارت وارده جبران شود.
وی همینطور اظهار داشت: با دستور رئیس جمهور انجام شکایت حقوقی دراین زمینه را در دستور کار گذاشته ایم و این مسیر را با جدیت دنبال می نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با خبر انتشار یافته از جانب وزارت خارجه آمریکا در خصوص این که هر کسی اطلاعاتی در مورد فعالیت ها و کانال های اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اختیار آمریکا قرار دهد جوایزی به آن اهدا می شود، اضافه کرد: این که سپاه غیور پاسداران اسلامی ایران کابوس یاغیان، متجاوزان تروریست ها، قانون گریزان و بر هم زنندگان نظم منطقه ای، آغاز کنندگان جنگ در منطقه و متجاوزان به کشورهای منطقه باشد سبب افتخار ایران است.
خطیب زاده اظهار داشت: سپاه سرفراز ایران بعنوان تأمین کننده صلح و ثبات در منطقه مورد کینه و بدخواهی این گونه کشورها و کنشگران قانون گریز و یاغی قرار می گیرد. اینها سند افتخار است.
خطیب زاده اظهار داشت: طرح این گونه مسائل بیشتر از این که معنای واقعی داشته باشد یک عملیات روانی از جنس زرد است و نشان داده است که چقدر آنها در حوزه واقعی ناتوان هستند که چنین کارهای زرد اطلاعاتی در فضای رسانه ای انجام می دهند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با خبر انتشار یافته از جانب یکی از رسانه های کویتی در خصوص دیدار وزیر خارجه ایران و عربستان و آخرین روند مذاکرات صورت گرفته بین تهران و ریاض گفت: هم اکنون تمرکز ما بر مبحث حج است. این که حج به خوبی برگزار گردد. با عنایت به رایزنی هایی که بین ایران و مقامات سعودی صورت گرفته شاهد اعزام حجاج به عربستان هستیم. این اعزام از روز گذشته شروع شد و ان شاءالله حج آرام و مطمئنی داشته باشیم.
خطیب زاده اضافه کرد: امیدواریم که این مورد به خوبی صورت گیرد و پس از انجام این مورد در مورد مباحث دیگر اقدام می نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوال دیگری در مورد بازگشایی سفارتخانه های ایران و عربستان در تهران و ریاض اظهار داشت: بازگشایی سفارتخانه ها یکی از موضوع هایی است که در ادامه مسیر باید صورت گیرد ولی همانطور که گفتم حالا تمرکز ما بر روی مبحث حج است و بر این مورد تمرکز داریم که توافقات صورت گرفته بین دو کشور دراین زمینه به خوبی صورت گیرد و در مراحل بعد در رابطه با موضوعات مطرح شده به فراخور آن تصمیم گرفته می شود.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اخبار انتشار یافته در خصوص درخواست ایران جهت عضویت در بریکس خاطرنشان کرد: مبحث بریکس در دستور کار ما قرار داشته و دارد و اگر تحول خاصی صورت گیرد در مورد آن اطلاع رسانی خواهیم کرد.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد لغو سفر امیر عبداللهیان به ترکیه اظهار داشت: سفر ایشان به ترکیه لغو نشده بلکه به تعویق افتاده است. انجام سفر از جانب ایشان به ترکیه و چند کشور آفریقایی در دستور کار است. سفر ترکیه جزو اولویت های ماست و ان شاءالله درحال برنامه ریزی هستیم که در صورت توافق دو کشور این سفر طی چند روز آینده صورت گیرد و امیدواریم بتوانیم برنامه ریزی دراین زمینه را قطعی نماییم.
وی در ادامه نشست خود در پاسخ به سوالی در خصوص این که یکی از مقامات ترکیه اظهارات مقامات ایران در خصوص این که سدسازی ترکیه در ایجاد افزایش گرد و غبار در منطقه تأثیر گذاشته است را رد کرده و از دیگر سو طبق بعضی از اخبار ایران در کنوانسیونی که درباره ریزگردها در ساحل عاج بوده حضور نداشته است، خاطرنشان کرد: اتفاقا ایران یکی از بنیانگذاران کارگروه مبارزه با پدیده ریزگردهاست و در جلسات مختلف در رابطه با این مورد همچون جلساتی که در فائو در کمیته مرتبط برگزار شده حاضر بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه ضمن اشاره به وظایف محول شده در این ارتباط به سازمان محیط زیست و سفر اخیر رئیس سازمان محیط زیست در رابطه با مبحث گرد و غبار به عراق و سوریه افزود: این رفت و آمدها مقرر است ادامه پیدا کند.
وی همینطور با اعلان اینکه بزرگنمایی در مورد مواضع کشورهای غیر از ایران کمکی به اصل مبحث نمی کند، اضافه کرد: ایران کوشیده که با رویکرد منطقه ای این مورد را حل کند. مدیریت اشتباه آب ها و سدسازی ها در رودهای بالادستی وجود داشته است پیوستگی محیط زیست در کل منطقه وجود دارد و این مورد باید مورد توجه همه کشورهای منطقه قرار بگیرد.
وی با اعلان اینکه باید در فضای غیر سیاسی این مورد پیگیری شود، اظهار داشت: هر کسی بگوید که پیوستگی محیط زیستی در منطقه وجود ندارد بطور قطع حرف اشتباهی زده است و باید این مورد را در یک رویکرد منطقه ای به پیش برد و حل کرد.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که هم اکنون ایران در چند کشور مهم اروپایی سفیر ندارد و از سویی دیگر صحبت از تغییر نماینده ایران در سازمان ملل شده است و چرا مدتی است که بعضی از نمایندگی های ایران بدون حضور سفیر فعالیت می نمایند و جانشین های آنها مستقر نشده اند، گفت: فرآیندهای بروکراتیک دراین زمینه که بخشی از آن در وزارت خارجه است، فرآیندهای خاص خویش را دارد.
وی با اعلان اینکه چرخش نیروها در وزارت خارجه امری عادی و معمول است در مورد نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: هم اکنون آقای غائبی بعنوان سرپرست در نمایندگی ایران در آژانس با هماهنگی وزارت خارجه و دستگاههای مربوطه فعالیت ها را به پیش می برد. همانطور که می دانید معرفی سفرای جدید و گرفتن آگرمان برای آنها روند خاص خویش را دارد. در مورد بعضی از کشورها سفرا در مرحله آگرمان و گرفتن ویزا هستند و در مورد بعضی از آنها مراحل داخلی مبحث درحال سپری شدن است.
وی در پاسخ به این ادعا که گفته می شود گزینه های وزارت خارجه بعنوان سفیر با مخالفت هایی در نهاد ریاست جمهوری روبرو شده و این سبب تاخیر در معرفی سفرا شده است، اظهار داشت: فرآیندهای معمول دراین زمینه به صورت عادی در حال انجام می باشد. حتما فرایند انتخاب سفیر و اعزام سفیر با حساسیت و دقت نظر بالایی انجام می شود و شاید این مورد سبب شده این برداشت پیش بیاید.
وی خطاب به خبرنگار پرسش کننده اظهار داشت: بعضی از کشورهایی که شما از آنها در پرسش تان نام بردید سفرای معرفی شده در مرحله گرفتن آگرمان از دولت میزبان هستند و ان شاءالله بزودی عازم خواهند شد.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اظهارات اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی ان ان تصریح کرد: ایشان باید در بعضی مواضع و صحبت های خود بازبینی کند و به این مورد توجه داشته باشد. ایشان گاها فراتر از وظایف خود اظهاراتی را مطرح می کند. در روز یکشنبه ایشان در مصاحبه با یکی از رسانه های غربی مطالبی را در مورد مسائل داخلی ایران و اقتصاد ایران مطرح نمودند که طرح این اظهارات از جانب ایشان کاملا غلط است، اگر گزارش شتاب زده اخیر ایشان و اظهارات سیاسی ایشان نبود شاید جایگاه آژانس در بحث راستی آزمایی این گونه نبود.
خطیب زاده خطاب به خبرنگاران، اظهار داشت: به این مورد توجه داشته باشید، آنچه که ایران انجام می دهد نعل به نعل در قالب پادمان است و اقداماتی که متوقف کرده اقدامات داوطلبانه بوده است.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: اقدامات ایران هیچ نگرانی اشاعه ای ندارد. ایران جزو پادمان است و اقداماتش در قالب آن است و بهتر است مدیرکل آژانس بر فعالیتهای رژیم ها و کشورهایی تمرکز کند که عضو ان پی تی نیستند.
وی تصریح کرد: ایران کشوری است که بیشترین نظارت بر روی برنامه هسته ای اش وجود دارد و همیشه با آژانس همکاری کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به پرسش دیگری در مورد آینده برجام با عنایت به تحولات اخیر، اظهار داشت: آنچه که ایران در ایام اخیر انجام داده در پاسخ به اقدامات طرف مقابل بوده است.
خطیب زاده اظهار داشت: سال هاست که برجام برای ایران کار نکرده و منافع اقتصادی برای مردم ایران نداشته است.
وی با تکیه بر این که تمام اقدامات ایران برگشت پذیر است، اضافه کرد: اگر همین فردا در وین توافق نهایی شود تمام اقدامات ایران در رابطه با کاهش تعهدات برجامی از لحاظ فنی برگشت پذیر است و آنچه که برگشت ناپذیر است تروریسم اقتصادی آمریکا و همراهانش ضد ملت ایران است. درد و رنجی که آنها بر مردم ایران اعمال کردند برگشت ناپذیر است.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: توافق در دسترس و امکان دارد. اگر آمریکا دو کار انجام دهد. اول این که از این توهم اهرم سازی عبور کند و دوم این که بپذیرد به تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل عمل کند و اگر چنین موضوعی صورت بگیرد همین فردا می توانیم به وین برویم و توافق را نهایی نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اظهارات معاون دیپلماسی وزیر خارجه در خصوص این که ایران تلاش دارد که در مبادلات خود با کشورهای مختلف ار ارزهایی غیر از دلار و یورو استفاده کند خاطرنشان کرد: این که ما مبادلات اقتصادی خویش را در قالب ارزهایی غیر از دلار و یورو انجام دهیم همواره در دستور کشورهای مستقلی چون ایران بوده است و هم اکنون هم در جریان مراودات دو جانبه با بعضی از کشورها از ارزهای ملی دو کشور استفاده می نماییم.
وی ضمن اشاره به این که آمریکا از دلار بعنوان سلاحی برای تحت فشار قرار دادن بعضی از کشورها استفاده می نماید، اظهار داشت: در همین چارچوب تلاش داریم از سلاح دلار در اقتصاد بین الملل فاصله بگیریم و مشاهده می نماییم که کشورهایی چون چین و روسیه هم این مسیر را رفته اند.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در مورد صحبت های اخیر فواد حسین وزیر خارجه عراق در خصوص این که ایران در جریان حمله به اربیل هیچ مدرکی عرضه نداده که مناطق مورد بمباران قرار گرفته از جانب تهران مرکز فعالیتهای موساد بوده است، خاطرنشان کرد: ما به دوستان در عراق سفارش می نماییم که مراقب باشند که مرزهای جغرافیایی و کشورشان مورد سوءاستفاده طرف های یاغی برای انجام اقدامات ضد امنیتی ضد دوستان شان همچون ایران قرار نگیرد.
وی اضافه کرد: بیشتر از آنچه که لازم است دراین زمینه به آنها اطلاع داده شده است. من بارها از همین تریبون در مورد اقدامات این رژیم یاغی در عراق و مرزهای عراق اخطار داده بودم و آنچه که انجام شد یک جراحی کوچک بود که به هدف هم به صورت دقیق برخورد کرد.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوال دیگری در مورد حمله اخیر رژیم صهیونیستی به فرودگاه دمشق و این که این حمله سبب شده که به صورت موقت پروازها و فعالیت ها در این فرودگاه متوقف شود، گفت: پس از این اتفاق آقای امیرعبداللهیان با همتای سوری خودشان صحبت کردند، این اقدام را محکوم کردند، در مورد چگونگی مرتفع کردن مشکل به وجود آمده برای فرودگاه و انجام پیشبینی های لازم در این ارتباط صحبت هایی داشتند. در گفت وگوی تلفنی که با دبیرکل سازمان ملل هم داشتند تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم کردند.
خطیب زاده در ادامه پاسخ به این سؤال تصریح کرد: رژیم صهیونیستی می کوشد بحران هایی که با آن روبرو است را به خارج از سرزمین های اشغالی منتقل کند. پاسخ درست در مقابل این اشغالگری مقاومت و عقب راندن این رژیم متجاوز است. ملت های منطقه به خوبی می دانند که جواب متجاوز سیلی است نه خنده و این موضوعی است که مردم سوریه با مقاومت خود نشان دادند.
سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: سوریه نمی تواند حیاط خلوتی برای رژیم اشغالگر قدس باشد. ما از اقدامات ارتش سوریه در مقابل این تجاوزات حمایت می نماییم و باید این رژیم اشغالگر تجاوزارت خویش را آخر دهد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه اطلاعات در مورد روابط بین ایران و آفریقا و برنامه وزارت خارجه جهت گسترش روابط کشورمان با این قاره با عنایت به سفر اخیر چند هیات آفریقایی به تهران، اظهار داشت: در ابتدا لازم می دانم که درگذشت حجت الاسلام والمسلمین دعایی را خدمت اهالی رسانه بخصوص دوستان روزنامه اطلاعات تسلیت بگویم.
وی افزود: آقای امیر عبداللهیان بزودی به چند کشور آفریقایی سفر خواهند کرد و چند هیات آفریقایی هم اخیرا به ایران آمده اند.
وی با اعلان اینکه در جهت تنوع در دیپلماسی اقتصادی گسترش تعاملات و تبادلات تجاری با کشورهای آفریقایی را به جد پیگیری می نماییم، اضافه کرد: در همین رابطه بخش آفریقایی در وزارت خارجه مامور شده که به صورت جدی گسترش مراوردات با کشورهای این قاره در حوزه های اقتصادی و سیاسی را به صورت جدی پیگیری کند.
وی همینطور به سفر دو ماه پیش خود به آفریقا اشاره نمود و اظهار داشت: این سفر هم در همین چارچوب صورت گرفت.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که نظر ایران در مورد سفر گروسی به تهران چیست؟ و این که آیا ایران انجام چنین سفری را قبول می کند، خاطرنشان کرد: مراودات ایران و آژانس در قالب فنی و به صورت عادی ادامه دارد. هر سفری باید دستور کار مشخص و واضحی داشته باشد و اگر ایشان می خواهد در قالب مدیرکل آژانس به تهران بیاید باید این سفر دستور کار مشخص و ویژه ای داشته باشد ولی اگر بخواهند بعنوان گردشگر بیایند ایران می توانند این کار را انجام دهند.
وی همینطور اظهار داشت: ما بعضی از توضیحات را در مورد عدم توجه آژانس به بیانیه مشترک ایران و آژانس که در 15 اسفند بین دو طرف توافق شد از آژانس خواسته ایم و امیدواریم که به این مورد پاسخ داده شود و همانطور که گفتم مراودات ایران و آژانس در قالب فنی و عادی خود ادامه پیدا خواهد نمود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگاران درخصوص سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر به چین نیز اظهار داشت: ما از سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر به چین استقبال می نماییم.
وی اضافه کرد: تصور می نماییم که پاسخ این اقدام سازنده چین باید نگاه غیر سیاسی به مبحث حقوق بشر و مراودات کمیسیونر عالی حقوق بشر با این کشور باشد.
خطیب زاده افزود: متاسفانه بعضی طرف ها از مبحث حقوق بشر بعنوان ابزاری سیاسی استفاده می نمایند. ما این را نقطه آغازی می دانیم برای اینکه ان شاءالله چنین مراوداتی جواب سازنده ای از مجموعه های بین المللی بگیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال یکی از رسانه های خارجی درباره حمله پهپادی اخیر به اربیل و اینکه گفته شده در این حمله دو نفر از اعضای ارشد موساد در این منطقه کشته شده اند و بازتاب گسترده این مورد در بعضی از رسانه های داخلی ایران خطاب به خبرنگاران پرسش کننده اظهار داشت: در مورد سوال شما، پاسخی ندارم.
وی افزود: پاسخ اسرائیل در جای خودش داده می شود و پاسخ را در جای خودش می دهیم و در کشورهای ثالث نمی دهیم.
وی همینطور در پاسخ به سوال دیگری دراین زمینه اظهار داشت: منبع تهدید هرکجا باشد در همان جا، تهدید خنثی می شود.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در رابطه با اخبار انتشار یافته در خصوص حضور افسران نظامی ایران در سفارت روسیه و صف کشیدن برای دست دادن با سفیر این کشور در تهران به مناسبت برگزاری مراسم روز ملی روسیه در ایران تاکید کرد: بعضی از صحبت ها در فضای عمومی و رسانه ای مطرح می شود که احتیاج به توجه جدی از جانب شما دارد شما باید دقت کنید که شبهه افکنی کار ساده ای است.
خطیب زاده خطاب به خبرنگار پرسش کننده اظهار نمود: اگر شما به تصاویر روز ملی ایران در سفارت ایران در روسیه نگاه کنید مشاهده خواهید کرد که صفی از مقامات امنیتی، نظامی و وزرای روس وجود دارد که با سفیر ما دست می دهند.
وی با اشاره به اینکه ما باید از شبهه افکنی عبور کرد و نباید گرفتار خودتحقیری شویم، افزود: گفتمان جدی ایران گفتمان نه غربی نه شرقی، استقلال و آزادی و توجه به توانمندی های ایران است.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد سو استفاده آمریکا از قرار گرفتن سازمان بین المللی در این کشور اظهار کرد: آمریکا باید در این ارتباط به وظایف اش طبق منشور سازمان ملل عمل کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ارتباط با اقدام اخیر کانادا، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه و انگلیس در اعلام اخطار به شهروندان شان در رابطه با سفر به ایران اضافه کرد: بعضی از رسانه های جریان اصلی و همینطور بعضی از کشورهای خاص بگونه ای طراحی می کنند که حس ناامنی را به داخل ایران و ناظرین نظام بین المللی در مورد ایران منتقل کنند و این چیز جدیدی نیست و آنها دستور کار روشنی دراین زمینه دارند که این مسیر را پیگیری می کنند.
خطیب زاده افزود: اگر به عملکرد چند هفته اخیر بعضی از رسانه های معاند که به زبان فارسی فعالیت می نمایند نگاه نماییم می بینیم که آنها تلاش دارند این ناامنی را منتقل کنند و این بیانیه ها و سفارش های مسافرتی در همین راستاست.
سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این سؤال تاکید کرد: این کشورهایی که چنین بیانیه هایی را منتشر نموده اند خودشان بخشی از ناامنی در عرصه بین المللی هستند و ما در این سال ها نقش آنها را در عرصه بین الملل به شکل های مختلف مشاهده کردیم.
وی با اشاره به اینکه این اقدامات سیاسی ارزشی ندارد افزود: بهترین شاهد مثال دراین زمینه آنهایی هستند که به ایران می آیند و وضعیت آرام ایران را می بینند.
خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد نقشه راه بین ایران و ونزوئلا اظهار نمود: دو کشور ایران و ونزوئلا در سطحی از همکاری ها هستند که نیازمند توافق بلندمدت است که گرفتار برخی روزمرگی ها نشود. نقشه راه دراز مدت بین کشورها برای این است که حوزه های همکاری را مشخص نماید. اقتصاد ایران و ونزوئلا در خیلی از ابعاد مکمل یکدیگر هستند. دو کشور در حوزه های اقتصادی هم اکنون مراودات خوبی دارند و برپایه اراده دو کشور برای توسعه تعاملات و پیشبرد این همکاری ها نقشه راه بلندمدت 20 ساله در جریان سفر مادورو به تهران بین دو کشور به امضا رسید.
وی در رابطه با اظهارات وزیر خارجه کشورمان در مسافرت به هند در خصوص اینکه بسته ابتکاری جدیدی از جانب ایران به طرف های مقابل در جریان مذاکرات وین داده شده است با اشاره به اینکه چه قبل از قطعنامه شورای حکام و چه حوالی آن مذاکرات ادامه داشت آقای امیرعبداللهیان با آقای بورل صحبت کردند و تماس ها و رایزنی ها چه به صورت پیام های مکتوب و چه تلفنی بین دو طرف ادامه داشت آقای بورل در شرایطی که در قرنطینه بودند تماس هایی را با آقای امیر عبداللهیان داشتند و از آن مسیر ابتکارات و بسته هایی را فرستادیم.
وی اضافه کرد: آنچه که مشخص است این است که آمریکا می خواهد مذاکرات را تطویل کنن و برخی موضوعات دوجانبه را از راه وین حل کند. این دار و دسته سازی و کارهایی که با سه کشور اروپایی در این چارچوب انجام می شود تبانی پشت پرده ای است که قصد دارند که از راه فشار آنچه را که ما تاکید داریم در توافق اجرایی نشود.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای نشست هفتگی خود با خبرنگاران به عرضه گزارشی از عملکرد وزارت خارجه در طول دو هفته اخیر پرداخت.1401/03/24
08:30:00
5.0 / 5
187
تگهای خبر: انرژی , حقوق , عملیات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز