نیویورك تایمز در گزارشی مطرح كرد

سایه سنگین میراث ترامپ بر دیپلماسی بایدن در برابر ایران

سایه سنگین میراث ترامپ بر دیپلماسی بایدن در برابر ایران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک روزنامه آمریکایی در گزارشی بیان کرد سیاست های مخرب دونالد ترامپ در برابر ایران، به سه طریق عمده دیپلماسی بایدن را در زمینه احیای توافق هسته ای ایران به چالش کشیده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره تأثیر سیاست های مخرب دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا بر دیپلماسی دولت بایدن در برابر ایران، نوشت: عوامل زیادی در چشم انداز رو به افول احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ دخیلند. اما شاید چیزی به اندازه میراث رئیس جمهور ترامپ، سر راه تلاشهای دولت بایدن مانع ایجاد نکرده است.
نیویورک تایمز می افزاید: مسلما، این آقای ترامپ بود که در سال ۲۰۱۸، از توافق هسته ای که در دولت باراک اوباما مذاکره شده بود، خارج شد و آنرا «بدترین توافق ممکن» خواند. اما کاری که او کرد، بیش تر از مانع ایجاد کردن بود. مقامات آمریکایی و تحلیلگران می گویند، اقدامات او به صورت گسترده ای توان آمریکا برای مذاکره با تهران را به چالش کشید که خواسته هایی فراتر از توافق هسته ای مطرح کرده و رئیس جمهور بایدن بدون گرفتن امتیاز راضی به اجابت آنها نشده است.
در گزارش این روزنامه آمده است: توافق اصلی برنامه هسته ای ایران را در ازای کاهش تحریم های اقتصادی اعمال شده بر آن که اقتصادش را با مشکل رو به رو کره بود، محدود می کرد. بعد از آن که آقای ترامپ از توافق خارج شد و باردیگر تحریم ها را اعمال کرد، ایران هم آغاز کرد به تخطی از مفاد آن.
این گزارش مطرح می کند: با وجود هیچ گونه امتیازی در زمینه توافقی جدید و پیشرفت مدام ایران به سمت توامندی های هسته ای، دولت بایدن امکان دارد مجبور شود که یا بپذیرد ایران ظرفیت ساختن یک بمب را دارد یا اقدامی نظامی انجام دهد که مانع انجام دادن این کار شود. موضع ایران همچنان این است که برنامه هسته ای آن اهدافی صلح آمیز را دنبال می کند، مانند تولید ایزوتوپ های پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری.
نیویورک تایمز همینطور نوشت: رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، ماه پیش در یک جلسه استماع در کنگره گفت، ترامپ یک بحران هسته ای بیهوده برای بایدن بر جای گذاشت و فرصت حفظ توافق کم شده است.
در ادامه این گزارش آمده است: مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته ای از اواسط مارس گرفتار وقفه شده است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه گفت، مقامات ایران «بایدن تصمیم بگیرند و بایدن خیلی زود این تصمیم گیری را انجام دهند که ببینند آیا می خواهند بر مبنای چیزی که مذاکره شده پیش بروند یا نه و این کار در صورتیکه ایران بخواهد، می تواند به سرعت انجام بگیرد.»
نیویورک تامیز نوشت: این ماه، بعد از آن که آمریکا و متحدان اروپایی آن از ایران به خاطر عدم همکاری با بازرسان بین المللی[آژانس بین المللی انرژی اتمی] انتقاد کردند، مقامات تهران با خاموش و خارج کردن دوربین های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته ای این کشور، اقداماتشان را شدت بخشیدند. بلینکن گفت، این اقدامات ایران «دل گرم کننده» نیستند.
در ادامه گزارش این روزنامه آمده است: روز سه شنبه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت که ایران طرح جدیدی به آمریکا عرضه کرده است اما جزئیاتی در اینباره عرضه نکرد. او گفت، « ایران هیچگاه از میز مذاکره کنار نکشیده است و بر این باور است که مذاکرات و دیپلماسی بهترین راه رسیدن به توافقی خوب و با دوام است». یک مقام ارشد دولت آمریکا در واشنگتن که از نزدیک در جریان مذاکرات است، گفت از هیچ گونه طرح پیشنهادی از جانب ایران اطلاعی ندارد اما آمریکا از ایده هایی که به توافق منجر می شوند، استقبال می کند.
نیویورک تایمز نوشت: طبق اظهارات چندین نفر که در جریان امور مذاکرات هستند، سایه میراث ترامپ به سه طریق قابل توجه بر این مذاکرات سنگینی می کند. اولی همان چیزی است که ایرانیان آنرا سلب اعتمادی شگرف تلقی می کنند؛ خروج یک جانبه ترامپ از توافق هسته ای، باوجود پایبندی ایران به مفاد این توافق، مهر تاییری بر هراس تهران از این بود که آمریکا چقدر سریع می تواند بعد از برگزاری یک انتخابات تغییر رویه دهد.
در ادامه این گزارش آمده است: ایرانیان پای میز مذاکره در وین خواهان تضمینی شده اند که هر کسی بعد از بایدن به قدرت برسد، نتواند باردیگر توافق را فسخ کند. ۲۵۰ نفر از ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی ایران در اواخر فوریه نامه ای به رئیس جمهور ایران نوشته و از او خواستند « از تجربیات گذشته درس بگیرد» و «بدون دریافت تضمین لازم، هیچ توافقی را قبول نکند». مقامات دولت بایدن گفته اند چنین چیزی با عنایت به نظام دموکراتیک آمریکا امکان پذیر نیست(مذاکرات هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی در دوران ریاست جمهوری جورج دبل یو بوش شروع شد و در سال ۲۰۱۵ با یک التزام عملی ریاست جمهوری آمریکا در دوران باراک اوباما به توافق هسته ای منتهی شد. این توافق هیچ وقت بعنوان یک معاهده در سنای آمریکا تصویب نشد.)
نیویورک تایمز در این خصوص نوشت: یکی از نگرانی های ایرانیان در این حوزه این است که شرکتهای خارجی اگر فکر کنند فشار تحریم های آمریکا امکان دارد باردیگر پس از انتخابات ریاست جمهوری بعدی اعمال شود، امکان دارد به سرمایه گذاری در ایران بی میل باشند.
در ادامه گزارش این روزنامه آمده است: دومین مانع عمده ای که ترامپ سر راه احیای توافق هسته ای ایجاد کرد، اعمال حدود ۱۵۰۰ تحریم جدید ضد ایران بود. ایران اصرار داشته است که این تحریم ها لغو شوند و روی یکی از آنها بیشتر از همه پافشاری کرده است که قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در لیست سازمان های تروریستی آمریکا در سال ۲۰۱۹ بود. دولت های قبلی آمریکا سپاه پاسداران را که [ادعا می شود] بر نیروهای نظامی نیابتی ایران در لبنان، سوریه و یمن نظارت می کند و در عراق به شورشیانی که آمریکایی ها را کشته اند کمک کرده، محکوم کرده اند. اما آنها نسبت به اعلام کردن شاخه نظامی یک کشور خارجی بعنوان یک گروه تروریستی اخطار داده بودند.
این روزنامه همینطور نوشت: مذاکره کنندگان ایرانی گفته اند، بایدن باید برای رسیدن به یک توافق، نام سپاه پاسداران را از این لیست خارج کند. اما بایدن بدون اینکه ایران امتیازات دیگری عرضه کند، از انجام دادن این کار سر باز زده است و بلینکن در ماه آوریل، این گروه را یک سازمان تروریستی اعلام نمود.
گزارش نیویورک تایمز آورده است: برخی تحلیلگران این مورد را بیشتر نمادین می دانند. آمریکا تا همین هم اکنون هم سپاه پاسداران و فرماندهان آنرا به شدت تحریم کرده است و انتظار می رفت تأثیر این تنبیه ها نتایج بلندمدتی برای اقتصاد ایران به همراه بیاورد. با این حال، سنای آمریکا لایحه ای غیرالزام آور را در ماه مه با آرای ۶۲ به ۶۳ تصویب کرد که مانع بایدن از خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست می شود. یک مقام ارشد دولت آمریکا که می خواست نامش فاش نشود، گفت، دولت این کشور حاضر بوده است این اقدام را انجام دهد، اما تنها اگر ایران آمادگی عرضه تضمین های جدیدی درباره نگرانی های امنیتی در رابطه با سپاه پاسداران باشد.
این روزنامه به مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران درباره احیای توافق هسته ای، بعنوان مانع سوم بر جای مانده از زمان دولت دونالد ترامپ یاد کرده و نوشت: ترامپ بعد از صادر کردن دستور ترور قاسم سلیمانی، یک فرمانده ارشد ایرانی در سال ۲۰۲۰، ایران را بیشتر از پیش برآشفت.
در این گزارش درباره مشکلی که مانع سوم ایجاد می کند، آمده است: رابرت مالی در خلال مذاکره با ایران در وین از راه میانجی های اروپایی از هتل دیگری در آن سوی خیابان با ایران ارتباط برقرار می کرد. این باعث کند شدن روند مذاکرات و در بعضی مواقع، باعث ایجاد سوء تفاهم هایی زمان بر می شد.
این روزنامه همینطور نوشت: مقامات دولت ترامپ انتظار چنین پیچیدگی هایی را در سطوحی مختلف داشته اند، چون در واقع، آنها سیاستی را ایجاد کردند که بخشی از هدفش این بود هرگونه مذاکرات را در آینده، بدون تغییراتی مشهود در رفتار ایران سخت کند.
نیویورک تایمز از طرفی مطرح کرد: مقامات دولت بایدن می گویند، ترامپ خواسته های بیشینه گرایی از ایران داشت که واقع بینانه نبودند، حتی با عنایت به فشار اقتصادی زیادی که دولتش بر تهران اعمال کرده بود.
این روزنامه می نویسد، دنیس راس، نویسنده و دیپلمات پیشین آمریکایی اعتقاد دارد دو طرف هنوز انگیزه مصالحه دارند.1401/03/30
09:08:34
5.0 / 5
54
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز