ادعای رویترز:

آژانس اعلام نمود ایران آماده تزریق گاز UF6 به سانتریفیوژهای IR-6 فردو است

آژانس اعلام نمود ایران آماده تزریق گاز UF6 به سانتریفیوژهای IR-6 فردو است خبرگزاری رویترز ادعا نمود، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام نموده است ایران درحال آماده سازی برای تزریق گاز UF۶(اورانیوم هگزافلورید) به سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات فردو است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی ادعا نمود، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گزارشی منتشر نموده است که در آن گفته شده، ایران درحال آماده سازی برای به کار بردن سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۶ در تاسیسات فردو است.
رویترز مدعی است، در گزارش محرمانه آژانس که آنرا رویت کرده، آمده است، «بازرسان آژانس روز یک شنبه تایید کردند که ایران آماده تزریق گاز هگزافلورید (UF۶)، موادی که سانتریفیوژها آنرا غنی سازی می کنند، به دومین آبشار سانتریفیوژهای IR-۶ در تاسیسات فردو است.»
رویترز بر طبق این گزارش مدعی است، « ایران روز دوشنبه به آژانس اطلاع داد که غیرفعال سازی این آبشار، روندی که جلوتر از غنی سازی است و شامل تزریق گاز UF۶ به این دستگاه هاست، از روز یکشنبه شروع شده است.»
رویترز همینطور مدعی شد: ایران به آژانس اطلاع نداده است که این آبشار بعد از غیرفعال سازی تا چه درصد خلوصی غنی سازی را آغاز خواهد نمود. ایران پیشتر به آژانس اطلاع داده بود که دو آبشار IR-۶ می توانند از ۵ تا ۲۰ درصد خلوص غنی سازی کنند.
این خبرگزاری مدعی است، در بخشی از گزارش محرمانه آژانس آمده است: آژانس هنوز هیچ توضیحی از جانب ایران درباره اینکه ایران مقرر است بعد از غیرفعال سازی آبشار مورد اشاره، کدام روش را برای تولید[اورانیوم غنی شده] به کار ببنند، دریافت نکرده.
ادعای رویترز در بحبوحه وقفه چند ماهه بوجود آمده در مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای مطرح می شود که در ازای لغو تحریم های ایران باعث اعمال محدودیت هایی بر برنامه هسته ای آن شد.
به تازگی آمریکا و سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس قطعنامه ای سرزنشی را درباره همکاری ایران و آژانس در شورای حکام آژانس بین. المللی انرژی اتمی به تصویب رساندند.
در پیش نویس این قطعنامه آمده بود: شورای حکام از ایران می خواهد که هرچه فوری برای اجرای تعهدات قانونی اش اقدام و بدون اتلاف وقت به پیشنهاد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای همکاری بیشتر جهت شفاف سازی و حل وفصل مسائل باقی مانده پادمانی عمل کند.
ایران گفته بود پاسخش به این اقدام «قاطع و متناسب» خواهد بود.
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی به دنبال تصویب این قطعنامه از تصمیم ایران برای خاموش کردن دوربین های فراپادمانی نظارتی آژانس در تاسیسات هسته ای ایران اطلاع داد.
منبع:

1401/04/03
11:12:00
5.0 / 5
13
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز