واکنش آمریکا نسبت به سفر پوتین به تهران

واکنش آمریکا نسبت به سفر پوتین به تهران نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات وین، در گفت وگویی با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، به سوالاتی درباره مذاکرات وین و روابط تهران-مسکو پاسخ داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از شبکه سی ان ان، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت وگویی با ابن شبکه درباره احیای توافق هسته ای با کوشش برای انداختن توپ در زمین ایران گفت، این تصمیم ایران است که بخواهد به میز گفتگو برگردد.
مالی گفت، ایران می گوید که مایل است به مذاکرات بازگردد، اما حقیقت این است که این فرصت به صورت روزانه از دست می رود و این گزینه برای همیشه در دسترس نخواهد بود.
مالی در پاسخ به اینکه او بارها گفته است فرصت مذاکرات تا همیشه وجود نخواهد داشت و آیا با عنایت به این، ضرب الاجلی برای مذاکرات وجود دارد یا نه، اظهار داشت: هیچ تاریخ مشخصی برای آخر دادن به مذاکرات تعیین نشده است.
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در واکنش به سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به ایران درباره روابط ایران و روسیه مدعی شد: ایران یا می تواند در موقعیت وابستگی نسبی به روسیه قرار بگیرد، درحالی که روسیه خود در سطح جهان منزوی شده است و فرصت های اقتصادی قابل توجهی عرضه نمی کند، یا می تواند به برجام برگردد که نتیجه آن روابط عادی تر با کشورهای همسایه، اروپا و بقیه جهان خواهد بود.
او همینطور درباره ادعاهایی که در زمینه فروش پهپاد همچون پهپادهای جنگی توسط ایران به روسیه جهت استفاده در جنگ اوکراین مطرح است، اظهار داشت که این تصمیم به عهده تهران خواهد بود اما این اقدام ادعایی را با عنایت به اینکه ایران مخالفت خویش را با جنگ اعلام نموده، «گزینه ای نه چندان جالب» تلقی نمود.
مالی با مطرح کردن اظهاراتی تهدیدآمیز در زمینه به کار بردن تحریم های آمریکا ضد ایران و روسیه، اظهار داشت: ابزارهایی در اختیار داریم و به وسیله آنها هرگونه انتقال چنین پهپادهایی به روسیه را تحریم خواهیم کرد.
رابرت مالی همینطور در پاسخ به پرسشی درباره سیامک نمازی، شهروند دو تابعیتی ایران-آمریکایی که در ایران زندانی است، اظهار داشت که واشنگتن از هیچ تلاشی برای بازگرداندن زندانیان آمریکایی در ایران مضایقه نمی کند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ادعاهای رابرت مالی درباره موضع ایران در مذاکرات و تأثیر روابط دوجانبه آن با روسیه بر این مذاکران به دنبال این مطرح می شود که آخرین دور از گفت وگوهای غیرمستقیم میان آمریکا و ایران برای حل وفصل آخرین مسائل حل نشده در زمینه احیای توافق هسته ای، به تازگی با تسهیل گری اتحادیه اروپا در دوحه انجام شد. این مذاکرات نتیجه راه گشایی به دنبال نداشت.
حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در ایام گذشته و بعد از انجام شدن این گفت وگوها در قطر، در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای قطری اش در تهران در اینباره بیان نمود: ما برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم و برخلاف بعضی از ادعاهای رسانه ای طرف آمریکایی ما هیچ گونه مطالبه زیاده خواهانه و هیچ گونه مطالبه فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: مطالبات ما کاملا در قالب توافق سال ۲۰۱۵ است و اگر در حوزه ای طرف آمریکایی احساس می کند مبحث فرابرجامی است ما در درون گفت وگوها به طرف آمریکایی تاکید کرده ایم برپایه آنچه که در ماه های گذشته در مذاکرات رخ داد و بارها طرف های غربی اعلام نمودند که هر آنچه که مانع نفع اقتصادی ایران از برجام می شود را برمی دارد. ما در گفت وگوهای اخیر بر یک مبحث اساسی تمرکز کردیم و آن بحث تضمین موثر از جانب آمریکا در حوزه های هر آن چیزی است که بخواهد نفع اقتصادی ایران از برجام را تحت تاثیر قرار دهد و مطالبه و خواسته ما زیاده خواهانه نیست.
مسئول وزات امور خارجه تصریح کرد: در راه دریافت تضمین ها آمریکا باید متعهد شود که ایران از مزایای کامل توافق ۲۰۱۵ برخوردار خواهد بود و این چیزی است که تابحال طرف آمریکایی نتوانسته نسبت به تحقق آن ما را مطمئن کند.
وی اضافه کرد: بار دیگر تاکید می کنم که ما حسن نیت داریم. اهل مذاکره منطقی هستیم و در این راه جدی هستیم.
پاسخ نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به سوال شبکه سی ان ان درباره ادعای فروش پهپاد توسط ایران به روسیه به دنبال این مطرح می شود که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری مدعی شده بود، ایران درحال آماده سازی برای تحویل صدها پهپاد دارای قابلیت حمل سلاح به روسیه است.
مشاور امنیت ملی آمریکا ادعا نمود، که ایران برنامه حمایت نظامی از روسیه را در جنگ اوکراین دارد. اطلاعاتی در دست داریم که نشان داده است ایران درحال آماده شدن برای آموزش نیروهای روس در این حوزه است.
این در حالی است که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات مشاور امنیت ملی امریکا درباره فروش تکنولوژی های جدید ایرانی به روسیه، خاطرنشان کرد: سابقه همکاریهای میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی تکنولوژی های جدید به قبل از آغاز جنگ در اوکراین بر می گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها به صورت رسمی اعلام شده است.
کنعانی در ادامه اضافه کرد: ادعای مقام آمریکایی در حالی است که امریکا و اروپایی ها سال ها است کشورهای اشغالگر و متجاوز همچون در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح های کشنده متنوع خود تبدیل نموده اند که اساسا بدون این تسلیحات، تداوم بیشتر از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی ممکن نبود.


 


منبع:

1401/04/29
12:39:54
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز