مرندی:

آمریکا در موقعیت تحمیل خواسته های خود نیست

آمریکا در موقعیت تحمیل خواسته های خود نیست خبرگزاری نفت و گاز: یک تحلیلگر ارشد سیاسی با اشاره به بحران انرژی فعلی در غرب اصرار کرد که آمریکا در موقعیتی نیست که بتواند خواست خودرا دیکته کند و تنها راهکار پیش روی آن، توافق با ایران است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی با اشاره به بحران انرژی به وجود آمده در جهان در پی حمله روسیه به اوکراین و تحریم های اروپا و آمریکا مقابل روسیه اشاره کرد که افزایش قیمت جهانی نفت به سبب این شرایط به وجود آمده سبب شد تا جو بایدن، رییس جمهور آمریکا برای یافتن یک راهکار به منطقه سفر و با سران کشورهای تولید کننده نفت، همچون عربستان سعودی، امارات متحده عربی و عراق دیدار کند.
اسپوتنیک افزود: بااینکه در جده به بایدن اطمینان داده شد که عربستان برای برقراری ثبات به بازارهای جهانی انرژی نهایت همکاری را با ایالات متحده خواهد داشت اما کارشناسان می گویند که عربستان هم اکنون نیز به حداکثر ظرفیت خود در تولید نفت رسیده است و از سویی دیگر نمی خواهد توافق خود با سایر کشورهای عضو اوپک را برهم بزند.
این خبرگزاری در ادامه گزارش داد: در چنین شرایطی، واشنگتن که به دنبال حل بحران انرژی است چاره ای ندارد مگر این که یک شریک دیگر بیابد – و ایران بطور بالقوه می تواند این راهکار را عرضه نماید.
محمد مرندی تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی ایران در این زمینه اظهار داشت که تهران مایل است با واشنگتن به توافق برسد، اما آمریکایی ها نیز باید امتیازاتی بدهند، برای اینکه نمی توانند همه چیز را با هم بخواهند.
اسپوتنیک همین طور به مذاکرات ماه های گذشته میان ایران و سایر طرف های توافق هسته ای ۲۰۱۵ با حضور غیرمستقیم آمریکا اشاره نمود و اضافه کرد: ایران از نوامبر ۲۰۲۱ بطور فعال در این رایزنی ها حضور داشته است. در طول این مذاکرات طرف های غربی بارها اصرار کرده اند که باید بر کارهای هسته ای ایران نظارت داشته باشند و تهران نیز به سهم خود، خواهان حذف تمامی تحریم هایی است که مانع اجرای کامل توافق هسته ای به عنوان پیش شرط هر توافقی می شود.
به گزارش اسپوتنیک، مرندی اصرار کرد که این خواسته های ایران تا حالا برآورده نشده است. در ازای آن، رسانه های غربی مدعی اند که این توافق به سبب درخواست های ایران برای حذف نام سپاه پاسداران از لیست آمریکا از سازمان های تروریستی به بن بست خورده است.
مرندی در ادامه توضیح داد: این مساله هیچ گاه پیش شرطی برای ایران نبوده است. اما از آن برای توجیه سنگ اندازی استفاده شده است. مساله ای که وجود دارد، سابقه اجرای جزئی و نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توسط آمریکاست، چیزی که ایران آنرا غیرقابل قبول می داند و بعلاوه، عدم تمایل واشنگتن برای برداشتن تحریم هایش.
این کارشناس ارشد سیاسی درباره بحران انرژی فعلی که غرب با آن مواجه می باشد، اظهار داشت: قسمتی از مشکل می تواند در سیاست داخلی آمریکا یا موقعیت ضعیف حزب دموکرات باشد. در هر صورت، آمریکا در موقعیت قوی برای اقدام مقابل ایران نیست و بنابراین، بهترین گزینه برای آنها این است که به یک توافق دست یابند و نفت خام ایران را وارد بازار اروپا کنند.
بنابر گزارش این رسانه روس، ارزیابی ها نشان میدهد که ایران هم اکنون دارای ذخایر قطعی ۱۵۷ میلیارد بشکه ای است که ۱۰ درصد کل ذخایر نفت را تشکیل می دهد. همین طور این میزان، معادل ۱۳ درصد چیزی است که کشورهای اوپک برای ارائه دارند.
اروپا به سبب تحریم های غرب از سال ۲۰۱۲ نفت ایران را تحریم کرده است. تهران نیز در پاسخ خدمات خودرا در آسیا ارائه کرده، جایی که مشتریان وفادار خودرا در چین و هند یافته است.
محمد مرندی اشاره کرد: هم اکنون کمبود مشتری وجود ندارد. ایران نفت بیشتری را به قیمت بازار می فروشد. بدین سبب عملکرد بسیار خوبی دارد. اگر تحریم ها برداشته شود، ایران قادر خواهد بود تولید خودرا افزایش دهد.
ایشان سپس درباره برخی تلاش ها در منطقه برای ایجاد یک ائتلاف در مقابل ایران اظهار داشت: چنین چیزی نمی تواند ایران را به چالش بکشد. هیچ کشور منطقه ای وجود ندارد که بتواند رقیب ایران باشد. تنها رقیب ما آمریکا است. اسرائیل و عربستان سعودی کوچک و ضعیف هستند. ایران به لحاظ نظامی پیشرفته ترین کشور در غرب آسیا به شمار می آید.
اسپوتنیک همین طور گزارش داد: جو بایدن در جریان سفر خود به خاورمیانه اظهار داشت که گزینه نظامی روی میز قرار ندارد و دیپلماسی تنها راه پیش روست. مرندی در این زمینه نیز اظهار داشت که در حقیقت، بایدن تفاوت چندانی با رییس جمهور قبلی آمریکا، یعنی دونالد ترامپ ندارد که روی دنبال کردن سیاست خود در خصوص "فشار حداکثری" اصرار داشت.
مرندی اشاره کرد: آمریکا حالا در موقعیتی نیست که بتواند اوضاع را تشدید کند. اگر این کار را انجام دهد، فقط قیمت ها را به سقف (حداکثر) می رسانند که از قضا به نفع ایران خواهد بود. کار هوشمندانه ای که آنها باید انجام دهند این است که معامله کنند. ما برای آن آماده ایم.1401/04/30
11:25:13
5.0 / 5
104
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , اوپك , برق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز