کشت و صنعت مغان در راه احیا

کشت و صنعت مغان در راه احیا به گزارش خبرگزاری نفت و گاز ایرنا- شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان که چند سال پیش به بخش خصوصی واگذار شده و بعد از کشمکش های زیاد واگذاری آن ابطال شد، طی دو سال گذشته با اقدامات انجام شده مدیریت جدید، در راه احیا، حفظ اشتغال و سودآوری قرار گرفته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، با اقدامات اجرایی شروع شده بعد از ابطال واگذاری، چشم انداز تولید یک میلیون تن محصول در این شرکت تدوین شده و بنا به قول مدیران این شرکت، با اجرای برنامه های تکمیلی و با افزایش حدود ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت تولیدی شرکت، این هدف تا سه سال آینده محقق می شود.
هیات مدیره جدید مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان که در تاریخ ۱۵ دیماه سال ۱۳۹۹ معرفی شده، از زمان شروع به کار، فرآیند احیای این شرکت را آغاز نموده و در مدت ۲۰ ماه گذشته دستاوردهای قابل ملاحظه ای حاصل شده است.
مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان که الان بعنوان زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی شمرده می شود، در زمینه تولید محصولات کشاورزی، دامی و صنایع وابسته با ۲ هزار و ۷۰۰ نفر نیروی انسانی شاغل فعالیت می کند و بعنوان پیشانی تولید بخش کشاورزی استان درحال فعالیت و تولید است.
این مجموعه بزرگ اقتصادی بعنوان بزرگترین شرکت کشت و صنعت کشور با داشتن اراضی وسیع زراعی به مساحت بیشتر از ۲۰ هزار هکتار زمین زراعی، ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه های قند، لبنیات، فرآوری میوه و چند واحد تولید غذای دام و سایر نیازهای حوزه کشاورزی از شرکتهای منحصر بفرد کشور شمرده می شود.
وسعت اولیه کشت و صنعت مغان بعنوان بنگاه عظیم اقتصادی در شمال استان اردبیل ۶۰ هزار هکتار بود ولی به سبب واگذاری به کارکنان، عشایر ساکن در محدوده و هم فروش بخشی از اراضی، الان تنها ۲۷ هزار هکتار در دست کشت و صنعت مغان قرار دارد که ۲۳ هزار هکتار آن قابل کشت است.

فرایند واگذاری مسئله دار و ابطال با دستور آیت الله رئیسی
مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی شرکتهای دولتی، در سال ۱۳۸۸ در فهرست واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفت و بعد از طی مراحل قانونی، فرآیند واگذاری این شرکت عظیم در سال ۹۶ شروع شد.
بعد از چهار فقره آگهی، در سال ۱۳۹۷ به قیمت ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیاردریال به صورت اقساط ۹ ساله با ۲ سال تنفس و سود ۱۴ درصدی و آورده نقدی یک هزار میلیاردریالی سرمایه گذار به بخش خصوصی واگذار شد. این واگذاری از همان زمان به سبب طی نشدن فرآیند قانونی، تعیین قیمت پایین فروش و هم نادیده گرفته شدن حقوق بیت المال و منافع ذیحقان و اهالی منطقه با اعتراض مردم مواجه گردید.
آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس وقت قوه قضاییه مهرماه سال ۱۳۹۹ در پاسخ به درخواست عمومی و اجابت خواسته مردم استان اردبیل بخصوص طومار امضا شده ۲۰ هزار نفر از اهالی منطقه مغان، به اردبیل سفر کرده و ضمن بررسی مبحث واگذاری این شرکت به بخش خصوصی، با صدور دستور ۶ ماده ای، خواهان بررسی این واگذاری مسئله دار شد.
پس از سفر وی، واگذاری مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان به بخش خصوصی بر مبنای رای قطعی شعبه ۲۱ دادگاه عمومی و حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران در روز ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹ ابطال و بعد از خلع ید تحویل دولت شد.

بررسی مجدد وضعیت شرکت کشت صنعت مغان بعد از ابطال واگذاری
پس از ابطال واگذاری مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان که مردم استان اردبیل آنرا جزو یادگارهای ماندگار آیت الله رئیسی در این خطه می دانند، یک سال بعد آخرین وضعیت این شرکت در مسافرت ۳۰ مهرماه سال قبل آیت الله رئیسی در کسوت رئیس جمهور به استان اردبیل بررسی شده و آخرین دستورات برای احیای آن صادر شد.
رئیس جمهور در جریان این سفر اعلام نمود که "دولت برای با برنامه ریزی دقیق و اجرای اقدامات حساب شده تمام تلاش خویش را برای آبادانی شرکت کشت و صنعت مغان معطوف می کند."
وی با تاکید بر برنامه ریزی و اقدام وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه و رونق این بنگاه بزرگ اقتصادی اضافه کرد: دلیلی برای توقف و کند شدن روند کاری و احیای این مجتمع اقتصادی وجود ندارد و با توجه به این مجتمع اقتصادی، بیکاری در منطقه مغان مفهوم ندارد.
آیت الله رئیسی بیان کرد: این مجتمع بزرگ اقتصادی بعد از ابطال واگذاری، مسئولیت های اجتماعی زیادی نسبت به شهر، استان و وضعیت مردم دارد و مردم منطقه هم نسبت به احیا و استفاده حداکثری این بنگاه بزرگ اقتصادی توقع بجایی دارند که باید با برنامه ریزی این توقع برآورده شود.
وی همینطور اظهار داشت: دولت و سیاست گذاران بخش کشاورزی موظف می باشند تا امکانات و اعتبارات لازم برای آبادی، توسعه و ایجاد زمینه اشتغال در این مجتمع را فراهم آورند.

مسیر احیای شرکت کشت و صنعت مغان
واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی بنا بر اعلام کارشناسان، یک خطای راهبردی بود که در ۲ سال فعالیت آنها به دست بخش خصوصی، تولید در این مجموعه متوقف گردید و با توجه به این که بخش خصوصی خریدار، تخصص و اهلیت کار را نداشت، تبعات منفی زیادی در حوزه تولید و نوآوری بر کشت و صنعت مغان تحمیل شد.
بر اساس اعلام مدیرعامل جدید این شرکت، در دوره مدیریت توسط بخش خصوصی نه تنها شتاب لازم در راه توسعه کشت و صنعت مغان محقق نشد بلکه ذخایر راهبردی این مجموعه هم از بین رفت و کم توجهی به نیروی انسانی انگیزه کار را هم به شدت تحت تاثیر قرار داد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان و دامپروری با تشریح وضعیت این شرکت بعد از ابطال واگذاری اظهار داشت: سودآور کردن این شرکت در راس برنامه ها قرار گرفت و در اولین سال ابطال واگذاری به بخش خصوصی، علاوه بر احیا و اجرای برنامه های توسعه، بیشتر از ۳۰۰ میلیاردریال سود مازاد هم کسب شد.
اسدالله محسن زاده در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، با اشاره به آغاز واگذاری ۴۵۰۰ هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان به عشایر ساکن در محدوده این شرکت بعد از پنج دهه اظهار داشت: تلاش مدیریت جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان بعد از ابطال واگذاری در سال گذشته، بر تبدیل اراضی دیم به آبی از راه جذب منابع مالی و تسهیلات متمرکز شده است.
وی اعلام نمود: بر این اساس عملیات تبدیل شیوه آبیاری غرقابی فعلی به آبیاری تحت فشار در محدود یک هزار هکتار از اراضی این شرکت شروع شده و کوشش برای جذب سه هزار میلیاردریال تسهیلات برای نوسازی و تبدیل اراضی دیم و اصلاح شیوه آبیاری در کشت و صنعت مغان ادامه دارد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان و دامپروری افزود: برای احیای کامل این شرکت، ۲۳۰ هزار میلیاردریال پروژه و طرح توسعه، تجهیز و تحقیق تعریف و تدوین و طرح گسترش فعالیت و زیرساخت ها در کشت و صنعت مغان به شرکتهای چینی پیشنهاد شده است.
وی اظهار نمود: با عرضه این طرح توسعه ای به مسؤلان کشوری برای جلب مشارکت عملی شرکتهای چینی، در صورت اجرایی شدن این طرح ها زمینه اشتغال ۲ هزار نفر دیگر در این بنگاه عظیم اقتصادی در سال های آتی ایجاد می شود.
محسن زاده همینطور با اشاره به آغاز عملیات احیای کارخانه قند و لبنیات و هم بخش دامپروری شرکت کشت و صنعت مغان بعد از ابطال واگذاری اضافه کرد: بر مبنای برنامه تدوین شده، یک هزار دام سبک موجود در شرکت به تدریج از برنامه پرورشی شرکت خارج و پرورش دام سبک تعطیل شد.
وی، شمار دام شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را در زمان ابطال ۱۶ هزار و ۷۰۰ راس دام سنگین اعلام نمود و اظهار داشت: در مدت ۲۰ ماه گذشته، شمار دام به ۲۱ هزار راس افزوده شد و در دوره مدیریت جدید، تولید روزانه شیر از ۱۳۰ تن قبلی به ۲۳۰ تن بالا رفته و همین مساله باعث رونق کارخانه تولید لبنیات شرکت شد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با اشاره به افزایش بیشتر از ۴۰ درصدی مجموع تولیدات این شرکت بعد از ابطال واگذاری اضافه کرد: سال جاری متوسط برداشت گندم، کلزا و جو در این شرکت بیشتر از ۴۰ درصد بالا رفته و تولید گندم شرکت هم به بالای ۲۵ هزار تن رسید.

فعالیت های ابتکاری برای احیای کشت و صنعت و دامپروری مغان
به گفته مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان برای احیای این شرکت برخی کارهای ابتکاری شروع شده که نتیجه آن هم در افزایش میزان تولید و هم در نوسازی شرکت در سالهای آتی بیشتر مشخص خواهد شد.
وی احیا و نوسازی ۲۳۰۰ هکتار باغ موجود کشت و صنعت و دامپروری مغان را جزو اولویت های کاری مدیریت این شرکت در دوره ی جدید عنوان نمود و افزود: سال قبل ۱۵۰ هکتار از باغات این شرکت احیا شده و سال جاری هم برنامه احیا و نوسازی ۱۵۰ هکتار درحال اجراست.
محسن زاده با اشاره به وجود مشکل جدی در فعالیت کارخانه قند مغان و هم کارخانه لبنیات این مجتمع بزرگ اقتصادی اظهار نمود: برای احیای این مجتمع بزرگ اقتصادی، تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ارزش ۱۰۰۰ میلیاردریال برای اجرای طرح آبیاری تحت فشار در وسعت ۶۵۰ هکتار از اراضی شرکت و هم راه اندازی واحد جدید دامپروری با ظرفیت ۲ هزار راس و هم سیلوی فنی ۳۵ هزار تنی امضا شده است.
وی آغاز فعالیت برای پرورش زنبور عسل با ۳۰۰ کلنی و تولید ماهیان خاویاری و ایجاد مزرعه پرورش اسب را همچون برنامه های ابتکاری جهت استفاده از ظرفیت حداکثری این واحد تولیدی کشاورزی ذکر کرد.
وی اجرای تعهدات و تولیدات تکلیفی و تأمین نیاز کشور به برخی اقلام کشاورزی را همچون اهداف کاری کشت و صنعت و دامپرروی مغان ذکر کرد و افزود: در سال زراعی پیش رو ۱۹ رقم بذر جدید گندم و جو وارداتی از خارج در شرکت کشت خواهد شد.

ساماندهی نیروی انسانی و رفع کامل تنش کارگری
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان نیروی انسانی فعال در این شرکت را جزو زبده ترین نیروهای حوزه کشاورزی کشور عنوان نمود و از آغاز ساماندهی نیروی انسانی این شرکت همزمان با دوره مدیریت جدید بعد از ابطال واگذاری اطلاع داد.
وی شمار کارکنان دائمی شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را حدود ۲ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: ماهانه بالغ بر ۴۷۰ میلیاردریال حقوق به کارکنان این شرکت پرداخت می شود و هیچ گونه تاخیر و تنشی در زمینه پرداخت حقوق کارگران این شرکت بعد از ابطال واگذاری وجود نداشته و ازاین جهت کشت و صنعت مغان از شرکت‍ های موفق دراین زمینه است.
محسن زاده افزود: حدود ۵۰۰ نفر هم به شکل استیجاری و پیمانکاری و به همین تعداد هم به صورت فصلی در مزارع محدوده کشت و صنعت و دامپروری مغان مشغول به کار هستند و این شرکت در زمینه ایجاد زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در منطقه هم نقس موثر و فعالی دارد.
وی ۴۰ درصد هزینه های شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را در ارتباط با پرداخت مالیات و حقوق کارکنان عنوان و افزود: بر مبنای استاندارد فعالیت بنگاه های اقتصادی، حداکثر باید ۲۰ درصد هزینه
شرکت صرف حقوق و دستمزد و مالیات شود.


واگذاری سهم زمین به عشایر ساکن در محدوده کشت و صنعت مهم ترین مطالبه مردمی
هنگام شکل گیری مجتمع کشت و صنعت و م دامپروری مغان در پیش از انقلاب، برخی از مناطق روستایی و قشلاقات عشایر ساکن در منطقه، در محدوده اراضی این شرکت قرار گرفت و همه اراضی موجود توسط شرکت تملک شد.
از آن زمان مبحث واگذاری سهم زمین به عشایر ساکن در محدوده کشت و صنعت بعنوان مهم ترین مطالبه مردمی عنوان شد ولی تابحال به شکل جدی دراین زمینه اقدامی نشد ولی بعد از فروش و ابطال واگذاری این شرکت، مسئله واگذاری زمین سهم عشایر ساکن در محدوده شرکت از سر گرفته شد.
مشکل عشایر داخل و محدوده کشت و صنعت مغان با یک قدمت ۵۰ ساله و در دولت های مختلف مورد پیگیری قرار گرفت تا در نهایت بر مبنای مصوبه هیئت دولت با واگذاری بخشی از زمینهای کشت و صنعت به جهاد کشاورزی و روند واگذاری ها در چارچوب هیئت هفت نفره مشکل به وجود آمده درحال مرتفع شدن است.
جهاد کشاورزی بر مبنای تصمیم هیات هفت نفره واگذاری زمین را در چارچوب تشکل های تعاونی و تولید به خانوارهای واجد شرایط انجام داده و کار واگذاری شروع شده و با شناسایی افراد واجد شرایط در چارچوب کمیته پایش شهرستانی، نقشه برداری از محدوده کشت و صنعت مغان و اراضی زراعی واگذار شده انجام و عملیات ثبت اراضی به نام تعاونی ها به انجام رسیده است. بر مبنای برنامه کاری تهیه شده، روند واگذاری اراضی زراعی و مسکونی ۴۳ روستا و منطقه عشایر نشین محدوده کشت و صنعت مغان شروع شده و انتقال قانونی زمینهای داخل مناطق مسکونی هم درحال اجراست.
بر اساس اعلام مسؤلان استان، قرار بود که با واگذاری پنج هزار و ۴۸۰ هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان در چارچوب تعاونی به عشایر محدوده نشین، پرونده اختلاف چندین ساله مردم با این شرکت بسته شود و بر این اساس اقدامات اجرایی حل این مسئله که جزو مهم ترین مطالبات مردمی مندرج در طومار امضا شده ۲۰ هزار نفری ابطال واگذاری این شرکت هم بوده است، تا کنون در دو مرحله انجام شده است.
در اولین مرحله واگذاری اراضی، یک هزار و ۳۰۰ هکتار واگذار شده و در مرحله دوم هم که بعد از ابطال واگذاری شروع شده، تابحال سه هزار و هشت هکتار از اراضی به عشایر ساکن در محدوده واگذار شده و حدود یک هزار و ۲۰۰ هکتار باقیمانده هم به تدریج درحال واگذاری است.
اگر فرآیند واگذاری بعد از ابطال منجر به حل قطعی و نهایی این مطالبه مردمی هم بشود، اقدام ماندگار دیگری در کارنامه آیت الله رئیسی و دولت سیزدهم در استان اردبیل ثبت خواهد شد.

نیازهای مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان خارج کردن این شرکت از شمول واگذاری به بخش خصوصی در چارچوب اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به سبب نیاز کشور به این مجتمع بخصوص در عرصه تأمین امنیت غذایی، تأمین بذر و اجرای طرح های تحقیقاتی پایه ای در عرصه تولیدات کشاورزی را همچون نیازهای این شرکت در ساله های پیش رو ذکر کرد.
اسدالله محسن زاده اظهار داشت: برای تحقق این هدف لازم است که شرکت نوسازی شده و فرآیند احیا هم به سرعت اجرا و دنبال شود و بر این اساس، لازم است که شرکت بتواند تسهیلات بانکی دریافت کند و برای رسیدن به این هدف هم باید مفادی در قانون برنامه هفتم توسعه پیشبینی و گنجانده شود.

الزامات بهینه سازی مصرف آب در شرکت کشت و صنعت مغان
شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان سالانه بالغ بر ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب کشاورزی که از محل سد میل مغان ارس تأمین می شود، مصرف می کند که رقم بسیار بالایی است.
به گفته مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، با اجرای شبکه های فرعی و هم بهسازی و نوسازی شبکه آبیاری موجود و با ایجاد شبکه های آبیاری نوین، میتوان میزان استفاده از آب در این شرکت را به حد ۱۲۰ میلیون متر مکعب کم کرد و از محل صرفه جویی ۶۰ میلیون متر مکعبی، ۱۰ هزار هکتار از اراضی مرغوب مغان را باردیگر به اراضی آبی تبدیل کرد.
بنا به قول محسن زاده، رسیدن به این هدف سرمایه سنگینی نیاز دارد که شرکت می تواند از طرق جذب سرمایه خارجی و استفاده از تسهیلات بانکی داخلی و یا خارجی، به این هدف برسد ولی باتوجه به قرار گرفتن شرکت در ردیف شرکتهای دولتی مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی، امکان قانونی این هدف مسیر نیست و باید در قانون برنامه هفتم توسعه مبحث حل و فصل شود.

کشت و صنعت و دامپروری مغان نیاز جدی به نوسازی و بهسازی دارد
رئیس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان هم در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شرکت برای تحقق اهداف تولید در عرصه کشاورزی و افزایش بهره وری تولید، نیاز جدی به نوسازی، بهسازی و احیا دارد.
قاسم محمدی، کشت و صنعت مغان اضافه کرد: کشت و صنعت و دامپروری مغان با بیشتر از پنج دهه فعالیت و تولید، در دوران پیری به سر می برد و باتوجه به بالا رفتن ریسک و هزینه تولید، برای به روز رسانی، بازسازی و استفاده از فناوری نوین تولید هم احتیاج به سرمایه گذاری جدید دارد.
وی سرمایه گذاری برای بازسازی به منظور استفاده از ظرفیت حداکثری این شرکت را لازم دانست و اشاره کرد: برای نوسازی شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، لازم است که منابع مالی جدید تزریق شود و چون این شرکت دولتی است، امکان استفاده از تسهیلات بانکی وجود ندارد و دولت هم توان مالی برای سرمایه گذاری ندارد و به همین علت این سرمایه ملی به حداکثر ظرفیت بهره وری نمی رسد.
رئیس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان نرخ مکانیزاسیون این شرکت را در زمان ابطال واگذاری حدود ۶ دهم درصد اعلام نمود و افزود: امروز بعد از ۲ سال احیا، نرخ مکانیزاسیون این شرکت به ۱.۶ درصد رسیده و باید به ۶ درصد برسد تا تولیدات این شرکت اقتصادی شود.
محمدی با اشاره به اینکه شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در زمینه بهره وری تولید، ساماندهی نیروی انسانی و مسئولیت اجتماعی وضعیت خوبی ندارد، بیان کرد: این شرکت در زمینه صنایع تبدیلی، کشاورزی دانش بنیان و تولیدات گلخانه ای با نیاز و تکنولوژی روز پیش نرفته و در سالهای قبل برای بهسازی و نوسازی این شرکت هزینه نشده است.
وی بالا رفتن هزینه اداره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را جزو موانع کار توسعه آن برشمرد و اظهار نمود: در زمان ابطال واگذاری، ماهانه حدود ۱۶۰ میلیاردریال حقوق و دستمزد پرداخت می شد ولی هم اکنون هر ماه ۴۷۰ میلیاردریال حقوق و دستمزد پرداخت می شود.
رئیس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان وجود حداقل ۲۰ درصد تورم، افزایش زیاد نرخ حقوق و دستمزد سالانه را همچون هزینه های تحمیل شده ناخواسته بر این شرکت عنوان نمود و اظهار داشت: تحلیل وضعیت این شرکت باید واقع بینانه باشد.

امکان افزایش تولیدات کشت و صنعت مغان به یک میلیون تن وجود دارد
رئیس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با اشاره به اینکه امکان افزایش تولیدات این شرکت به یک میلیون تن وجود دارد، بیان کرد: میزان تولیدات این شرکت در سال قبل ۶۰۰ هزار تن بود و سال جاری به ۷۰۰ هزار تن می رسد و تا سه سال آینده هم به ظرفیت تولید یک میلیون تن محصول خواهد رسید.
وی رسیدن به این هدف را که همراستا با اهداف امنیت غذایی کشور است، مستلزم سرمایه گذاری جدید با مشارکت بخش خصوصی و دولتی دانست و افزود: در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی باید دست مدیریت شرکت باز شود تا با اجرای پروژه های مشارکتی، بتوان این شرکت را احیا کرده و به حداکثر ظرفیت تولیدی رساند.
محمدی، توجه به کشاورزی دانش بنیان، سرمایه گذاری روی افزایش بهره وری و کنترل و مدیریت بهینه از منابع آب، تولید و فرآوری محصولات با سودآوری بالا و هم ایجاد صنایع تبدیلی متناسب با تولیدات در شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را ضروری خواند.
وی اظهار نمود: برای رسیدن به این هدف، نوسازی سامانه های آبیاری مدرن در سطح یک هزار هکتار از اراضی شرکت شروع شده ولی لازم است که با جذب سرمایه جدید، شبکه آبیاری ۱۰ هزار هکتار از اراضی این شرکت به سامانه های مدرن تجهیز شود.

فرسودگی و نیازهای بازسازی
شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در طول حیات بیشتر از ۵۰ ساله خود هیچ گاه بطور جدی بازسازی و نوسازی نشده و خیلی از بخش های این شرکت گرفتار فرسودگی شده و از شکل اقتصادی فعالیت خارج شده است.
خبرنگاران ایرنا در جریان تهیه گزارش خبری از آخرین وضعیت بخش های مختلف این شرکت، فرسودگی را همچون نقاط قابل توجه در این شرکت گزارش کرده و نیازهای بازسازی شرکت را بسیار عمیق و گسترده عنوان کردند.
بر اساس مشاهدات و تصاویر تهیه شده، کارخانه لبنیات، کارخانه قند بزرگ، واحد دامداری، شبکه های آبیاری و هم ماشین آلات شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به صورت جدی احتیاج به نوسازی و بازسازی و سرمایه گذاری دارد.
به گفته مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، الان بیشتر از ۲ هزار هکتار از اراضی مرغوب این شرکت به سبب آبیاری غرقابی و استفاده چندین ساله، زهدار شده و دیگر قابل کشت نیست و احتیاج به سرمایه گذاری برای احیا دارد.
مقامات استان، مردم محلی و همه دلسوزان منطقه، شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را سرمایه و گنجینه خدادادی عنوان می کنند که احتیاج به مراقبت و احیا دارد.
گزارش: حسن فاخری


1401/05/11
11:51:45
5.0 / 5
267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز