معاون وزیر صمت در گفت وگو با خبرگزاری نفت و گاز:

پردیس های صنعتی و معدنی در کشور راه اندازی می شود

پردیس های صنعتی و معدنی در کشور راه اندازی می شود به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون هماهنگی و امور کسب وکار وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: راه اندازی پردیس های صنعتی و معدنی در مجاورت شهرک ها، نواحی یا مجتمع های صنعتی و معدنی در دستور کار است که محل استقرار شرکت های نوپا، فناوری و نوآوری و تحقیق و توسعه خواهد بود.


«سید مهدی نیازی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به اجرائی شدن تفاهم نامه همکاری و تعامل مؤثر وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اولویت تحقق شعار سال، اضافه کرد: در این تفاهم نامه روی چهار موضوع اصلی تمرکز شده است.
وی بیان داشت: ارتباط وزارت صمت با وزارت عتف در سامانه نظام ایده ها و نیازها، محور نخست این تفاهم نامه است که برمبنای آن مقررشده وزارت صنعت همه سامانه های خودرا به این سیستم متصل کند تا ایده ها و نیازها در بخش صنعت، معدن و تجارت شکل بگیرد.
نیازی اشاره کرد: یکی از خاصیت های این تفاهم نامه، تعریف دقیق کارها، پروژه محوری و اقدام محوری است و در آن خبری از کلیات و کلی گویی نیست؛ بدین سان از ظرفیت دو وزارتخانه در زمینه های آموزش و پژوهش استفاده خواهد شد.
وی افزود: موضوع دوم، راه اندازی پردیس های صنعتی و معدنی در مجاورت شهرک ها، نواحی یا مجتمع های صنعتی و معدنی است. این پردیس ها محل استقرار شرکت های نوپا، شرکت های فناوری و نوآوری و شرکت های تحقیق و توسعه خواهد بود.
وی افزود: موضوع سومی که در این تفاهم نامه روی آن تمرکز کرده ایم، ایجاد سرفصل های رشته های دانشگاهی برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی متناسب با نیاز بخش صنعت بمنظور کارهای پیشران فناوری و نوآوری است.
نیازی بیان داشت: هوشمندسازی معادن، هوشمندسازی حمل و نقل، تجهیزات پزشکی، ماشین آلات نسل چهار و غیره، حوزه های کارهای پیشران فناوری و نوآوری را تشکیل می دهد. قرار شد با کمک وزارت علوم، پیش نویس دستورالعملی تهیه شود که برمبنای آن بتوانیم مبتنی بر نیازها، دانشجویان تحصیلات تکمیلی را تربیت نماییم.
معاون هماهنگی و امور کسب وکار وزارت صمت اشاره کرد: در محور چهارم این تفاهم نامه نیز قرار شد زمینه تدریس مدیران باتجربه واحدهای صنعتی و معدنی به عنوان اساتید مشاور در دانشگاه ها برقرار شود. این تفاهم نامه ارتباط صنعت و دانشگاه را بصورت عملی فراهم خواهدنمود و برمبنای آن پروژه های مشخصی تعریف خواهد شد.
نیازی اشاره کرد: برنامه ریزی شده تا مشابه این تفاهم نامه را با وزارت آموزش و پرورش داشته باشیم تا نظام آموزشی کشور را مبتنی بر نیازهای واقعی کشور در زمینه های دانش بنیان، فناوری و نوآوری هدایت نماییم و ضمن رفع نیازهای آینده کشور، جمعیت جوان ما نیز با یک هدف مشخص آموزش ببینند.
وی اشاره کرد: یکی از اتفاقات مهم در این تفاهم نامه، انطباق آمایش صنعتی، معدنی و تجاری با آمایش آموزشی است. امروز شاهدیم بعضی رشته هایی که در سطح آموزش عالی توسعه می یابند هدفمند نیستند، اما حالا و برمبنای این تفاهم نامه ها درحال برنامه ریزی برای سال های آتی بمنظور توسعه صنایع و توسعه رشته های دانشگاهی مرتبط در مناطق مختلف کشور هستیم؛ امری که درنهایت به جلوگیری از مهاجرت نیروها خواهد انجامید.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری ایرنا، سوم مردادماه امسال تفاهم نامه همکاری وزارتخانه های صمت و عتف با هدف تحقق سند تحول دولت مردمی و توسعه و تعمیق ارتباط صنعت و دانشگاه در امتداد شعار سال به امضای «سید رضا فاطمی امین» وزیر صمت و «محمدعلی زلفی گل» وزیر عتف رسیده بود.
این تفاهم نامه از روز سه شنبه (۱۱ مردادماه) با شکل گیری کمیته اجرائی از طرف «سید مهدی نیازی» معاون هماهنگی و امور کسب وکار وزارت صنعت، معدن و تجارت و «علی خیرالدین» معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شکل اجرائی به خود گرفت.


منبع:

1401/05/14
22:07:37
5.0 / 5
395
تگهای خبر: آموزش , برق , تجارت , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز