یك كارشناس مسایل بین الملل پاسخ داد

بستن موضوعات پادمانی در مذاکرات وین معطل چیست؟

بستن موضوعات پادمانی در مذاکرات وین معطل چیست؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، یک کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: وجود اراده سیاسی در غرب و آمریکا برای آخر دادن به موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس مهم ترین عنصر است، اگر این اراده وجود داشته باشد به سادگی می توانند بپذیرند آژانس دیگر وارد این مقولات نشود.


صباح زنگنه در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به مذاکرات وین و برخی اظهارنظرها در خصوص این که متن توافق نهایی شده است و در عین حال نگاه ایران که اعتقاد دارد هنوز متن نهایی نشده اظهار داشت: ظاهرا گفته شده است که نمایندگان کشورها به پایتخت هایشان برگشتند تا مشورت کنند و پس از بازگشت و دریافت پاسخ باید برگردند به وین و پاسخ را بدهند.
وی در رابطه با اختلاف نظر ایران با کشورهای اروپایی و آمریکا بر سر این که موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس مستقل از برجام است و نباید در مذاکرات وین گنجانده شود؟ اظهار داشت: البته مبحث بسته شدن پرونده سوالات پادمانی در آژانس قبلا هم سابقه داشته است. همین کشورهای ۱+۵ در آن زمان توافق ۲۰۱۵ در تصمیم گیری برای مختومه شدن پرونده پی ام دی، نقش داشتند و آنرا بعنوان اقدام مهم تلقی کردند که مبتنی بر دو اصل بود؛ یکی این که بررسی های فنی آژانس مشخص کرده است که پی ام دی موضوعیت ندارد و دوم این که کشورها مایل بودند به تصمیم گیری سیاسی برجام نتیجه بخشند و این دو پایه اصلی بود که پرونده مطالعات ادعایی را در آژانس بست.
این کارشناس مسایل بین الملل افزود: هم اکنون گزارش های آژانس و بیانیه هایی که مدیرکل منتشر نموده است، ظاهرا از بحث های فنی عبور کرده و نوعی تحریک سیاسی یا موضع گیری سیاسی تلقی می شود، چون سخنانش مبهم و کلی و سرشار از تشکیک و ایجاد تردید است. با این موضع گیری ها طبعا اگر کار به نهایت هم برسد با یک بیانیه و سخن مدیرکل می تواند ایجاد تردید کند و ۱+۴ یا ۱+۵ را وارد مقوله جدیدی از مناقشه با ایران کند. ازاین رو به نظر می رسد وجود اراده سیاسی برای آخر دادن به این موضوعات مهم ترین عنصر است و اگر این اراده وجود داشته باشد به سادگی می توانند بپذیرند آژانس دیگر وارد این مقولات نشود.
وی اظهار داشت: طبق معاهده ان پی تی و مقررات آژانس ایران کاملا به تعهداتش وفادار بوده و عمل کرده و اجازه بازرسی و نصب دوربین را داده است و بخش های اضافه بر تعهدات قانونی ایران به صورت داوطلبانه هم پذیرفته است و دوربین های اضافی را قبول کرده است. معتقدم احتیاج به یک اراده سیاسی در کشورهای مقابل باید ایجاد شود.
زنگنه در رابطه با پیشرفت در مذاکرات در این دور و علل آن اظهار نمود: اولا شرایط منطقه اروپا و عمدتا کشورهای غربی در مقابل مبحث اوکراین و بحران انرژی و مواد غذایی که در کل جهان روی می دهد مهم می باشد که به دنبالش بحران بانکها و امور مالی در دنیا را بوجود آورده است و به صورت کلی چند بحران بزرگ در مقابل غرب است و یکی از تحلیل هایشان اینست که ایران را با همین مختصر پذیرش شرایطش متعهد به انجام برجام کنند. در این صورت ایران می تواند در گشایش بازارهای انرژی منطقه و جهان نقش مثبتی ایفا کند. احتمال دیگر برای پذیرش پیشنهادات ایران اینست که تحلیل های بدبینانه برخی مراکز تصمیم گیری بر اینست که امکان دارد ایران از آستانه هسته ای عبور کرده باشد و در این صورت وضع منطقه به شدت دگرگون می شود. در میان این دو عامل معتقدم نیاز غرب به انرژی عامل مهم تری در پیشرفت مذاکرات وین است.
این کارشناس مسایل بین الملل در رابطه با این که طرف ها به توافق خواهند رسید یا خیر؟ خاطرنشان کرد: همیشه باید هم امیدوار بود و هم نگران. عناصر مختلف در این تصمیم نقش دارند.
وی در پاسخ به این که برخی معتقدند تنش ها در سرزمین های اشغالی بی ربط به مذاکرات وین و نزدیک شدن به توافق نیست، هر وقت کشورها به توافق نزدیک می شوند اسراییل تلاش در بر هم زدن فضا دارد؟ اظهار داشت: صد در صد این مسئله ارتباطی به مذاکرات وین ندارد، اما اندکی تصمیم گیری های حاکمان اسراییل و گوشه چشمی به مذاکرات دارد. آنها دنبال این هستند که توافق برجام به جایی نرسد، ولی شرایط داخل فلسطین اشغالی و معادلات جدیدی که آنجا شکل گرفته و جنایتکار بودن اسراییلی ها را نباید فراموش کرد. صهیونیست ها در تضعیف مردم فلسطین و نیروهای فلسطینی هر قدمی بتوانند برمی دارند، انجام جنایت شان ادامه دارد و این طبیعت این رژیم است.

منبع:

1401/05/20
21:22:10
5.0 / 5
171
تگهای خبر: انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز