خبرگزاری نفت و گاز گزارش می دهد

صنایع راکد کرمان در اولویت حمایت دولت

صنایع راکد کرمان در اولویت حمایت دولت خبرگزاری نفت و گاز: سفر استانی کاروان هیات دولت به ریاست رئیس جمهور به استان کرمان در حالی عملیاتی شده است که واحدهای صنعتی راکد و مشکل دار در اولویت حمایت دولت برای حرکت چرخ تولید و اشتغالزایی قرار دارند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا استان معدنی کرمان نیز همسو با فرمایشات مقام معظم رهبری طی این سال ها راه صنعتی شدن را در پیش گرفته، اما آمارها نشان میدهد که حوزه صنعت استان کرمان در سال قبل فقط یک درصد رشد اقتصادی را تجربه کرده در صورتیکه معادن رشد ۱۱ درصدی داشته اند.
حرکت نکردن صنایع استان کرمان همگام با توسعه معادن در حقیقت امتداد یک وابستگی به منابع است که با وجود به انتها رسیدن منابع تجدیدناپذیر و محدود فعلی، می تواند ضمن از حرکت ایستادن چرخ تولید، حجمی گسترده از بیکاری را در جامعه برجای بگذارد.
در شرایطی که صنایع کوچک و متوسط در اشتغالزایی و توسعه کشورهای پیشرفته بیشترین نقش بسیار موثر را دارد، توجه به این صنایع در استان کرمان نیز می تواند راه رسیدن به فاکتورهای توسعه پایدار را فراهم آورد.
صاحبان صنایع استان کرمان عمده مشکلات این واحدها را تحریم ها، منابع مالی، مواد اولیه و همین طور صدور مجوزها می دانند و در صورتیکه بخشی عمده از این چالش ها با ورود قدرتمند دولت قابل رفع شدن است، نگاه صنایع و فعالان اقتصادی استان کرمان به سفر استانی دولت دوخته شده است.
توجه دولت سیزدهم از همان شروع کار خود با فعال سازی ۱۲۹ واحد راکد کشور عزم جدی شخص رئیس جمهور را به رفع موانع تولید نشان میدهد و گسترش این رویکرد در استان پهناور کرمان به بهانه سفر استانی دولت می تواند زمینه ساز توسعه و آبادانی بیش از پیش دیار کریمان باشد.
فعالیت چهار درصد صنعت کرمان با ظرفیت بالای ۷۵ درصد
وضعیت صنایع استان درحالی است که بگفته علیرضا رحمان نژاد معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان از مجموع یکهزار و ۸۱۷ واحد تولیدی در استان کرمان، واحدهای تولیدی برمبنای میزان فعالیت به چهار دسته تقسیم بندی شده اند که در این میان واحدهای عالی با ظرفیت بالای ۷۵ درصد تولید می کنند که این واحدها فقط حدود چهار درصد صنایع تولیدی استان را شامل می شوند.
وی بیان کرد: ۳۰ درصد واحدهای تولیدی استان کرمان فعال می باشند (بین ۵۰ تا ۷۵ درصد ظرفیت تولید خود فعالیت دارند)، ضمن این که حدود ۴۸ درصد واحدهای تولیدی استان نیمه فعال و ۱۸ درصد واحدهای ما راکد و غیرفعال هستند.

نقدینگی مشکل ۷۵ درصد واحدها
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: بر طبق آخرین عارضه یابی که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام شده، حدود ۷۵ درصد واحدهای تولیدی استان مشکل نقدینگی و کمبود سرمایه در گردش دارند.
وی افزود: مبحثی که می تواند به فعال سازی واحدهای تولیدی استان کرمان کمک می نماید، تامین نقدینگی و سرمایه در گردش آنهاست که هیات دولت در مسافرت به کرمان می تواند با پرداخت تسهیلات ارزان و همین طور تسهیل صدور مجوزها و سایر راه حل ها به پشتیبانی از واحدهای تولیدی بپردازد.
راهکارها و اقدامات برای رفع اشکال صنایع
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اضافه کرد: یکی از اهداف و برنامه های سازمان صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ فعال کردن واحدهای راکد و افزایش تولید واحدهایی است که زیر ظرفیت اسمی خود کار می کنند.
وی با اشاره به این که در این جهت برنامه های متفاوتی تعریف شده است، اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین برنامه های تعریف شده برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان است که با قدرت برگزار و پیگیری می شود.
رحمان نژاد افزود: یکی از مباحثی که در استان شروع کردیم عارضه یابی واحدهای صنعتی و ایجاد کلینیک صنعتی در واحدهای تولیدی است که در این خصوص در گام نخست مشکلات واحدهای تولیدی استان را احصا کردیم.
وی با اشاره به سامانه ای که در وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده اضافه کرد: متقاضی می تواند به این سامانه وارد شود، مشکل خودرا اعلام نماید و هر هفته مشکلات واحدهای تولیدی با حضور متقاضی و دستگاه های اجرائی بررسی و راهکارهای قانونی در امتداد حل مشکلات این واحد تولیدی ارائه می شود.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به دیگر اقدامات انجام شده در استان در امتداد افزایش تولید اشاره نمود و اظهار داشت: ارتباط بین واحدهای کوچک و بزرگ تولیدی را در استان دنبال می نماییم.
وی با اعلان اینکه واحدهای کوچک، واحدهایی هستند که زیر ۵۰ نفر پرسنل کار می کنند افزود: تعدادی از این واحدها به علت مشکلات نقدینگی، محیط زیست و مشکلات مربوط به زیرساخت ها تولید نداشته و یا تولید آنها کم شده است.
رحمان نژاد با اشاره به این که ما در استان ظرفیت واحدهای بزرگ را داریم که مواد اولیه یا برخی از مواد مصرفی خودرا از خارج استان می آورند، اظهار داشت: یکی از کارهایی که انجام شده وصل کردن واحدهای کوچک باتوجه به توانمندی های آنها به واحدهای بزرگ استان است تا این واحدها مایحتاج خودرا از داخل استان تامین کنند.
وی با اعلان اینکه در این جهت برنامه ریزی های دیگری نیز انجام شده است، اضافه کرد: علاوه بر تامین مایحتاج واحدهای بزرگ توسط واحدهای کوچک در استان، تامین سرمایه در گردش واحدهای کوچک توسط واحدهای بزرگ و کمک به نوسازی تکنولوژی و ماشین آلات خط تولید این واحدها نیز در برنامه است.

۱۵ درصد واحدهای صنعتی مستقر در شهرک ها چشم انتظار حمایت دولت
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کرمان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: ۱۵ درصد از واحدهای صنعتی که در استان کرمان به بهره برداری رسیدند، غیرفعال هستند که شرکت دراین زمینه کارگروهی تشکیل داده که گلوگاه و مشکلات این واحدها را بررسی می کند.
حسین میجانی اضافه کرد: عمده مشکلات این واحدهای تولیدی استان کرمان تامین مواد اولیه و منابع مالی است که این مشکل بوسیله پرداخت تسهیلات مالی و سایر روش ها پیگیری می شود.
وی اشاره کرد: تامین تسهیلات ثابت را داریم که واحدهای تولیدی صنعتی جهت استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ و رونق تولید راهنمایی می شوند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کرمان اشاره کرد: شهرک های صنعتی کشور در امتداد تحقق شعار سال در زمینه دانش بنیان تسهیل شده که درصدی نقدی و ۶ ماه تنفس به این واحدها داده می شود و اقساط ۴۸ ماهه و در اولویت سرمایه گذاری و واگذاری زمین هستند.
وی افزود: ضمن این که از شروع سال ۱۴۰۱ سازمان صنایع کوچک زمین با شرایط خاص بصورت ۱۰ ساله با حداقل درصد پرداخت نقدی برای تاسیس نیروگاه های تولید انرژی خورشیدی تخصیص می دهد و شرایطی ویژه برای آنان در نظر گرفته است.
مشکل ورشکستگی و مواد اولیه آلومینیوم هزار کرمان
مدیرعامل شرکت آلومینیوم هزار در کرمان اظهار داشت: مشکل عمده ما ورشکستگی این کارخانه است که حالا به مزایده گذاشته شده و یک شرکت قیمت داده که می گویند قیمت ارزان است.
محمود شریفی با اعلان اینکه آلومینیوم هزار کرمان مشکل تولیدی و فنی ندارد عنوان کرد: حالا ۴۵۸ نفر بصورت مستقیم در این شرکت اشتغال به کار دارند و سال قبل ۱۶ هزار تن تولید داشتیم.
وی افزود: مشکل دیگر ما تامین مواد اولیه است که حمل و دریافت آن دشواری های خاصی دارد و دولت می تواند در این بخش تسهیل کننده باشد.

مشکل بازاریابی روغن نباتی گلناز
مدیر عامل روغن نباتی گلنار نیز اظهار داشت: بحث فروش روغن به کندی پیش می رود و همین مورد موجب پر شدن انبارهای کارخانه شده و این مشکل بواسطه بالا رفتن نرخها پیش آمده است.
فرزاد علیجانی اضافه کرد: مشکلات مواد اولیه و گردش مالی کارخانه روغن نباتی رفع شده و بحث اصلی ما بازاریابی و فروش محصولات است.

مشکل مجوز تولید کننده دارو/ سرمایه گذاری که بر زمین ماند
مدیرعامل شرکت هورخش دارو نیز اظهار داشت: زمین پروژه واقع در شهرک صنعتی را از بنیاد مستضعفان خریداری کردم و مقرر است در این زمین ۱۳ هکتاری، چهار هکتار کارخانه داروسازی و ۹ هکتار پارک پردیس دارویی علم و فناوری راه اندازی شود که کارهای پیش طراحی و مطالعات پروژه انجام شده است.
علی شریفی نژاد با اعلان اینکه از شرکت شهرک های صنعتی درخواست دارم که با تعهد سه ساله به ما مجوز فعالیت بدهد اشاره کرد: در صورتیکه بعد از سه سال به تولید نرسیدم، شرکت شهرک های صنعتی بصورت مجانی مرا خلع ید کند.
وی اضافه کرد: تا حالا ۱۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کردم، حتی سرمایه گذار خارجی آوردم اما متاسفانه اجازه فعالیتم همچنان با مشکل روبه رو است.
مدیرعامل این شرکت دارویی با اشاره به این که این پروژه در صورت اجازه فعالیت می تواند برای ۲ هزار و ۸۰۰ نفر فرصت شغلی بوجود آورد اظهار داشت: سفر رئیس جمهور می تواند فصل جدیدی در فعالیت واحدهای صنعتی استان کرمان بگشاید.
اخبار در رابطه با سفر استانی دولت سیزدهم به استان کرمان را بوسیله پرونده ذیل دنبال کنید:
دیار کریمان میزبان سی و یکمین سفر استانی رئیس جمهور

1401/05/21
15:10:37
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز