معاون وزیر صمت:

طراحی محصولات جدید خودرویی در دستور کار است

طراحی محصولات جدید خودرویی در دستور کار است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: از تیرماه سال جاری تا تیرماه ۱۴۰۳ در جهت طراحی محصولات جدید و محصولات خاص کشورمان گام بر خواهیم داشت که توانمندی خوبی هم در این حوزه وجود دارد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، "منوچهر منطقی" در آیین رونمایی از پوستر نمایشگاه برنامه تحولی صنعت خودرو با حضور سخنگوی دولت اضافه کرد: صنعت خودرو یک صنعت ۵۰ ساله است که هر چند با کره جنوبی مقایسه می شود، اما در واقع در ۲۶ سال گذشته توسعه یافته است.
وی خاطرنشان کرد: این صنعت تا قبل از انقلاب مونتاژکار پیکان بود و در دهه ۶۰ به علت جنگ تحمیلی با توقف همراه شده بود تا این که در سال ۷۴ "نژادحسینیان" وزیر وقت صنایع سند ۱۰ ساله این صنعت را با هدف خودکفایی کامل پیکان رونمایی نمود.
این مقام مسئول بیان داشت: برای بلوغ اقتصادی و فناوری صنعت خودرو سه فاز و مرحله شامل تسلط بر فرآیندهای تولید و قطعه سازی، نوآوری در اجزا و قطعات و نوآوری در محصول و طراحی محصول نیاز است.
منطقی اظهار داشت: از سال ۷۴ تابحال این سه فاز و مرحله به صورت نسبی طی شده، اما رفت و برگشت ها و نوسان هایی داشته است.
این مقام مسئول وزارت صنعت تصریح کرد: امروز به دنبال تثبیت آنچه در این صنعت داریم و ایجاد آنچه که نداریم هستیم و در این خصوص سند تحول صنعت خودرو انتشار یافته و در معرض نقد قرار خواهد گرفت.
منطقی افزود: ظرفیت تولیدی سالیانه سه میلیون دستگاه خودرو در کشور وجود دارد که با رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید، هزینه های سربار و در نتیجه قیمت تمام شده خودرو را کاهش خواهد داد؛ زمان بندی این مرحله از مهر ۱۴۰۰ تا تیرماه سال جاری بوده که به صورت نسبی به این هدف دست یافتیم.
وی افزود: از تیرماه سال جاری تا تیرماه ۱۴۰۳ در جهت طراحی محصولات جدید و محصولات خاص کشورمان گام بر خواهیم داشت تا صادرات و نوآوری داشته باشیم و در این خصوص توانمندی بسیار خوبی هم وجود دارد.
منطقی تصریح کرد: امروز علاوه بر شرکتهای بزرگ خودروسازی، شرکتهای خصوصی هم تمایل به تحقق سند تحول خودرو دارند، به صورتی که در نمایشگاه یاد شده به موازات چهار پلتفرمی که از جانب ایران خودرو و سایپا عرضه خواهد شد، سه پلت فرم از جانب بخش خصوصی در معرض دید قرار می گیرد.
این مقام مسئول، صنعت خودرو را بالاترین صنعت کشور از نظر خلق ارزش افزوده و اشتغال برشمرد.
او همینطور ضمن اشاره به اتفاقاتی که در عرصه جهانی در بخش خودرو درحال حادث شدن است، اظهار داشت: این تحولات بر چهار محور برقی سازی، اتصال پذیری، خودرو های خودران و خودرو های اشتراکی است تا بهره وری را افزایش داده و حداکثر رفاه را برای سرنشینان خودرو به ارمغان بیاورد و اینها دستاوردهایی که در این دوره از نمایشگاه به آنها پرداخته می شود.
معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت همینطور به تحولات جدی در بخش های ریلی، هوایی و دریایی اشاره نمود که در نمایشگاه یاد شده به آنها پرداخته خواهد شد. به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری ایرنا، در این مراسم با حضور "علی بهادری جهرمی" سخنگوی دولت، از پوستر نمایشگاه برنامه تحول صنعت خودرو رونمایی گردید.
این نمایشگاه از سوم شهریور ماه در فضایی به وسعت ۱۴ هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

منبع:

1401/05/23
15:32:49
5.0 / 5
217
تگهای خبر: برق , تجارت , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز