رضا نصری تشریح كرد:

انتظار مردم از احیای برجام چیست؟

انتظار مردم از احیای برجام چیست؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، یک کارشناس ارشد روابط بین الملل، با بیان اینکه انتظار مردم از تاثیرات توافق احتمالی احیای برجام ˮعادی سازی روابط اقتصادی و تجاری ایران با جهانˮ است، تصریح کرد: بازیگران سیاست داخلی باید بدانند که امروز در مقابل «برجام» یک رقیب جدید به اسم «پیمان های ابراهیم» سبز شده و اگر این دفعه اجازه ندهند «برجام» سکو و محور مدیریت کاهش تنش با غرب و کشورهای حاشیه خلیج فارس شود، این «پیمان ابراهیم» خواهد بود که به نظام نوین منطقه شکل خواهد داد.


رضا نصری، در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که با عنایت به شواهد به نظر می آید که بیشتر از گذشته به توافق احیای برجام درحال نزدیک شدن هستیم و ایران همواره بر مبحث توافق خوب تاکید کرده است در همین چارچوب به نظر شما چه توافقی خوبی است یا به عبارت دیگر توافق خوب چه خصوصیت هایی دارد؟ اظهار داشت: یکی از علائم این که ایران به دستیابی به یک توافق خوب نزدیک است تکاپوی شدید و تلاش بی وقفه لابی اسرائیل و لابی های جنگ طلب برای متوقف کردن روند مذاکرات است.

مخالفان برجام، معمولاً برای متوقف کردن مذاکرات دو راه پیش می گیرند
وی با بیان اینکه مخالفان برجام برای متوقف کردن مذاکرات معمولا دو راه پیش می گیرند، در این ارتباط اظهار نمود: یکی این که تلاش می کنند با طرح اتهامات حساسیت برانگیز، بدنام کردن ایران یا القاء تسلیم شدن بایدن در مقابل ایران، هزینه سیاسی و حیثیتی انعقاد قرارداد را برای دولت کنونی آمریکا و طرفداران برجام بالا ببرند. دوم این که تلاش می کنند با اقدامات خرابکارانه، تحرکات نظامی، عرضه لوایح جدید به کنگره و وعده برهم زدن قرارداد در صورت تغییر رئیس جمهور، ایران را از احیای برجام منصرف سازند.
این کارشناس ارشد روابط بین الملل اضافه کرد: طرح اتهاماتی از قبیل ترور مقامات سابق آمریکا یا دست داشتن ایران در حمله به سلمان رشدی در دسته اقدامات اول قرار دارند؛ و نامه نگاری سناتورهای جمهوریخواه ضد برجام یا لایحه اخیر آنها در مجلس سنا (موسوم به Solidify Iran's Sanctions Act ۲۰۲۲) - که دو لابی مهم اسرائیلی FDD و AIPAC مبتکر آن هستند - در دسته دوم تعریف می شود. سرعت و شدت این اقدامات نشان داده است ایران در شُرف دستیابی به توافقی است که قادر خواهد بود مولفه «قدرت اقتصادی» را به سایر مولفه های قدرت آن اضافه کند.

قرارداد خوب، در درجه اول قراردادی است که ثبات و ماندگاری بلندمدت برجام را تضمین کند
نصری با بیان اینکه معتقدم یک قرارداد خوب در درجه اول قراردادی است که ثبات و ماندگاری بلندمدت برجام را تضمین کند، خاطرنشان کرد: حال این که چقدر این شرط تأمین شود تا حدود زیادی بسته به این دارد که ایران در آینده برای حفظ برجام چه راهبرد و برنامه ای در نظر داشته باشد. اگر بنا باشد مانند زمان دولت روحانی فشارهای داخلی مانع ابتکارعمل در حوزه سیاست خارجی شود و دست وزارت خارجه برای طراحی یک نقشه راه در این خصوص بسته باشد، طبیعتاً تداوم براجام با چالش های مشابه گذشته روبرو خواهد شد. یعنی، رئیس جمهور بعدی آمریکا مانع سیاسی، اقتصادی، ساختاری و راهبردی زیادی برای خروج مجدد از توافق نخواهد دید.
وی افزود: اما اگر بازیگران حوزه سیاست داخلی از اشتباهات گذشته درس گرفته باشند و این دفعه اجازه دهند دولت و دستگاه سیاست خارجی برای تداوم برجام و ممانعت از کارشکنی آمریکا برنامه ریزی و نقشه راهی طراحی نمایند، اساسا دولت بعدی آمریکا هم به سادگی سابق قادر نخواهد بود توافق را زیر پا بگذارد.

انتظار مردم ایران از تاثیرات توافق احتمالی احیای برجام چیست؟
این کارشناس ارشد روابط بین الملل در پاسخ به این سووال که به نظر شما انتظار مردم از تاثیرات این توافق احتمالی چیست؟ اظهار نمود: انتظار مردم همان جمله ایست که به تصریح در متن برجام آمده. یعنی «عادی سازی روابط اقتصادی و تجاری ایران با جهان»! اگر این نرمال سازی صورت بگیرد، به تدریج فعالیتهای صنعتی، تجاری و اقتصادی در داخل کشور با معیارها و ملزومات تعامل با بازیگران جهانی تطبیق خواهد یافت. در واقع، برخلاف تصوری که در بعضی محافل حاکم است، عادی سازی روابط اقتصادی و تجاری فقط به مفهوم فروش آزاد نفت نیست! نرمال سازی یعنی هر شهروند و شرکت نوپای ایرانی بتواند - با حداقل مانع حقوقی و حیثیتی - در مقیاس کلان جهانی به فعالیت اقتصادی مبادرت ورزد و برای خود و کشورش ثروت اوری کند. به نظرم انتظار مردم هم ایجاد چنین فضایی است.
نصری همینطور در پاسخ به این سووال که چقدر لازم است به این توافق با یک نگاه ملی در قالب تأمین منافع کشور و مردم ایران نگاه کرد با عنایت به اینکه این توافقی است که به شکلی دو دولت در تصویب و احیای آن نقش دارند؟ تصریح کرد: در دولت روحانی سیاست داخلی به شدت بر سیاست خارجی سایه انداخت و مانع خیلی از طرح ها و ابتکارات دولت وقت شد. در آن زمان، مخالفان دولت روحانی واژه «برجام» را به یک دشنام سیاسی تبدیل کردند و اجازه ندادند دولت وقت از برجام بعنوان یک «محور» برای مدیریت تنش با آمریکا و غرب استفاده نماید. فقدان «مدیریت تنش» هم در نهایت باعث شد دولت ترامپ بتواند به سادگی توافق را زیر پا بگذارد.

اخطار به بازیگران سیاست داخلی
وی در همین ارتباط افزود: اما از این پس بازیگران سیاست داخلی باید درک کنند که امروز در مقابل «برجام» یک رقیب جدید به اسم «پیمان های ابراهیم» سبز شده و اگر این دفعه اجازه ندهند «برجام» سکو و محور مدیریت کاهش تنش با غرب و کشورهای حاشیه خلیج فارس شود، این «پیمان ابراهیم» خواهد بود که به نظام نوین منطقه شکل خواهد داد. یعنی یا ایران باید با محوریت «برجام» کشورهای منطقه را پای میز مذاکره بیاورد و نسبت به ایجاد یک نظم نوین و یک رژیم امنیت جمعی بومی اقدام کند؛ یا اسرائیل با محوریت «پیمان های ابراهیم» این کار را انجام خواهد داد!

همه بازیگران عرصه سیاست داخلی، نگاه جناحی را نسبت به برجام کنار بگذارند
نصری تصریح کرد: پس لازم است این دفعه همه بازیگران عرصه سیاست نگاه جناحی را نسبت به برجام کنار بگذارند و با یک رویکرد ملی و راهبردی از ظرفیت های این سند مهم استفاده نمایند.1401/05/30
23:53:37
5.0 / 5
275
تگهای خبر: حقوق , صنعت , فروش , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز