معاون وزیر صمت خبر داد:

جذب ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری با واگذاری معادن

جذب ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری با واگذاری معادن خبرگزاری نفت و گاز: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت که از شروع بحث واگذاری معادن در سال ۹۴ تا حالا ۹ میلیارد دلار جذب سرمایه در این بخش اتفاق افتاده است.


"وجیه الله جعفری" در گفتگو با خبرنگار اقتصادی درمورد مبحث واگذاری معادن عنوان کرد: این مسئله تکلیف اصل ۴۴ قانون اساسی بوده و مطابق بند "ت" ماده ۳۵ آن، استخراج و فروش محصولات معادن دولتی باید از این طریق انجام شود؛ هرچند پروانه بهره برداری به نام دولت بوده و منتقل نمی گردد، اما استخراج و فروش در بازه زمانی به اندازه عمر همان پروانه بهره برداری صورت می گیرد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: این مورد شرایطی را فراهم نمود که ایمیدرو و شرکتهای تابعه، استخراج و فروش محصولات معادن خویش را به بخش خصوصی واگذار کنند و امروز حضور ما بیشتر جنبه نظارتی داشته و مباحث فنی و ایمنی را دنبال می نماییم که یک تکلیف قانونی در جهت خصوصی سازی است.
وی بیان داشت: آمارها حاکیست این فرآیند در اغلب موارد در ارتباط با واگذاری ها به لحاظ درآمدی و کاهش هزینه ها موفق بوده و از بار مشکلات کاسته است.
جعفری افزود: امروز ایمیدرو بیشتر مشغول بسترسازی، تسهیل شرایط و هدایت سرمایه گذاری ها است و همچون مباحث آموزشی، پژوهش و فناوری و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای بهره بردار را بخصوص در بخش اکتشافات دنبال می کند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در کل واگذاری ها از سال ۹۴ تاکنون، ۹ میلیارد دلار جذب سرمایه انجام شده که تابحال چهار میلیارد دلار آن محقق شده است.
وی توضیح داد: این بدان معناست که یکی از شروط واگذاری معادن انجام سرمایه گذاری و تکمیل زنجیره است، یعنی دولت توانسته در این بخش هدایت نقدینگی داشته باشد و قطعا ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده به صورت کامل محقق خواهد گردید.

1401/06/10
10:16:57
2.5 / 5
370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز