رییس سازمان انرژی اتمی:

هدف ما پرورش استعدادها در مدارس انرژی اتمی است

هدف ما پرورش استعدادها در مدارس انرژی اتمی است خبرگزاری نفت و گاز: به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در شروع سال تحصیلی خطاب به دانش آموزان اظهار داشت: امید است با انرژی و انگیزه فراوان سال تحصیلی جدید را شروع کنید. بعد از ۲ سال تعطیلی مدارس و آموزش غیرحضوری به جهت شیوع بیماری کرونا؛ امسال دور هم جمع شده اید و با انرژی مثبتی که به یکدیگر می دهید، ان شاءالله سال تحصیلی پرشور و موفق را پیش رو داشته باشید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد اسلامی اضافه کرد: اصل موضوع، تک تک شما دانش آموزان هستید؛ هر کس باید با انگیزه، عشق و ایمان برای رشد و تعالی خود گام بردارد تا برای پیشبرد سهمی که در جامعه برعهده دارد، موثر باشد. والدین زحمات زیادی می کشند تا شما را به این مرحله برسانند و زحمات آنان برای موفقیت شما در مقاطع مختلف ادامه دارد اما اصل خود شما عزیزان هستید و باید بدانید که خداوند متعال در آفرینش به همه انسان ها استعداد و ظرفیت یکسانی اعطا کرده و شما عزیزان می توانید این موارد مهم را شکوفا کنید.
وی خاطرنشان کرد: شکوفایی یک ملت به تعهد آن ملت برای پیشرفت بستگی دارد؛ چونکه ملتی پیشرفت نکرده مگر این که خود وارد عرصه شده و تلاش مضاعف کرده باشد.
مهندس اسلامی تصریح کرد: امروز به علت اعتقاداتی که داریم با دشمنی مواجه هستیم که نمی خواهد ترازهای بالای پیشرفت علمی، تکنولوژی، صنعتی و... به نام ما ثبت گردد نمونه این مسئله را میتوان در ایجاد مشکلات برای فناوری هسته ای مشاهده کرد چونکه از جانب دشمنان اتهامات فراوانی ضد کشور ما مطرح می شود و باید دانست همه این موارد بهانه است.

وی تصریح کرد: دشمنان هم می دانند این اتهامات کذب است اما به آن دامن می زنند و بهانه جویی می کنند؛ دلیل اصلی اینست که می خواهند مانع پیشرفت ما شوند وگرنه هیچ دلیل دیگری وجود ندارد و فقط با این اتهامات شکل و شمایل مزاحمت های خویش را توجیه کرده و این موارد را ترویج می دهند.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: ایران برعکس جریان مزاحمت ها درحال پیشرفت است و این مهم باعث عصبانی کردن دشمنان شده است.
او افزود: در این مخالفت ها به صورت واضح مطرح شده که با عنایت به استعداد و ظرفیت های موجود؛ ایران نباید چرخه سوخت هسته ای داشته باشد چونکه تا پیش از این برخی کشورها نیروگاه های هسته ای خویش را متوقف کرده بودند حالا باردیگر وارد مدار تولید کرده اند چونکه آلاینده هایی که محیط زیست و اکوسیستم را گرفتار مشکل کرده است، تبدیل به معضل جوامع شده و همه در دنیا از آن رنج می برند و الان در مرحله ای قرار داریم که کشورها به دنبال کاهش تولید گازهای گلخانه ای هستند ازاین رو حالا زمان توسعه فناوری و انرژی پاک است.
وی توضیح داد: البته اجازه تحصیل به دانشجویان ایرانی در دانشگاه های خوب دنیا و در این رشته ها را نمی دهند؛ ازاین رو با عنایت به چنین مواردی باید بیشتر از گذشته پیشرفت خویش را سرعت داده و اجازه ندهیم دشمنان بهانه گیری کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: نکته اصلی و حائز اهمیت اینست که نباید از وحدت، یکپارچگی و پیشبرد توسعه کشور غفلت کرد و شما وارد این عرصه شده اید و در مدارس انرژی اتمی بعنوان یکی از فرصت های مطرح آموزشی کشور، مشغول تحصیل هستید و باید بدانید به پاس خدمتگزاری و شکوفایی استعدادهای شما عزیزان سرمایه گذاری شده است و امید است قدردان این مسئله باشید و با رقابت سنگین علمی با یکدیگر، به صورت روز افزون پیشرفت کنید و ما هم شاهد ظهور و بروز استعدادها به صورت همه جانبه باشیم.

اسلامی در رابطه با لزوم آموزش در حوزه فناوری صلح امیز هسته ای به دانش آموزان اظهار داشت: مهم اینست که دانش آموزان عمق آموزه های دریافتی و سقفی که برای پرواز و رشد آنها هدف گذاری و در نظر گرفته شده است را بشناسند و ضروریست تا با علوم و فناوری های پیشرفته آشنا گردند.
وی توضیح داد: بر مبنای تفاهمنامه ای که دارای چارچوب های بین المللی است و با آژانس هم مطرح شده به مبحث مشارکت دانش آموزان هم توجه شده است چونکه آژانس بین المللی انرژی اتمی دارای پروژه های پژوهشی است که بخشی از آنها برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است بنابراین با وزارت آموزش و پرورش درحال برگزاری جلسات و تفاهمنامه هایی هستیم که این موارد در کتاب های درسی آورده شود؛ چونکه خیلی مهم است که فرزندان ما در کتاب های درسی خود با علوم و فناوری های نوظهور آشنا گردند و آنها را بشناسند.
وی افزود: البته در بخش نخست در نظر داریم تا آشنایی دانش آموزان ایرانی با این مباحث مهم در مقطع دبیرستان صورت گیرد چونکه این مهم برای ما بسیار پرارزش است؛ همینطور در بخش دوم به دنبال این هستیم که با کادرسازی، توسعه و پرورش منابع انسانی به استعدادیابی بپردازیم و در این حوزه به پرورش و رشد استعدادهای دارای انگیزه برتر اقدام نماییم و این عزیزان بعنوان کادر و نیروی انسانی آینده در سازمان انرژی اتمی به کار گرفته شوند.

قابل ذکر است در حاشیه این مراسم به صورت آنلاین و همزمان با شروع سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ در استانهای مختلف کشور؛ زنگ شروع به کار این مدارس به صدا درآمد.
رئیس سازمان انرژی اتمی در جلسه آنلاین شروع سال تحصیلی مدارس انرژی اتمی در استانهای و شهرهای مختلف کشور اظهار نمود: فرارسیدن ایام رحلت پیامبر اسلام (ص) و همینطور شهادت امام حسن مجتبی (ع) را خدمت همه دوستان تسلیت عرض می کنم.
وی خطاب به اولیای مدارس انرژی اتمی در سرتاسر کشور اظهار داشت: از همه مسوولانی که برای راه اندازی و افتتاح مدارس جدید تلاش کردند، تشکر و قدردانی می کنم. امروز شاهد فعالیت ۱۲ مدرسه به نام مدارس انرژی اتمی در سرتاسر کشور هستیم.
وی ادامه داد: برای ما در سازمان انرژی اتمی خیلی مهم است که بتوانیم علوم و فناوری هسته ای را شتابان تر از گذشته و در همه سطوح گسترش دهیم. علوم و فناوری هسته ای در لبه دانش قرار دارد و در سایر علوم و سرفصل های فناوری هسته ای بسیار اثرگذار می باشد بنابراین شایسته است که از بهترین استعدادها در این حوزه بهره مند شد.
وی اخطار داد: اگر در حوزه های نوین ظرفیت سازی نکرده و در کشور ایجاد قابلیت نکنیم به صورت طبیعی نخواهیم توانست استعدادهای این سرزمین را درک نماییم و برای تبلور برنامه های کشور از آنها بهره مند شویم؛ این همان چیزی است که دشمنان ما به دنبال آن هستند.
اسلامی خاطرنشان کرد: ما در سازمان انرژی اتمی، مقاطع جدید و توسعه منابع انسانی را در همین راستا جزو اولویت ها قرار داده ایم و به این سمت حرکت خواهیم کرد. نکته مهمی که همه ما به آن اعتقاد داریم اینست که نیاز داریم تا انسان های متعهد، کوشا، عاشق، پایبند و علاقه مند به عزت و اقتدار کشور را شناسایی کرده و ظرفیت مناسبی برای این افراد فراهم نماییم.
وی خاطرنشان کرد: در یک سال قبل در سرفصل های مختلفی که کمتر به آنها توجه شده بود و به اصطلاح دست نخورده بودند، توانستیم پیشرفت های فناوری هسته ای را به صورت پرشتاب تر دنبال نماییم و نشان دادیم که اگر همه ابعاد، بستر توسعه و پیشرفت کشور فراهم شود؛ می توانیم زمینه های اشتغال بیشتری را برای نیروهای تحصیلکرده فراهم نماییم. حالا شاهد کمبود شغل برای نیروهای تحصیلکرده در جامعه هستیم که در سازمان انرژی اتمی در نظر داریم با سرمایه گذاری در این بخش از سرمایه های علمی و انسانی به خوبی بهره مند شویم.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: دستیابی به هدف ساخت نیروگاه تمام ایرانی، اصلا غیر ممکن نیست بلکه باید توجه داشت که تعیین اهداف بزرگ، می تواند باعث جهت دهی شده و اهداف بزرگ و جهت ساز می تواند سبب پیشرفت کشور شود. ساخت نیروگاه های بومی هدف گذاری شده و قابل دستیابی است. تعامل با همه دستگاه ها، استفاده از تمام ظرفیت ها و داشتن دیدگاه باز و سیاست درهای باز می تواند باعث بروز استعدادهای موجود در ایران و ظهور خلاقیت ها شود. سیاست درهای باز یعنی این که بتوانیم از همه ظرفیت ها استفاده مفید کنیم؛ ما نمی گوییم که فناوری هسته ای فقط در انحصار ما قرار دارد بلکه برای جذب نیروهای خلاق انسانی باید انگیزه پیشرفت و فعالیت را در حوزه تحصیلی فراهم نماییم.
وی خطاب به مدیران و معلمان مدارس انرژی هسته ای اظهار داشت: نباید اجازه دهیم نوجوانان و جوانان ما احساس کنند که اگر در مدارس و دانشگاه های خوب تحصیل کردند هیچ فرصتی برای خدمت در داخل کشور ندارند بلکه باید سیاست ها، شیوه مدیریت و برنامه ریزی ها در سازمان و مدارس انرژی اتمی به این سمت حرکت نماید که جوانان آینده خویش را درخشان ببینند و بدانند می توانند به خوبی نقش آفرینی کنند.

اسلامی بیان نمود: مسئولان مدارس انرژی اتمی باید بدانند هدف ما پرورش استعدادهاست و رویکرد ما اینست که برای فرزندان کارمندان صنعت هسته ای کشور امکان تحصیل در مدارس انرژی هسته ای را فراهم نماییم تا دغدغه ای بابت یافتن مدرسه خوب نداشته باشند. همینطور در نظر داریم در زمینه مسئولیت های اجتماعی سازمان انرژی اتمی و در حوزه پرورش استعدادهای فرزندان ایران، پذیرای دانش آموزان با استعداد در این مدارس باشیم و در این حوزه اقدامات فراوانی به صورت روز افزون انجام خواهیم داد و به استعدادهای بالقوه جامعه که امکان دارد به جهت عدم تمکن مالی فرصت ظهور و بروز ندارند، خدمات رسانی خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: در نظر داریم تا در شهرهای دارای سایت های هسته ای، مدرسه انرژی اتمی راه اندازی نماییم و خوشبختانه حالا این کار را انجام داده ایم و بعضی از این مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ کار خویش را شروع کرده اند.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: امید است به برکت این ایام، خداوند عنایت ویژه ای نسبت به همه دانش آموزان و معلمان کشور بخصوص مدارس انرژی اتمی در سرتاسر کشور داشته باشد و امیدوارم نور الهی از درگاه باری تعالی بر فکر و اندیشه شما عزیزان چیره شود. امید است سالی پرشور و پررونق از نظر علمی و آموزشی پیش رو داشته باشیم و روزهای خوبی را تجربه نماییم.
قابل ذکر است در حاشیه مراسم شروع سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ که در دبیرستان انرژی اتمی در تهران برگزار شد با حضور مهندس اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر پژمان شیرمردی معاون سازمان و مدیر عامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها، دکتر امیرحسین فقهی رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و مدیر و دبیران دبیرستان پسرانه انرژی اتمی از امیرپارسا بهرامی رتبه ۲ کشوری کنکور رشته ریاضی و پارسا قادراحمدی رتبه ۷ کشوری کنکور رشته ریاضی تقدیر گردید.
منبع:

1401/07/04
12:01:52
5.0 / 5
102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز