سخنگوی دولت عنوان كرد:

قدمهای اساسی فناوری هسته ای به سمت صنعتی شدن

قدمهای اساسی فناوری هسته ای به سمت صنعتی شدن به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های دستگاههای اجرایی کشور با حضور علی بهادری جهرمی سخنگو دولت، بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی، تعدادی از مدیران دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت و مدیران روابط عمومی دستگاههای اجرایی کشور در سالن شهید شهریاری سازمان انرژی اتمی ایران برگزار گردید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جلسه شورای هماهنگی روابط عمومی های دستگاه های اجرائی کشور به ریاست علی بهادری جهرمی، رییس شورای اطلاع رسانی دولت به میزبانی سازمان انرژی اتمی ایران انجام شد.
سخنگو، دبیر و رییس شورای اطلاع رسانی دولت در حاشیه این جلسه اظهار داشت: نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های دستگاه های اجرائی کشور این ماه میهمان سازمان انرژی اتمی ایران بود و هماهنگی های حوزه اطلاع رسانی و دستگاه های اجرائی از طرف اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انجام شد.
بهادری جهرمی اظهار داشت: امروز نیز به جهت حضور در سازمان انرژی اتمی ایران در جریان گزارش برخی اقدامات و اهم دستاوردهای خوب، امیدآفرین، افتخارآمیز و غرورآفرین از طرف رئیس سازمان، سخنگوی و همین طور رئیس اداره اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان قرار گرفتیم.
وی توضیح داد: در دولت سیزدهم، برنامه جامع و افق روشنی در صنعت و فناوری هسته ای کشور به وجود آمده است و خوشبختانه در طول این مدت سند جامع و راهبردی برای صنعت هسته ای تدوین و ابتدای سال رونمایی شد؛ بر طبق این سند قرار شد تا جهت دهی و اولویت فعالیت ها به سمت صنعتی سازی و بهره برداری های اقتصادی، درمانی، بهداشتی، کشاورزی و... حرکت نماید که با یاری خداوند خیلی از این موارد به سمت، صنعتی سازی پیش رفته و درحال حرکت است.
وی اشاره کرد: حالا شاهد صنعتی سازی فناوری هسته ای در زمینه بهداشت و درمان و خصوصاً رادیوداروها هستیم و خوشبختانه شرایطی فراهم شده که بیش از ۲۰۰ مرکز درمانی درحال استفاده از ۵۰ محصول رادیوداروی تولید شده در سازمان انرژی اتمی در زمینه تشخیص و درمان بیماری سرطان هستند.
وی افزود: در بخش کشاورزی نیز استفاده از فناوری هسته ای توسعه یافته بطوریکه در حوزه دفع آفات از دانش هسته ای و پرتودهی و فناوری پلاسما استفاده می شود.
وی بااشاره به ضرورت توسعه برق هسته ای به عنوان یکی از اولویت های اصلی در کشور توضیح داد: در صنعت برق باید شاهد افزایش جدی و چشم گیر برق هسته ای باشیم و باتوجه به دستور رئیس جمهور در جریان سفر استانی به بوشهر نسبت به تولید ۱۰هزار مگاوات برق هسته ای تاکیدات فراوانی شد و بمنظور افزایش ظرفیت تولید برق هسته ای توسعه فازهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر در دستور کار قرار گرفته و همین طور برنامه ریزی های جدی برای نیل به این هدف انجام شده است.
وی اشاره کرد: باتوجه به برنامه ریزی های انجام شده در سازمان انرژی اتمی ایران امیدوار هستم با این اقدامات موثر و سریع در زمینه های رادیوداروها، کشاورزی، صنعت و... شاهد بهره برداری هرچه بیشتر در حوزه های درمانی، بهداشتی و صنعتی کشور از دستاوردهای علمی حوزه صنعت هسته ای باشیم.
سخنگوی دولت اشاره کرد: این صنعت، پیشرو است و باید سرریز این دانش بتواند در زمینه های مختلف مورد بهره برداری قرار گیرد که دولت در این راه بسیار مصمم و جدی است و این مسیر را با سرعت شتابانی طی خواهدنمود.
وی با اشاره به بازدید از راکتور تحقیقاتی شهید فخری زاده در تهران اظهار داشت: در حاشیه این جلسه امروز توفیق یافتیم که از لابراتوار های تولید رادیو دارو و راکتور تحقیقاتی شهید فخری زاده در سازمان انرژی اتمی بازدید نماییم، الحمدالله کشور به سمت بومی سازی راکتورها درحال حرکت است و به تدریج به سمت عضویت در باشگاه تولیدکنندگان راکتورهای تحقیقاتی در سطح جهان می رویم و انشالله این مسیر هدف گذاری شده سبب آینده روشنی برای صنعت هسته ای کشور خواهد شد و امید است باتوجه به پیشرو بودن این صنعت، سایر صنایع و همین طور حوزه های کشاورزی و بهداشت و درمان و صنعت داروسازی بتوانند از فناوری هسته ای بهره برداری کنند.
در این نشست علاوه بر روسای مراکز اطلاع رسانی و مدیران کل روابط عمومی دستگاه های اجرائی، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به شرح موفقیت های و برنامه های این سازمان پرداخت و همین طور اعضای این شورا به طرح و بررسی مسایل روز کشور و اتفاقات اخیر پرداختند.
منبع:

1401/07/26
11:32:26
5.0 / 5
269
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز