قهرمان پور مطرح كرد

هزینه اعلام پایان برجام برای ایران و آمریکا

هزینه اعلام پایان برجام برای ایران و آمریکا به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، یک کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: حتی اگر دموکرات ها در انتخابات آتی کنگره اکثریت را در سنا حفظ کنند، باز هم دولت بایدن با همین دست فرمان در مذاکرات احیای برجام جلو می رود و تمایل چندانی برای دادن امتیازات بزرگ به ایران نخواهد داشت.


رحمان قهرمان پور در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به مواضع مقامات آمریکایی در رابطه با این که برجام دیگر در اولویت موضوعات سیاست خارجی این کشور نیست و همراهی مقامات اروپایی با این مواضع آمریکا اظهار نمود: به نظرم هنوز نمی توان از خاتمه برجام سخن گفت. اما حقیقت اینست که هر چه جلوتر می رویم اثربخشی و مفید بودن آن کمتر و کمتر می شود. همان گونه که قبلا هم گفته ام برجام دیگر اهمیت استراتژیک گذشته خودش را از دست داده است. وقتی توافق هسته ای در سال 94 به امضا رسید، هر دو طرف ایران و آمریکا بر این باور بودند که توافق می تواند تحول جدی در سطح روابط ایجاد نماید اما هم اکنون این تحلیل وجود ندارد و کمتر کسی است که از برجام دفاع کند و معتقد باشد که برجام می تواند با شرایط فعلی اش عامل تغییر مهم در روندها باشد.
وی افزود: بنا بر این، کلیت مبحث برجام برای هر دو طرف ارزش کمتری پیدا کرده و از دستور کار سیاستگذاری ها کنار رفته است. اما متاسفانه روند هم اکنون بشکلی است که برجام از اتفاقات و تحولات سیاسی بین المللی دیگر تأثیر می پذیرد. این تغییرات می تواند در روند مثبت یا منفی باشند و به فراخور به همان نسبت هم بر توافق اثر بگذارد اما در کل این توافق دستخوش تحولات شده است. هر دو طرف ایران و آمریکا منتظرند که فرصت مناسبی پیش آید، مثلاً رقبای داخلی اعتراض نکنند و شرایط به نفع شان باشد تا توافق احیا شود.
این کارشناس مسایل بین الملل اظهار نمود: حالا شکل برجام حفظ شده اما اهمیت و کارآیی و اثرش در امکان ایجاد تغییرات مهم سیاسی و اقتصادی کمتر از گذشته است.
قهرمان پور در پاسخ به این پرسش که آمریکا بیشتر از اروپا بر این مسئله که برجام دیگر در دستور کار نیست یا به پایانش نزدیک شده تاکید دارد، دلیل این تفاوت دیدگاه چیست؟ اظهار نمود: به نظرم تفاوت اساسی و استراتژیک در دیدگاه اروپا و آمریکا نیست، بیشتر این تفاوت روشی و تاکتیکی است. جنگ اکراین سبب شده اروپا ضعیف شود و وابستگی اروپا به آمریکا زیاد شود. این که اروپا علنی و صریح در رابطه با پایان برجام صحبت نمی کند، یک دلیل فرهنگی دارد چون که آنها مثل آمریکا شفاف و رک نیستند و می کوشند قدری پوشیده تر حرف بزنند و دلیل دیگر این که طرف اصلی برجام در مقابل ایران، آمریکاست و اروپا فکر می کند که دلیلی ندارد بیش از اندازه لازم به برجام بها بدهد.
وی تصریح کرد: اما اروپا همچنان قادر به قطع همه مجاری ارتباطی با ایران نیست. در داخل اتحادیه اروپا یک کشور نیست، جوزپ بورل می کوشد در سطح اتحادیه منافع مشترک اتحادیه با ایران را دنبال کند.
این کارشناس مسایل بین الملل در پاسخ به این پرسش که به نظرتان پس از انتخابات کنگره و بر فرض که دموکرات ها پیروز میدان شوند باز هم آمریکا همین موضع را خواهد داشت؟ اظهار داشت: موضع آمریکا عوض نمی گردد. ارزیابی دولت بایدن از وضعیت کلی ایران اینست که ایران دارد ضعیف می شود و این تنها ارزیابی بایدن نیست. به نظر برخی کشورهای اروپایی و منطقه هم این ارزیابی را دارند. منظور کاهش قدرت نظامی ایران نیست بلکه به صورت کلی قدرت ایران را درحال کاهش ارزیابی می کنند. آنها معتقدند تحریم اثر گذاشته و طبقات متوسط در ایران از این بابت صدمه دیده اند و به نظرم حتی اگر دموکرات ها اکثریت را در سنا حفظ کنند باز هم دولت بایدن با همین دست فرمان جلو می رود و تمایل چندانی برای دادن امتیازات بزرگ به ایران نخواهد داشت. البته تا هم اکنون ارزیابی اینست که وضعیت دموکرات ها با وجود جهش قیمت سوخت در یک ماه گذشته خوب نیست و این شرایط را برای شان سخت کرده است.
قهرمان پور تصریح کرد: حرفم این نیست که آمریکایی ها پای مذاکره و توافق نمی آیند بلکه معتقدم آنها به توافقی باور دارند که در آن امتیاز قابل توجهی به ایران ندهند یا به عبارتی امتیازی که ایران می خواهد را نمی دهند و هر چه زمان بگذرد توان ایران برای گرفتن امتیاز مدنظرش هم کمتر می شود. امتیازی که شش ماه قبل حاضر بودند به ایران بدهند، هم اکنون نمی دهند و شش ماه دیگر امتیازی که هم اکنون حاضرند بدهند را نمی دهند.
وی در پاسخ به این که در این روند امکان دارد آمریکا پایان برجام را اعلام کند؟ اظهار داشت: برجام برای آنها اعتبار می آورد، برای دیپلماسی چند جانبه گرایی. معتقدم پایان برجام اعلام نمی گردد اما هر دو طرف ایران و آمریکا می دانند برجام دیگر به تغییرات بزرگ منجر نخواهد شد.
این کارشناس مسایل بین الملل در پاسخ به این که وزیر امور خارجه کشورمان اما هم چنان در موضع گیری هایش در رابطه با برجام نگاهی مثبت به برجام و توافق دارد و تاکید دارد که آمریکایی ها دنبال توافق هستند؟ با تکیه بر این که در رابطه با ارزیابی آقای امیرعبداللهیان قضاوتی ندارم، اظهار داشت: شاید ارزیابی او اینست که وقتی امتیاز بزرگ را آمریکا نمی دهد، برای ایران حفظ وضعیت موجود بهتر است. بحثی که گفته شد از جانب دولت که زمستان سخت اروپا نزدیک است هم ناشی از این تفکر است که تیم ایران منتظر اینست که نقطه ضعفی از اروپا به دست آورد تا مذاکره را با امتیاز مدنظرش پیش ببرد.
قهرمان پور اظهار داشت: اعلام پایان برجام برای ایران و آمریکا هزینه دارد، دولت بایدن با شعار بازگشت به دیپلماسی سر کار آمده و اگر بخواهد خروج از برجام یا پایان آنرا اعلام نماید، دست برتر با ایران است و از سویی ایران هم ضرورتی برای این کار نمی بیند چون که با بیان آن امکان دارد مکانیسم ماشه فعال شود و تحریم ها برگردد.
منبع:

1401/08/05
14:01:56
5.0 / 5
496
تگهای خبر: ارزیابی , تحریم , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز