بررسی اقدام متقابل ایران در واكنش به قطعنامه شورای حكام،

۱۰ برابر شدن ضریب امنیت و تولید سوخت در فردو

۱۰ برابر شدن ضریب امنیت و تولید سوخت در فردو خبرگزاری نفت و گاز: در صورتیکه آمریکا و سه کشور اروپایی با صدور قطعنامه ای در شورای حکام تلاش داشتند امتیازاتی را از ایران در بعضی مسایل فنی و سیاسی بگیرند، اقدام متقابل ایران، این فشار و تهدید را به فرصتی برای افزایش توان فنی و امنیتی او تبدیل کرد.


انتقال دو آبشار از سانتریفیوژهای IR-۶ به سایت فردو و تولید اورانیوم ۶۰ درصدی در آن، ضریب امنیت فردو را ارتقا و از طرفی ذخایر اورانیوم با غنای بالای ایران را در کوتاهترین زمان افزایش خواهد داد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سازمان انرژی اتمی در واکنش به قطعنامه شورای حکام در نشست فصلی اخیر، تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد در سایت فردو را برای نخستین بار کلید زد.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۲۶ آبان، تحت فشار شدید سیاسی کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان قطعنامه ای مقابل فعالیتهای صلح آمیز هسته ای کشورمان به تصویب رساند. این سومین قطعنامه شورای حکام مقابل ایران بعد از اجرائی شدن برجام و بسته شدن پرونده مسائل ادعایی پادمانی است که با فشار رژیم صهیونیستی در این شورا صادر می شود.
سی ام خرداد ۱۳۹۹ و هجدهم خرداد ۱۴۰۱ هم قطعنامه مشابهی توسط سه کشور اروپایی عضو برجام و با حمایت آمریکا پیشنهاد و تصویب شده بود، اما تفاوت قطعنامه سوم نسبت به دو قطعنامه قبلی این است که این دفعه لحن تاکیدی و تندتری مقابل ایران به کار گرفته شده است.
تصمیم تهران برای افزایش میزان غنی سازی ۶۰ درصدی، پاسخی قابل پیش بینی به تلاش تروئیکای اروپا و آمریکا برای افزایش تنش ها در یکی دو هفته گذشته در شورای حکام و در سطح مناسبات سیاسی بود. ایران در سطوح مختلف اعلام نموده بود که صدور قطعنامه دیگر مقابل ایران درحالی که با آژانس درحال مذاکره و رایزنی هستند پاسخی جدی در پی خواهد داشت، اما با همه هشدارها، سه کشور اروپایی و آمریکا تصمیم خود برای صدور قطعنامه را که از مدت ها قبل گرفته بودند عملی کردند و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس شرایط و زمینه لازم را با گزارش دهی های جهتَ دار درباره ی فعالیتهای هسته ای ایران فراهم نمود. آمریکا و سه کشور اروپایی در هفته های اخیر فشار مقابل ایران را در حوزه های مختلف سیاسی ـ بین المللی، حقوق بشری به لحاظ تحولات سیاسی اخیر در ایران و فعالیتهای هسته ای در قالب سیاست فشار حداکثری با جدیت دنبال کرده اند با این امید که ایران در بعضی مسایل همچون در ارتباط با مذاکرات برجام کوتاه بیاید.
بنا بر اعلام رئیس سازمان انرژی اتمی، مهندسان سایت فردو بامداد روز دوشنبه (۳۰ آبان) در تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد که با استفاده از سانتریفیوژهای IR-۶ انجام شده است، به مرحله "پایداری" در تولید این میزان غنا دست پیدا کردند. پیش از این، غنی سازی ۶۰ درصدی در مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز) انجام می شد و در سایت فردو غنی سازی ۲۰ درصدی انجام می شد، اما به نظر می رسد ایران برای سایت فردو برنامه های ویژه تری در بین مدت و بلندمدت در نظر دارد.
علاوه بر شروع تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد در فردو، اقدامات دیگری در این سایت هفته گذشته انجام شد از جمله؛
- شروع روند تعویض ماشین های سانتریفیوژ نسل اول با ماشین های پیشرفته ۶-IR در این مجتمع که موجب افزایش چشم گیر ظرفیت تولید می شود
- شروع روند تجهیز سالن B (واحد یک) با ظرفیت ۸ زنجیره جدید که با عنایت به ضرورت ایجاد زیرساخت به شکل مرحله ای صورت خواهد گرفت.
هم چنین در سایت نطنز؛
- دو آبشار IR-۲m و IR-۴ بازنگری و گازدهی و دو آبشار دیگر از این ماشین ها برای گازدهی درحال آماده شدن است و
- شروع پاسیواسیون دو زنجیره دیگر از همین نوع (IR-۲m و IR-۴) که در ایام آینده به مرحله گازدهی خواهد رسید و
- شروع روند راه اندازی واحد B۱۰۰۰ با ظرفیت ۸ واحد به شکل مرحله ای انجام خواهد گرفت.
هم چنین گفته می شود، ایران برنامه و اطلاعات تفصیلی خود برای جایگزینی سانتریفیوژهای IR-۶ بجای ماشین های IR-۱ را به آژانس ارائه کرده است اما کار جایگزینی هنوز شروع نشده است.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، اقدام ایران برای انتقال تولید اورانیوم ۶۰ درصدی به سایت فردو در واکنش به قطعنامه شورای حکام که در رده سایت های راهبردی به لحاظ ایمنی و امنیت هسته ای به حساب می آید، قابل توجه است.
تولید اورانیوم بالای ۲۰ درصد برای نخستین بار در فروردین ۱۴۰۰ کلید خورد. در ادامه اقدامات ایران در پی خروج آمریکا از برجام و برمبنای قانون راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها، سازمان انرژی اتمی موظف به راه اندازی خط تولید اورانیوم ۶۰ درصدی به مقدار مورد نیاز در قانون مذکور شد. برمبنای برجام ایران تا آخر سال هشتم و در بخش هایی تا آخر سال دهم نباید نسبت به تولید اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد یا بالاتر از آن اقدام می کرد اما در قالب اقدامات متقابل، تهران نه فقط به تولید اورانیوم با غنای بالا اقدام نمود که سانتریفیوژهای پیشرفته همچون IR-۲m، IR-۴ و IR-۶ را نیز در سطح تحقیقاتی و تولید انبوه تولید و راه اندازی نمود.
بر اساس اعلام مقامات کشورمان یکی از استفاده های مهم اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد، در تولید عنصر مولیبدن جهت به کارگیری در ساخت انواع رادیوداروهاست.
تولید اورانیوم ۶۰ درصدی از ابتدا تا کنون در سایت نطنز انجام گرفته است، اما انتقال این پروسه به سایت فردو در ظرفیت دو آبشار می تواند ابعاد مختلف و مهمی داشته باشد.
تأسیسات هسته ای شهید علی محمدی (فردو)، یکی از تاسیسات هسته ای ایران است که با هدف غنی سازی اورانیوم در عمقی بیش از ۷۰ متر در نزدیکی شهر قم در اواخر دهه هشتاد شمسی تولید شده است. ایران در سال ۸۷ اعلام نمود که برای "ایمنی مردم" و بیم از "حمله هوایی نظامی احتمالی" برخی از دستگاههای سانتریفیوژ خودرا به تأسیسات زیرزمینی منتقل کرده است. سانتریفیوژهای حاضر در سایت فردو از همان جنس و نوع ماشین های IR-۱ که در سایت نطنز مستقر بودند، بود. از آنجا که فردو، سایت پشتیبان و آلترناتیو برای سایت نطنز بود، از ظرفیت پایینی برای تولید اورانیوم و استقرار سانتریفیوژها برخوردار بوده است. در عین حال آنچه این سایت را مهم و راهبردی می کند، ساختمان ویژه و مستحکم آن در عمق ۷۰ متری زمین است که سبب می شود بخش قابل توجهی از سلاح ها و بمب افکن هایی که دشمنان ایران خصوصاً آمریکا و اسراییل در اختیار دارند، نتوانند این مرکز هسته ای را هدف قرار دهند. آمریکا و رژیم اسراییل در دو دهه اخیر به دفعات تهدید مقابل ایران و تاسیسات هسته ای اش را بطور علنی مطرح کرده اند و در این خصوص حمایت و سکوت برخی نهادهای بین المللی و کشورهای مختلف همچون کشورهای با توانمندی هسته ای را همراه خود دارند. استواری و مقاومت سایت فردو و خطرات ناشی از حمله نظامی به این سایت هسته ای آنقدر است که این کشورها در این سال ها با استفاده از نفوذ و اقدامات خرابکارانه نرم افزاری و سخت افزاری اهتمام کردند تا در روند فعالیت این سایت تاخیر و خلل وارد کنند.
اکنون با انتقال ماشین های پیشرفته IR-۶ به فردو و افزایش این ماشین ها در آینده، ظرفیت و توان تولید اورانیوم ۶۰ درصدی یا ۳.۵ درصدی ده برابر بیش از قبل خواهد شد که ظرفیت ذخیره مواد هسته ای برای ایران در کوتاهترین زمان افزایش شایان توجهی خواهد داشت.
بنا بگفته مقامات کشورمان، سانتریفیوژهای IR-۶ در کنار ماشین ها پیشرفته IR-۲m و IR-۴ به مرحله صحه گذاری رسیده اند و ایران می تواند هر سه ماشین پیشرفته خودرا برای تولید سوخت صنعتی استفاده نماید.
مقامات ایران بارها اعلام نمودند که اولویت شان برای صنعتی سازی سانتریفیوژها و تولید سوخت انبوه به لحاظ اقتصادی و فنی استفاده از ماشین های نسل ششم است. اگر برنامه بلندمدت ایران بر این مبنا قرار گیرد که تمامی ماشین های IR-۱ خود در نطنز را با IR-۶ جایگزین کند، به یک باره ظرفیت عظیمی در تولید سوخت و ذخایر اورانیوم غنی شده برای ایران ایجاد می شود. این حجم از سوخت هسته ای می تواند یک عامل بازدارنده مهم محسوب شود.
شاید از صدور قطعنامه شورای حکام با حمایت و رهبری سه کشور اروپایی و آمریکا و زمینه سازی مدیرکل آژانس این هدف دنبال می شد که ایران در بحث مسایل باقی مانده یا در موضوعات باقی مانده در ارتباط با توافق برجام امتیازاتی دهد اما این اقدام و متقابلا اقدام ایران در واکنش به صدور قطعنامه موجب شد، ابعاد راهبردی سایت فردو بیشتر و بیشتر و از طرفی امنیت این سایت با انتقال سانتریفیوژهای نسل شش و غنی سازی ۶۰ درصدی بیش از گذشته شود. البته گفتنی ست که صدور قطعنامه مذکور بدون شک فضای سیاسی و دیپلماتیک میان ایران و کشورهای عضو برجام و آمریکا را تاریک تر و مبهم تر ساخت.1401/09/12
10:39:10
5.0 / 5
371
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان خبرگزاری نفت و گاز
خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز