گروسی:

ایران به سرعت درحال افزایش ظرفیت غنی سازی است

ایران به سرعت درحال افزایش ظرفیت غنی سازی است خبرگزاری نفت و گاز: خبرگزاری نفت و گاز: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگویی به سوالاتی درباره ی آخرین تحولات برنامه هسته ای ایران و همکاری آن با آژانس پاسخ داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از شبکه الجزیره، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گو با این شبکه در پاسخ به سوالی درباره ی شروع غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیات فردو، اظهار داشت: مطمئنا این میزان به سطح تسلیحاتی نزدیک تر است. سطح تسلیحاتی ۹۰ درصد است و این میزان ۶۰ درصد است. هیچ کسی نمی گوید که آنها درحال تولید تسلیحات اتمی هستند اما در عین حال واضح است که انباشت مداوم مواد[هسته ای] در این سطوح بالا، مستلزم حضور متمرکز و جامع تر بازرسان آژانس است تا ببینند که همه چیز سر جای خود است.
گروسی در ادامه اظهار داشت: در عین حال ما در حوزه برخی شفاف سازی ها از طرف ایران با مشکلاتی مواجه بوده ایم [شفاف سازی] درباره ی ذرات اورانیوم یافت شده توسط بازرسان ما که در اصل نباید در معرض هیچ نوع فعالیت هسته ای قرار می گرفتند. نیاز به شفافیت است.
او در پاسخ به اینکه آیا وقتی ایران اعلام می کند گازدهی به سانتریفیوژهای جدید را آغاز نموده است، این به مفهوم پیشروی سریع تر به سمت غنی سازی در سطوحی بی سابقه است، اظهار داشت: این یعنی درحال انجام دادن کاری هستند که قبل تر گفته بودند و با سرعت انجامش می ‎ دهند. آنها به سرعت درحال افزایش قابل توجه ظرفیت غنی سازی هستند و بنابراین، انباشت اورانیوم غنی شده نیز بالا می رود.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه این گفت و گو در پاسخ به اینکه افزودن آبشار جدید سانتریفیوژها در تاسیسات فردو و نطنز در کارهای هسته ای ایران به چه معناست، اظهار داشت: این به مفهوم عزمی برای غنی سازی بییشتر و سریع تر است. اگر به عقب بازگردیم و به توافق هسته ای نگاه نماییم، این توافق اجازه فعالیت حدود ۵ هزار مورد از سانتریفیوژهای IR-۱ را می داد که نسل قدیمی تری از سانتریفیوژها بودند؛ توافق شده بود که این طور باشد. الان درحال پیش رفتن به سمت IR-۲، IR-۴، IR-۶ هستیم؛ بیش از ده ها آبشار سانتریفیوژها. این یعنی آنها درحال پیشروی و غنی سازی بیش از چیزی هستند که قبل تر توافق شده بود. واضح است که این در بر دارنده یک پیام است.
او در این جهت اظهار داشت: در صورت همکاری خوب با آژانس، آنها حق غنی سازی اورانیوم را دارند. غنی سازی اورانیوم به خودی خود ممنوع نیست. اما باید بدانید که وظیفه دارید اطمینان سازی کنید و تضمین بدهید که تمام فعالیت هایتان درست است و انحرافی در مواد هسته ای برای اهداف غیرصلح آمیز وجود ندارد. دراین زمینه، ما [آژانس و ایران] هنوز در مواردی اتفاق نظر نداریم. تمام حرف ما همین است. ما باید بنشینیم و باهم صحبت نماییم.
گروسی بیان کرد: ما برخی کارهای بازرسی را در ایران انجام می دهیم واین طور نیست که آژانس اصلا در ایران حضور نداشته باشد. اما ظرفیتی که ما [در بازرسی] داریم، پی درپی کم شده است. آنها در ماه ژوئن ۲۷ دوربین را خاموش کردند که قبلا بطور داوطلبانه خواسته بودند فعال باشد. وقتی چنین کاری انجام می دهید، پیامی که منتقل می کنید این است که می خواهید دید جامعه بین المللی کم شود. چرا این طور است؟ حرف ما این است که این ایده خوبی نیست؛ با آژانس همکاری کنید، کارتان شفاف باشد و با ما کار کنید.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره ی نقش برجام در میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران اظهار داشت: برجام یا آن چه از آن باقی مانده است، در عمل بی ربط شده است. این توافق باید احیا شود و فکر می کنم شاید کورسوی امیدی وجود داشته باشد که بتوان این کار را انجام داد؛ این مساله به طرفین مذاکرات بستگی دارد. من مذاکره کننده نیستم، بلکه فقط تضمین کننده و بازرس آن هستم. ما امیدواریم که این کار صورت گیرد اما باز هم می گویم که اگر ظرفیت بازرسی آژانس را کاهش بدهید، من چطور می توانم متضمن این شوم که اطلاعات درباره ی مبنای کار در فعالیت هسته ای ایران موثق [و طبق معیارهای تعیین شده در توافق] است. من در تلاشم همکاران ایرانی ام را متقاعد کنم که بپذیرند بدون ما، تضمین هایی که مورد نیاز است، موثق نخواهد بود.
او درباره ی همکاریهای ایرانی و آژانس اظهار داشت: سطح همکاری ما اصلا به سطحی که باید باشد، نزدیک نیست. ما گفت وگوی سطح بالایی از نظر سیاسی داشتیم که دیگر این طور نیست. گاهی اوقات سفر بازرسان ما بدون دلیل موجهی عقب می افتد. بنابراین، همه چیز بسیار خسته کننده و دشوار است. حرف ما این است که باید این وضع را فورا تغییر دهیم.
گروسی در ادامه اصرار کرد که فعالیت آژانس انگیزه های سیاسی ندارد، اظهار داشت: وظیفه آژانس بیان وقایع به همان شکلی است که وجود دارند. فقط واقعیت است. اگر واقعیت خوشایندتان نیست، تغییرش دهید.
مدیرکل آژانس همین طور درباره ی پاسخ به سوالات آژانس، اظهار داشت که «پاسخ به سوالات آژانس، اختیاری و انتخابی نیست، یک وظیفه است.»
منبع:

1401/09/23
11:15:28
5.0 / 5
322
تگهای خبر: انرژی , تولید , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز