كنفرانس خبری مشترك وزیران خارجه آمریكا و انگلیس

بلینکن: روی برجام متمرکز نیستیم

بلینکن: روی برجام متمرکز نیستیم خبرگزاری نفت و گاز: به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، وزرای امور خارجه آمریکا و انگلیس در یک نشست خبری مشترک با بیان اینکه ایران از موضوعات دیدار و گفت وگوی آنها بوده است، به سوالی در رابطه با تحولات مذاکرات احیای توافق هسته ای پاسخ دادند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با جیمز کلورلی، همتای انگلیسی اش در واشنگتن دیدار نمود که مبحث ایران یکی از محورهای گفت وگوهای آنها بود.
بلینکن در یک کنفرانس خبری مشترک با کلورلی در رابطه با این دیدار با مطرح کردن ادعاهایی ضد ایران به دنبال اجرای حکم علیرضا اکبری، شهروند دو تابعیتی ایرانی-انگلیسی و کارمند پیشین وزارت دفاع که به جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی انگلیس محکوم شده بود، اظهار داشت: وزیر امور خارجه و من فرصت این را داشتیم که در رابطه با ایران هم گفتگو نماییم.
بلینکن با بیان اینکه ما در محکومیت اعدام علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-انگلیسی که به ادعای وی با انگیزه سیاسی و ناعادلانه انجام شد، در کنار دولت انگلیس هستیم، ادعا کرد: این اقدام با الگوی سوء رفتار این رژیم مطابقت دارد که شامل بازداشت ها، شکنجه، اعترافات الزامی و اعدام های غیرعادلانه می شود.
بلینکن افزود که دولت آمریکا در اقدام برای «پاسخگو کردن حاکمیت ایران» با انگلیس و دیگر متحدانش همکاری خواهد نمود.
کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس هم در رابطه با دیدار با بلینکن اظهار داشت: ما در رابطه با وضعیت ایران هم گفتگو کردیم و ادعا کرد که ایران با اعدام علیرضا اکبری، شهروند دو تابعیتی اقدامی بزدلانه و شرم آور انجام داد.
او با قدردانی از مواضع آمریکا در محکوم کردن علنی اعدام اکبری، به مطرح کردن اظهاراتی مداخله جویانه در رابطه با امور داخلی ایران پرداخت و اظهار داشت: کشورهای ما در کنار مردم شجاع و بزرگ ایران ایستاده اند که خواهان حقوقشان به منظور زندگی بدون ترس و سرکوب هستند.
وزیر امور خارجه انگلیس با مطرح کردن ادعاهایی ضد نقش منطقه ای ایران و روابط آن با روسیه اظهار داشت: حاکمیت ایران سال ها از راه مسلح کردن و پشتیبانی از گروههای نظامی افراطی و شبه نظامیان منطقه، سبب به خاک و خون کشیدن آن شده است. حالا ایران پا فراتر گذاشته و پهپادهایی به روسیه داده است که برای کشتار غیرنظامیان اکراین به کار رفته است. انگلیس برای پاسخگو کردن ایران به خاطر نقض حقوق مردم خودش و هم دستی با تجاوز پوتین به اکراین، به آمریکا و دیگر متحدان ملحق می شود.
او با وجود تاکید مقامات ایران بر اینکه تولید و به کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد، در رابطه با برنامه هسته ای ایران اظهار داشت: تهدید دیگری که ضد صلح و امنیت بین المللی وجود دارد، ناشی از برنامه هسته ای ایران است که پیشرفته تر از حالا نبوده است. آمریکا و انگلیس مصمم هستند که ایران هیچ وقت نباید به یک سلاح اتمی برسد.
در ادامه این کنفرانس خبری مشترک، وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه اقدامی مانند اعدام علیرضا اکبری از جانب ایران چه تاثری می تواند بر روی مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین داشته باشد که با وقفه ای چندماهه روبه روست، اظهار داشت: ایرانیان چند ماه پیش، فرصت بازگشت سریع به توافق را از دست دادند. فرصتی که از جانب همه، اتحادیه اروپا، آمریکا، حتی چین و روسیه تایید شده بود، فراهم بود. برجام[توافق هسته ای] هم اکنون چند ماه است که دیگر بعنوان موضوعی عملی در دستور کار نیست. روی آن متمرکز نیستیم. ما روی آن چه در ایران رخ می دهد و روی عملکرد ایران در عرضه تسلیحات به روسیه برای به کار رفتن ضد مردم بی گناه و تمام شبکه [زیرساخت] انرژی در اکراین متمرکزیم. مسلما تمرکز ما بر دیگر فعالیتهای ثبات زدای ایران در منطقه هم معطوف است.
با این حال، بلینکن تصریح کرد: ما همچنان بر این باوریم که موثرترین راه برای عمل به تعهد رئیس جمهور بایدن نسبت به اینکه ایران هیچ وقت به یک سلاح هسته ای دست پیدا نکند، از راه دیپلماسی است و ما شاهد نتیجه و موفقیت آمیز بودن دیپلماسی در زمینه برجام اصلی بوده ایم که برنامه هسته ای ایران را محدود کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا ضمن اشاره به خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸، اظهار داشت: پاره کردن این توافق و خروج از آن اشتباه بسیار بدی بود و ما هم اکنون با نتایج آن دست و پنجه نرم می نماییم.
وی در ادامه توضیحاتش در پاسخ به سوال مطرح شده، اظهار داشت: در پیش گرفتن دیپلماسی، همچون با کسانی که اقداماتی ظالمانه انجام می دهند، برای پیش برد منافعمان لازم است و هیچگاه به آن «نه» نمی گوییم.
جیمز کلورلی هم در پاسخ به سوال مطرح شده، با تکرار اظهاراتی مداخله حویانه در رابطه با امور داخلی ایران، اظهار داشت: ما هر جایی که بتوانیم با ایران گفتگو می نماییم و امیدواریم که بزودی به چیزی که می گوییم گوش کنند چون واقعا فکر نمی کنم کشوری با چند هزار سال پیشینه تجربه و دانش بخواهد مانند هم اکنون در سطح بین المللی به بیدادگری و زشتی شهره باشد. آنها به میراث تاریخی شان خیانت می کنند. آنها مردم خودشان را سرکوب می کنند. پیام ساده ای که می دهم اینست که آنها باید تغییر کنند، نه به خاطر ما، نه به خاطر چیزی که ما می گوییم یا انجام می دهیم، بلکه به این خاطر که خواسته مردم خودشان است.
منبع:

1401/11/01
13:19:36
5.0 / 5
160
تگهای خبر: انرژی , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز