آمریكا:

برجام ماه هاست که در دستورکار قرار ندارد

برجام ماه هاست که در دستورکار قرار ندارد خبرگزاری نفت و گاز: معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا اظهار داشت که واشنگتن بر هرگونه برنامه ایران برای فعالیت دریایی در نیمکره غربی نظارت دارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی این وزارت خانه در پاسخ به سوالی درباره ی اظهارات اخیر وزیر امورخارجه آمریکا که گفته بود با اسرائیل درباب تعمیق همکاری ها برای مقابله با ایران رایزنی کرده است، به تکرار ادعاهای خصمانه واشنگتن مقابل ایران پرداخت و اظهار داشت: این سیاست جدیدی نیست. ما همیشه در این دولت درباره ی مبارزه با کارهای بی ثبات کننده ایران صحبت کرده ایم. واضح است که وقتی پای این مساله و همچون جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای در بین است، اسرائیل یک شریک و متحد مهم منطقه ای در مقابله با کارهای ایران در منطقه است.
بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، پاتل در پاسخ به سوالی درباره ی ناآرامی های اخیر در ایران و این که آیا آمریکا می خواهد در سازمان ملل اقدامی مقابل ایران انجام دهد؟ بیان کرد: ما برای مسئول دانستن ایران دراین زمینه تعلل نکرده و اقداماتی انجام داده ایم و در این مورد اجازه می دهیم که همکارانمان در سازمان ملل درباره ی آن صحبت کنند. اما باید بگویم که جهت استفاده از ابزارهایمان، همچون بوسیله تحریم ها بمنظور پاسخگو کردن مقامات ایران تعلل نخواهیم کرد.
وی همین طور در پاسخ به سوالی درباره ی حضور و نفوذ ایران در تنگه پاناما اظهار داشت که آمریکا از گزارش ها و برنامه ایران در رابطه با کارهای دریایی در نیمکره غربی باخبر است و بر آن نظارت می کند.
پاتل در بخش دیگری از این جلسه خبری درباره ی وضعیت پیرامون برجام گفت: همانطور که قبلا نیز گفته ایم، چندین ماه است که برجام در دستور کار قرار ندارد. روی آن متمرکز نیستیم.
این دیپلمات آمریکایی در ادامه مدعی شد: ایران فرصت بازگشت به اجرای کامل برجام را در ماه سپتامبر، زمانی که به توافق روی میز و مورد تائید تمام طرف ها پشت کرد، از بین برد.
وی با تکرار ادعای بی اساس استفاده مسکو از پهپادهای ساخت ایران در جنگ مقابل اوکراین اضافه کرد: از ماه سپتامبر نیز تمرکز ما روی دفاع از آزادی های اساسی مردم ایران و ایستادن در کنار مردم ایران و همین طور مقابله با مشارکت نظامی عمیق ایران با روسیه و حمایت آن از جنگ غیرقانونی روسیه در اوکراین قرار داشته است.
معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا همین طور اظهار داشت: البته، مدت هاست گفته ایم و همچنان در این دولت معتقدیم که ایران هیچ گاه نباید به سلاح هسته ای برسد. ما کماکان معتقدیم که دیپلماسی بهترین سازوکار برای چنین اقدامی است اما در مورد برجام، ماه هاست که در دستور کار نبوده است.
منبع:

1401/11/14
14:55:03
5.0 / 5
193
تگهای خبر: تحریم , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز