كنعانی:

تبادل پیام با آمریکا در حال انجام می باشد

تبادل پیام با آمریکا در حال انجام می باشد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: با سفر اخیر گروسی به ایران فصل جدیدی در همکاریهای دو جانبه ایران و آژانس باز شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نشست هفتگی ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه بامداد روز دوشنبه در محل وزارت خارجه برگزار شد.
وی در ابتدای این نشست، فرا رسیدن نیمه شعبان را تبریک گفت.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر این که تخریب مناسبات بین ایران و اروپا تنها به ضرر ایران نیست و بطور قطع به ضرر کشورهای اروپایی هم هست؛ چون که ایران کشور مهمی در منطقه است، اضافه کرد: ایران قائل به سیاست تنش زدایی است و البته این یک مسیر دو جانبه است و امیدواریم طرف های مقابل هم در مورد ایران به سیاست سازنده توام با همکاری روی آورند.
وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با تعاملات ایران با کشورهای اروپایی در ادامه اظهار داشت: امیدواریم که طرف های اروپایی اسیر سیاست های تنش آفرین دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی نشوند و سیاست مستقلانه ای را در مورد ایران در قالب منافع شان در پیش بگیرند.
وی تصریح کرد: ایران هم از بهبود مناسبات با اروپا نفع می برد.
او همینطور در پاسخ به سوالی در ارتباط با مبحث برجام و خط قرمزهای ایران در جریان این مذاکرات و بحث برجام تصریح کرد: توافق موقت از نظر ایران مطرح نیست. مبنای ما بازگشت به برجام بر مبنای سند امضا شده در سال ۲۰۱۵ است.
وی ضمن اشاره به تاکید جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات در مورد تحقق منافع ملی ایران، اظهار داشت: خط قرمز جمهوری اسلامی ایران منافع ملی و حقوق قانونی و شناخته شده ملت ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است. در برجام خط قرمز ما اینست که تحریم ها برداشته شود و ایران از منافع اقتصادی تعریف شده در این توافقنامه منتفع شود. فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران بعنوان یک عضو آژانس و NPT تامین گردد.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوالی در مورد سفر چندی قبل امیر عبداللهیان به عراق و این که آیا در این سفر در مورد فعالیتهای گروههای تروریستی در مرزهای ایران و عراق که سبب ایجاد مسائلی بین دو کشور شد بحث و رایزنی صورت گرفت، اظهار داشت: همانطور که بارها تاکید کرده ایم ما انتظار داریم که از خاک عراق هیچ تهدیدی متوجه امنیت ملی ایران نشود و در همین چارچوب تاکید داریم که دولت مرکزی عراق مسئول محافظت از مرزهای کل عراق است و باید در این ارتباط با گروههای تجزیه طلب و تروریست برخورد شود. ما تاکید داریم که باید تروریست ها و گروههای تجزیه طلب خلع سلاح شوند و مجرمان به ایران تحویل داده شوند.
وی افزود: در مسافرت اخیر آقای امیر عبداللهیان به عراق بر اجرای توافقات بین دو کشور در این حوزه تاکید شد.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: همانطور که بارها اعلام نموده ایم ایران در دفاع از امنیت خود و محافظت از مرزها و پشتیبانی از حقوق شهروندانش با کسی تعارف نمی کند و با بر هم زنندگان امنیت مسامحه نمی کند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با بعضی از اخبار انتشار یافته در خصوص این که ایران می خواهد سفارت انگلیس در تهران را تعطیل کند، اظهار داشت: این خبر را تکذیب می کنم.
وی همچنین در پاسخ به این سؤال که خلیل زاد یکی از دیپلمات های آمریکایی اخیرا مدعی شده که ایران مرکز اصلی القاعده است و سرکرده جدید القاعده در ایران است، گفت: پرورش دهندگان القاعده و حامیان القاعده که سالیان طولانی در افغانستان مرتکب جرم و جنایت شده اند با مطرح کردن این گونه اظهارات فرافکنی می کنند و موضوع هایی را ضد ایران مطرح می کنند.
وی تصریح کرد: این گونه اتهامات به ایران نمی چسبد.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با وضعیت کنونی در داخل اراضی اشغالی و انجام تظاهرات در این مناطق ضد دولت راست افراطی در این منطقه اظهار داشت: نشانه های گوناگونی از وجود بحران متراکم در اراضی اشغالی وجود دارد که همچون میتوان به تنش مستمر سیاسی، بحران اقتصادی و مطالبات اقتصادی و وجود گسل های اجتماعی اشاره نمود.
وی افزود: رژیم صهیونیستی با بحران های متراکمی در اراضی اشغالی مواجه می باشد و این بحران ها هر روز ابعاد و حدود آن مشخص تر می شود.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در ارتباط با بعضی از اخبار انتشار یافته در مورد رابطه رژیم صهیونیستی و ترکمنستان همچون ایجاد سفارت این رژیم در ترکمنستان در نزدیکی مرزهای ایران خاطرنشان کرد: رابطه بین ترکمنستان و رژیم صهیونیستی رابطه جدیدی نیست و در ارتباط با دهه ۹۰ میلادی است.
او همینطور با اشاره به اینکه روابط ایران و ترکمنستان بعنوان دو کشور همسایه رابطه خوب و دوستانه و توام با اراده مشترک برای توسعه مناسبات است، اظهار داشت: دولت ترکمنستان به حساسیت های ایران اشراف و توجه دارد. قبلا این حساسیت ها به ترکمنستان منتقل شده است و ترکمنستان به ما وعده داده است که به منافع و حساسیت های ایران واقف هستیم و به آن ملتزم خواهد بود.
وی ادامه داد: آنچه که در مورد سفارت رژیم صهیونیستی در ترکمنستان مطرح شده بحث انتقال سفارت به ساختمان جدیدی است و در واقع جابجایی مکانی است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در مورد نقش ایران در بازسازی سوریه خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم در روابط دو کشور ایران و سوریه موضوعات اقتصادی می باشد. بازسازی سوریه به سبب گستردگی خرابی ها و ویرانی زیرساخت های این کشور نیازمند حمایت بین المللی است و ایران در قالب مناسبات دو جانبه و ظرفیت های شرکتهای خدمات فنی و مهندسی خود در این حوزه فعالیت می کند. در همین چارچوب بعضی از پروژه های اقتصادی در سوریه توسط شرکتهای ایرانی در حال انجام می باشد و این روند استمرار پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه با عنایت به شرایط خاص سوریه معتقدیم همه کشورهای علاقمند به موضوعات انسانی باید برای بازسازی خرابی های ناشی از جنگ در سوریه اقدام و تلاش کنند اظهار نمود: سوریه علاوه بر ویرانی های گسترده در جنگ در زلزله اخیر هم با مشکلاتی روبرو شد و شاهد وقوع ویرانی هایی در این کشور هستیم. از سوی دیگر سوریه با تحریم های یکجانبه روبرو است. این تحریم ها ظالمانه، مردود و غیر قابل قبول است. این انتظار وجود دارد که با عنایت به شرایط در سوریه تحریم ها برداشته شود تا امکان کمک رسانی انسانی به این کشور برای تأمین مایحتاج اساسی مردم سوریه فراهم گردد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با درگیری های مرزی اخیر بین ایران و طالبان تصریح کرد: در ارتباط با افغانستان به تازگی شاهد بعضی از رخدادهای مرزی بودیم و هیات های ذیربط دو کشور در این ارتباط ورود پیدا کردند. مبحث را بررسی کردیم و حل و فصل شد. در ارتباط با مسائل مرزی بین دو کشور کمیته های مشترک و رابطانی داریم که تلاش می کنند مسائل را مدیریت کنند و دستگاه دیپلماتیک هم بر مبنای وظایف ذاتی خود به این مسائل ورود و محدودیت های خویش را انجام می دهد، ما به وظایف و مسئولیت های خود در این حوزه واقف هستیم و به آن عمل می نماییم.
وی با اشاره به اینکه با عنایت به وضعیت خاص افغانستان و شرایط این کشور گاها مشکلاتی در راه پیگیری ها ایجاد می شود و به سبب شرایط خاص مرزی این اتفاقات گاه و بیگاه رخ می دهد خاطرنشان کرد: این اتفاقات از نظر ما پسندیده نیست و ما برای حفظ امنیت مرزی خود اهتمام جدی داریم. مبادرت به موقع می نماییم و از ظرفیت های دیپلماتیک خود هم در این حوزه استفاده می نماییم.
او همینطور در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با آخرین وضعیت تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا خاطرنشان کرد: این مورد گرچه فعلاً متوقف است ولی دریچه امیدواری به جهت اینکه در مقطع زمانی آتی در دست اقدام قرار بگیرد وجود دارد و روزنه های امید در این حوزه بسته نشده است.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: یکی از مسائلی که در قالب کانال های ارتباطی بین ایران و آمریکا مطرح است مبحث تبادل زندانیان است و امیدواریم که به نتیجه لازم و خوشحال کننده ای بعنوان یک مبحث انسانی در این حوزه برسیم.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوال دیگری در مورد سفر گروسی به تهران و این که آیا این سفر برای حل مسائل پادمانی بین ایران و آژانس انجام شده است؟ اظهار داشت: سفر اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران در استمرار همکاریهای دو جانبه ایران و آژانس صورت گرفته است. سفر مقامات آژانس به ایران تحول جدیدی نیست و تعاملات و مذاکره بین ایران و آژانس برای حل و فصل مسائل وجود داشته است. مذاکرات ما با آژانس فنی است و دو اصل اساسی دارد. عضویت ایران در آژانس و همینطور NPT و پادمان البته قانون اقدام راهبردی مجلس هم هست. ما در قالب این مسائل با آژانس درحال گفت وگوی فنی هستیم.
وی با اشاره به اینکه در مسافرت گروسی به تهران توافق شد که هیات فنی آژانس به تهران سفر کند، خاطرنشان کرد: یکی از بهانه هایی که طرف مقابل در مذاکرات در بازگشت به برجام مطرح می کند مسائل موجود بین ایران و آژانس است و اگر مذاکرات و سفر آتی هیات آژانس به ایران صورت گیرد و گام به گام این روند به سمت جلو حرکت نماید و مسائل حل شود یک بهانه از دست طرف های مقابل در جریان مذاکرات خارج خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری در مورد اشارات رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازگشت به وین همچون اظهارات وی در مورد افزایش بازدیدها و نظارت ها بر فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران، گفت: در ارتباط با این مورد من شما را به اظهارات دکتر اسلامی و آقای کمالوندی ارجاع می دهم که ایشان هم گفتند که افزایش بازرسی ها از بعضی از سایت ها همچون فردو در قالب NPT و پادمان است و تحول جدیدی نیست و بر مبنای توافق ایران و آژانس مشخص می شود که این بازرسی ها چگونه و بر مبنای چه فرمولی صورت گیرد. این بخشی از توافقات با آژانس است.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ما نشان دادیم که ایران مایل است در قالب تعهد و مسئولیت هایی که دارد و حقوقی که از آژانس انتظار دارد مناسبات خودش را با آژانس در قالب فنی استمرار ببخشد و بعضی از مسائل فنی موجود را برطرف کند، اضافه کرد: در جریان این سفر بیانیه مشترکی هم صادر شد و در مورد روند بازدیدها هم این مورد بر مبنای معاهده NPT و پادمان صورت می گیرد. بازرسی ها مطابق برنامه و توافق صورت گرفته بین ایران و آژانس صورت می گیرد و در همین چارچوب کار به پیش خواهد رفت.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با ادعاهای غربی ها در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اکراین و در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص این که مبحث اکراین و پهپادها تبدیل به یک مساله در دیپلماسی ایران و روابط ایران با غرب شده است، خاطرنشان کرد: از نظر ما مساله وجود ندارد بلکه مساله سازی وجود دارد. بارها تاکید گردیده است که همکاریهای ایران و روسیه محدود به همکاریهای نظامی نیست و تمرکز بر موضوعات نظامی در مورد همکاری ها بین دو کشور، تقلیل دادن سطح همکاری ها بین تهران و مسکو در حوزه های مختلف است. ایران و روسیه در حوزه های مختلف همچون حوزه نظامی جزو روابط و مناسبات عرفی شناخته شده در عرصه بین الملل در جریان مناسبات کشورهاست و کسی نمی تواند ایران را به سبب داشتن رابطه نظامی با روسیه مواخذه کند.
کنعانی با اشاره به اینکه آنچه که در مورد پهپادها مطرح می شود ادعای آنهاست، خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه هم توضیح دادند که ما تعدادی پهپاد به روسیه داده بودیم که این در ارتباط با ماه ها پیش از شروع جنگ اکراین بوده است و دولت روسیه هم اعلام نموده است که در جنگ اکراین از پهپادهای ایرانی استفاده نکرده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در همین ارتباط اظهار داشت: نه طرف غربی و نه طرف اوکراینی تا کنون هیچ مدرک مستدل و مستندی در مورد ادعاهای خود در مورد پهپادهای ایرانی عرضه نکردند. همانطور که پیش از این گفته ایم نشست فنی و کارشناسی در مورد این ادعاها بین ایران و اکراین در عمان برگزار شد و به رغم برگزاری این نشست طرف اوکراینی نتوانست مستنداتی را در مورد ادعاهای خود عرضه کند.
وی افزود: همانطور که گفتم از نظر من مساله نیست بلکه شاهد مساله سازی با انگیزه های سیاسی هستیم. در صورتی که طرف های مشخصی میلیاردها دلار تجهیزات و تسلیحات به یک طرف جنگ صادر می کنند آنها ادعاهایی را ضد ایران مطرح می کنند. ادعاهایی که تا کنون نتوانستند در مورد آن سند و مدرکی ارائه نمایند.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص این که آمریکایی ها ادعای انتقال پیام به ایران را تکذیب می کنند اظهار داشت: این سوال باید از آمریکایی ها پرسیده شود که چرا پس از اینکه پیام می دهند این مورد را تکذیب می کنند. باید از آنها در مورد علل این تکذیب ها و دوگانگی رفتارشان پرسیده شود.
کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مناسبات ایران و مصر و آخرین تحولات در این حوزه گفت: جمهوری اسلامی ایران، مصر را جزو همسایگان منطقه ای خود می داند و سیاست دولت سیزدهم هم منطقه گرایی و همسایه محوری است. نگاه ما گسترش روابط با کشورهای دوست و رفع و رجوع مشکلات و سوءتفاهم های احتمالی با این کشورها و کشورهای منطقه است. مصر هم از این قاعده مستثنی نیست و ایران از همه فرصت ها برای بهبود روابط خود با کشورهای همسایه و منطقه همچون مصر استفاده می نماید.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سفر اخیر وزیر خارجه به عراق و همینطور آخرین تحولات در ارتباط با گفت وگوهای ایران و عربستان تصریح کرد: محور سفر آقای امیرعبداللهیان به عراق گفتگو با مقامات ارشد این کشور در مورد موضوعات دو جانبه و متنوع موجود بین دو کشور بود. در جریان این سفر که همراه با دیدارهای مختلف در سطح بالا بود موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.
او همینطور اظهار داشت: ما از نقش واسطه عراق در جریان برگزاری گفت وگوها بین ایران و عربستان و از نقش آفرینی عراق در این حوزه استقبال کرده ایم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد خبر انتشار یافته از جانب بعضی از رسانه های اسرائیلی در خصوص انتقال ۹۲ محموله سلاح از اسرائیل به جمهوری آذربایجان اظهار داشت: نمی توانم به اظهارات رسانه اسرائیلی استناد کنم و موضعی بگیرم. موضع ما در مورد رژیم صهیونیستی واضح است. روابط ما با آذربایجان هم در قالب روابط همسایگی دارای اصول و مبانی روشنی است.
وی همچنین در مورد سفر اخیر مهدی صفری معاون دیپلماسی، اقتصادی وزارت خارجه به آذربایجان و رایزنی های وی در جریان این سفر با مقامات باکو تصریح کرد: همانطور که در جریان هستید این سفر جهت شرکت در نشست سران گروه تماس جنبش عدم تعهد انجام شده است. این سفر فرصت خوبی بود که دیدار و گفت وگوهای دو جانبه با مقامات عالی آذربایجان در مورد روابط دو کشور و وضعیت جاری مناسبات بین تهران و باکو صورت گیرد.
آقای صفری علاوه بر شرکت در نشست جنبش عدم تعهد با وزیر خارجه، دستیار رئیس جمهور و معاون وزیر خارجه این کشور دیدار نمود و در این دیدارها روابط دو جانبه و تحولات در رابطه با سفارت آذربایجان در تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به پیگیری های ایران در مورد حمله صورت گرفته به سفارت آذربایجان در تهران اظهار نمود: ضارب این حمله ادعا کرده که این مورد با انگیزه شخصی انجام شده، جمهوری اسلامی ایران بررسی دقیق حمله به سفارت آذربایجان در تهران را در دستور کار خود قرار داده و اقدامات اطلاعاتی و قضایی در این حوزه انجام گرفته است و این تحقیقات ادامه دارد.
آقای صفری در جریان دیداری که با مقامات آذربایجان داشتند گزارشی از این اقدامات به مقامات این کشور همسایه عرضه کردند.
وی همچنین ضمن اشاره به موافقتنامه معاضدت قضایی بین ایران و آذربایجان اظهار داشت: در قالب این موافقتنامه آمادگی خویش را برای همکاری و کمک مشترک برای رفع سوءتفاهم ها در ارتباط با حادثه تلخ سفارت آذربایجان اعلام نمود و در همین چارچوب تهران از سوی آذربایجانی خواست که اجازه دهد که هیاتی از ایران به آذربایجان برای مشورت های دو جانبه و پیگیری مبحث فوق اعزام شود و در صورت تمایل طرف مقابل و اعلام آمادگی آذربایجان پذیرای هیاتی از آذربایجان در تهران باشد.
کنعانی در ادامه توضیحات خود در این حوزه اظهار داشت: اخیرا هم گفت وگوی تلفنی بین دادستان های دو کشور در ارتباط با این مورد انجام شده است.
کنعانی با اشاره به اینکه به طرف آذربایجانی تاکید شده که کوتاهترین چاره برای حل مساله و بازگرداندن مسیر روابط دو کشور به روند طبیعی و آغاز مجدد فعالیتهای سفارت آذربایجان در تهران همکاری در راه قضایی بین دو کشور در این حوزه است، اظهار داشت: ما تاکید داریم که این مساله باید از مسائل سیاسی و تبلیغاتی به دور شود.
وی ادامه داد: دو طرف توافق کرده اند که مشورت ها با یکدیگر را ادامه دهند. دو طرف ایرانی و آذربایجانی به این مورد اذعان دارند که روابط دو کشور دشمنانی دارد و برخی طرف ها از وجود تنش در مناسبات دو جانبه ایران و آذربایجان سود و نفع می برند. در همین چهارچوب توافق شد که گفت وگوهای فنی بین دو کشور ادامه پیدا کند و در صورت ضرورت هیات ها بین دو کشور تبادل شود و ما امیدواریم شاهد حل و فصل مساله در راه گفت وگوهای دو جانبه باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ما به وظایف خود در محافظت از اماکن دیپلماتیک واقف هستیم و در این ارتباط به صورت شفاف به طرف آذربایجانی اطلاع رسانی کرده ایم در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با آخرین روند مذاکرات و روند تبادل پیام ها در جریان مذاکرات رفع تحریم ها و این که آیا آقای باقری با طرف های مقابل در این ارتباط گفتگو و رایزنی دارند؟ گفت: باآنکه مذاکرات رسمی و علنی انجام نشده ولی تبادل پیام ها از راه کانال های دیپلماتیک و واسطه ها بین طرفین همچون ایران و آمریکا در حال انجام می باشد. مقامات آمریکایی هم اعلام نموده اند که ما کانال هایی برای انتقال پیام داریم. تماس ها و گفت وگوها با آقای بورل برقرار است و آقای باقری هم با طرف های مختلف در تماس هستند.
وی افزود: سفر آقای گروسی به تهران هم بخشی از روند کمک به بازگشت طرف های برجامی به توافق است که امیدواریم با رفع و رجوع مسائل و مشکلات فنی بتواند در راه درست خود قرار بگیرد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد رای اخیر دادگاه قانون اساسی بلژیک در مورد معاهده تبادل زندانیان بین تهران و بروکسل و تأثیر این مورد بر وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک تصریح کرد: در ارتباط با بلژیک، موافقتنامه انتقال محکومان بین دو کشور از مدت ها قبل در جریان بود و روند طبیعی خویش را طی کرده بود و آماده مبادله رسمی بین دو کشور بود ولی متاسفانه با عنایت به تحولات در بلژیک بر مبنای یک رویکرد سیاسی شاهد تعلیق اجرای این موافقتنامه بودیم.
وی با اشاره به اینکه موافقتنامه انتقال محکومان بین ایران و بلژیک یک موافقتنامه حقوقی و عمومی است و کاملا غیر سیاسی است، خاطرنشان کرد: بین ایران و بسیاری از کشورها چنین موافقتنامه ای امضا شده است.
وی ادامه داد: این موافقتنامه اختصاص به فرد خاصی ندارد و با رای اخیر دادگاه قانون اساسی بلژیک می توانیم بگوییم راه برای اجرای موافقتنامه بین دو کشور باز شده و ایران از این تحول استقبال می کند.
وی با تاکید مجدد در خصوص این که این موافقتنامه، موافقتنامه عمومی است، افزود: همانطور که گفتم این موافقتنامه به فرد خاصی مرتبط نیست ولی می تواند در مورد پرونده آقای اسدی اثرگذار و کمک کننده باشد.
وی ضمن اشاره به نگاه ایران در مورد بازداشت و دادگاه اسدالله اسدی تصریح کرد: ما بارها اعلام نموده ایم که تمامی مراحل بازداشت، بازجویی، تشکیل دادگاه و صدور حکم قضایی در مورد این دیپلمات ایرانی غیر قانونی و نقض فاحش مقررات کنوانسیون وین بوده است. ما اعتراض رسمی خویش را در این حوزه اعلام نموده ایم و در مذاکرات با مقامات بلژیک هم اعلام نموده ایم که باید این دیپلمات ایرانی بدون قید و شرط و با اعاده حیثیت و جبران خسارت آزاد شود. علاوه بر بلژیک ما مواضع خویش را در این ارتباط به دو کشور اتریش و آلمان هم اعلام نموده ایم.
کنعانی افزود: با تحولی که رخ داده امیدواریم شاهد گشایشی در ارتباط با پرونده این دیپلمات ایرانی در بلژیک باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص انتظار ایران از نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با عنایت به سفر اخیر گروسی به تهران، اظهار داشت: نشست امروز آژانس در قالب نشست های دوره ای است که توسط آژانس برگزار می گردد و مسائل ایران هم همچون مسائلی است که در این جلسه مطرح می شود. البته مسائل مطرح در این جلسه فقط در ارتباط با ایران نیست و موضوعات دیگر هسته ای هم در قالب وظایف آژانس مطرح می شود.
وی با اشاره به اینکه در مسافرت اخیر آقای گروسی به تهران سرفصل جدیدی از همکاریهای دو جانبه بین ایران و آژانس باز شد، اضافه کرد: با عنایت به سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و مذاکرات سطح بالای انجام شده در این سفر با مقامات ایران و تفاهمات صورت گرفته بین آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران این انتظار وجود دارد که روند اجلاس در چهارچوب فنی خود پیش برود. خارج از سیاست زدگی و اعمال فشار بعضی از طرف ها
وی افزود: با توافقات انجام شده روند گفت وگوهای فنی ایران و آژانس ادامه پیدا می کند تا مسائل باقیمانده گام به گام حل شود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با حضور ناوگان های نظامی ایران در آب های بین المللی و اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: حالا ناوگان های نظامی ایران با همراهی ناوگان های پشتیبانی دریایی جمهوری اسلامی ایران در آب های بین المللی در اقیانوس ها و در دریای کارایب درحال دریانوردی هستند و حضور صلح آمیز و امنیت آفرین ناوگان های ایران در پهنه های آبی بین المللی مشاهده می شود. عبور صلح آمیز و پهلوگیری اقتدارآمیز ناوگان های ایران در بنادر دیگر کشورهای دوردست نشانه ای از حضور اقتدارآفرین و توام با امنیت ایران در آب های بین المللی است.
وی افزود: در حمل و نقل دریایی هم ناوگان دریایی ایران نقش بارزی در حمل و نقل کالاها و ترانزیت دریایی ایفا می کنند و همانطور که می دانید به تازگی هم توافقی با دولت ونزوئلا برای انتقال حمل و نقل دریایی با استفاده از کشتی های باری ایران برای ارسال کالاهای ایران به ونزوئلا و دیگر کشورهای آمریکای لاتین انجام شده است و این هم نشانگر توانایی ایران و حضور با اقتدار و امنیت ایران در پهنه آب های بین المللی است و ایران از ظرفیت های خود در این حوزه بیشتر از گذشته استفاده می نماید.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در رابطه با اظهارات رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با حمله نظامی به تاسیسات هسته ای و واکنش نتانیاهو در این خصوص و ضرورت توجه ایران به قطعنامه ۵۳۳ در جهت دفاع از حقوق خود اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در بحث پشتیبانی از حقوق قانونی ملت ایران از همه ظرفیت های سیاسی و حقوقی همچون قوانین موجود در قالب آژانس بین المللی انرژی اتمی بهره برده و خواهد نمود.
وی افزود: در ارتباط با قطعنامه 533 جمهوری اسلامی ایران در قالب فعالیت ها و ارتباطات و مکاتبات رسمی که با آژانس انرژی اتمی دارد بارها به این قطعنامه استناد کرده است. در کنفرانس های در ارتباط با ان پی تی، کنفرانس های در ارتباط با عدم اشاعه، کنفرانس های در ارتباط با بازبینی مقررات ان پی تی همچون در آخرین نشست، که در بند صد پیش نویس سند نهایی اخیر اجلاس بازبینی مقررات ان پی تی، جمهوری اسلامی ایران این مورد را بیان کرد و در پیش نویس سند هم گنجانده شد. البته کل این پیش نویس به علل دیگری در آنجا مصوب نشد. هیئت ایرانی و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین به قطعنامه 533 و هم قطعنامه 444 که در آن هم مفادی در همین ارتباط دارد در مکاتبات رسمی خودش با آژانس استناد کرده و رجوع کرده است
او همینطور در پاسخ به سوالی در ارتباط با ضرورت مسئولیت شناسی آژانس در مقابل اعضای خود و میزان تعهد این نهاد بین المللی به وظایف خود در مقابل اعضایش اظهار داشت: این که آیا آژانس به وظایف خودش در این ارتباط با دقت و مسئولیت شناسی عمل می کند یا نه جزء مباحثی است که ما با آژانس داریم و از آژانس انتظار داریم متناسب با تعهداتی که در ارتباط با اعضا همچون جمهوری اسلامی ایران دارد به مسئولیت ها و تعهدات خودش در حفاظت و پشتیبانی از حقوق هسته ای کشورهای عضو آژانس اقدام نماید و مسئولیت خودش را در این رابطه انجام بدهد.
کنعانی در پاسخ به سؤالی در رابطه با دیپلماسی و رویکرد تعاملی ایران در هفته گذشته همچون سفر وزیر خارجه به ژنو و تفاهمات ایران و آژانس و این که آیا این فضا و تفاهم ایران و آژانس می تواند زمینه جدی شدن مذاکرات رفع تحریم را فراهم آورد، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دیپلماسی پایبند است و دیپلماسی را چه در چارچوب دو جانبه و چند جانبه بهترین چارچوب برای حل و فصل اختلافات می داند. ورود ایران به مذاکرات برای حل و فصل مبحث هسته ای که به انعقاد توافق برجام منتهی شد اساساً بر مبنای اعتقاد و پایبندی ایران به موثر بودن دیپلماسی چند جانبه بوده است. سفر آقای گروسی به تهران هم ادامه مسیر دیپلماسی برای ایجاد مسیر بهتر و نزدیکتر جهت حل و فصل برخی اختلاف نظرهای فنی و تکنیکی در مناسبات جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بود که خوشبختانه به تفاهم های خوبی هم منجر گردید و امیدوار هستیم که در صورت تکمیل این روند و اقدامات مسئولانه ی آژانس بین المللی انرژی اتمی زمینه برای حل و فصل اختلافات فنی فراهم گردد.
وی افزود: اما همان گونه که گفتم مسیر دیپلماسی مسیری دو جانبه است و باید ببینیم که در طرف مقابل هم این پایبندی و اعتقاد و التزام عملی وجود دارد یا خیر.
منبع:

1401/12/16
14:19:49
5.0 / 5
208
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز