گروسی:

اهتمام می کنم واقع بین باشم

اهتمام می کنم واقع بین باشم خبرگزاری نفت و گاز: خبرگزاری نفت و گاز: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از نشست امروز شورای حکام به سوالات خبرنگاران درباره ی نتایج سفر اخیرش به ایران و مباحثات فنی انجام شده درباره ی اجرای توافق پادمانی میان ایران و آژانس پاسخ داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از برگزاری نشست امروز شورای حکام در نشستی خبری در پاسخ به اینکه چه توافقی میان ایران و آژانس انجام شده است، اظهار داشت: درباره ی اجرای توافق پادمانی در فردو، در مسافرت پیشینم به تهران درباره ی برخی مسائل توافق کرده بودیم که نیاز به تایید داشت. برخی مسائل وجود داشت که اختلافاتی بر سر آن داشتیم که بالاخره ایران خواسته ما را درک کند؛ اینکه ارزیابی فنی لازم برای بالا بردن سطح ارزیابی و بازرسی ها در این محل چه بوده است.
وی ادامه داد: ما هیچ گاه انتظار ایجاد خللی در ظرفیت بازرسی ها در ایران به روال سابقشان را نداشتیم. بدین سبب درباره ی اینکه چطور باید انجامش دهیم، باید صحبت نماییم و این قسمتی از مباحثات فنی بعدی ما بدنبال سفر اخیرم به ایران خواهد بود. یک تیم فنی آژانس به زودی به ایران سفر خواهدنمود تا به این مساله رسیدگی کنند.
گروسی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا اطمینان دارد که ایران به تعهداتش نسبت به ارائه اطلاعات بیشتر به آژانس عمل خواهدنمود و آیا این شامل ایجاد دسترسی های لازم به تمامی اطلاعات، افراد و محل ها خواهد شد که گروسی قبل تر در کنفرانسی خبری در وین به آن اشاره کرده بود یا فقط این یک توافق جهت برگزاری نشست های بعدی است، اظهار داشت: نه این توافقی برای بحث های[بیشتر] نیست. ما سه سال است که درباره ی این مساله صحبت می نماییم. ما به توافقی برای بحث هایمان نیاز نداریم. بحث های ما ادامه دار است. ایده این توافق پیش رفتن در مسیرمان تا رسیدن به نتایجی ملموس است که شامل تمامی این موارد خواهد بود.
گروسی در این زمینه افزود: اگر از من بپرسید که آیا لیستی از نام افراد، محل ها و دیگر موارد وجود دارد یا نه، اول از همه باید بگویم که این مساله طبق توافق پادمانی نه فقط با ایران، بلکه میان هر کشوری با آژانس، ممکنست محرمانه باشد. دوما، هنوز خیلی از موضوعات هستند که ما آنها را نادیده می گیریم؛ چون وقتی تعامل ما شروع شود و از چیزی بازدید نماییم، از مواد یا تجهیزاتی نمونه برداری های محیطی انجام دهیم، این خود موجب برگزاری دیدارهای دیگر و [بازرسی از] محل های دیگر خواهد شد. بنابراین، واقعا فراهم کردن فهرستی که شامل جزییات افراد، محل ها و تاریخ های این روند باشد، نا ممکن است.
گروسی با خودداری از ارائه توضیحات بیشتری درباره ی موارد توافق شده با ایران، اظهار داشت: ممکنست محل ها و لیست هایی از اسامی وجود داشته باشد که مفید باشد، برخی ممکنست کمتر به کارمان بیاید. در مواقع بخصوصی ارزیابی های لازم را انجام می دهیم و به روال سابق، اگر ببینیم در این روند راه به جایی نمی بریم و چیزی دستگیرمان نمی گردد، آنرا گزارش می نماییم.
او باری دیگر بر محرمانه بودن اسامی مواردی که میان آژانس و ایران برای بازرسی های بعدی توافق شده است، اصرار کرد.
مدیرکل آژانس در ادامه با اشاره به اینکه میان ایران و آژانس بر سر رسیدن به پاسخ های مشخص و قطعی تفاهم وجود دارد، اظهار داشت: آنها پاسخ هایی به ما ارائه کرده اند. ما بعد از ارزیابی به این نتیجه رسیدیم که از نظر فنی موثق نبوده اند. بدین سبب یک دور باطلی در این جا وجود داشت. اما هم اکنون فرصت این به وجود آمده است که از این وضعیت فاصله بگیریم. ما اهتمام می نماییم کارمان را به بهترین شکل انجام دهیم و مطمئنم گفت وگوهایمان ادامه خواهد داشت.
گروسی در پاسخ به اینکه چه تفاوتی میان سفر چند روز اخیر او به تهران و سفرها و گفت وگوهای پیشین او با مقامات ایران وجود داشت، اظهار داشت: تفاوت های زیاد وجود داشت. نخستین باری بود که گفت وگویی جدی با رئیس جمهور ایران درباره ی این مسائل داشتم. این اهمیت بسیاری دارد. فرصت این را داشتم که درباره ی تصورم از نحوه کارمان با آنها با او صحبت کنم. همین طور گفت وگوهای جامعی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران داشتم که یکی از جامع ترین گفت وگوهایم با او بود. مسلما طرف صحبت های من بیشتر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی بود اما در سیاست بین المللی و بطور کلی در سیاست، گفت و گو با تصمیم گیران، فارغ از نتیجه، بسیار متفاوت می باشد.
او با اشاره به نتایج سفرش به تهران، اظهار داشت: آژانس در فردو خواهد توانست تقریباً هر روز بازرسی انجام دهد. شاهد نکاتی مهم و تعهدات و توافقاتی جدی در حوزه سازوکارهای نظارتی و راستی آزمایی اضافی هستیم.
گروسی رایزنی ها در تهران و توافق های انجام شده را «گامی در راه درست» تلقی نمود.
مدیرکل آژانس در ادامه این کنفرانس خبری در پاسخ به اینکه باتوجه به انتقاد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از او به سبب اظهاراتش در خصوص «غیرقانونی بودن» هرگونه تهدید مقابل تاسیسات هسته ای ایران، تحت چه شرایطی حمله رژیم اسراییل یا هر کشور دیگری به تاسیسات غنی سازی ایران مجاز خواهد بود، اظهار داشت: بله من اظهارات او را دیده ام. مایلم چیزی را دقیق تر توضیح دهم، بااینکه درباره ی چیزی که نخست وزیر اسراییل درباره ی من گفته است، نظری نمی دهم. درباره ی اصل این موضوع، هیچ چیز جدیدی وجود ندارد. چیزی که من گفتم، تکرارکردن مقررات بین المللی بود.
او ادامه داد که طبق مقررات بین المللی، «حمله به تاسیسات هسته ای غیرقانونی، تخطی از منشور سازمان ملل و اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی است.»
گروسی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ی رویکرد آژانس نسبت به رسیدگی به پرونده هسته ای ایران باتوجه به ادعاهای منابع و رسانه های غربی درباره ی کارهای هسته ای ایران، اظهار داشت که به عنوان یک دیپلمات وظیفه او دنبال کردن مسیر دیپلماسی برای جلوگیری و کاهش احتمال اعمال قدرت و خشونت است.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ی اینکه آیا مسئله بازرسی های آژانس قبل از نشست بعدی شورای حکام حل خواهد شد، اظهار داشت که «در حال حاضر روی مشکلات پیش رویمان تمرکز داریم. مسلما ما با پیش زمینه وقایع سیاسی فعالیت می نماییم و می دانیم که این روند نمی تواند به این شکل طولانی شود. بنابراین، اگر از من بپرسید، مایلم این مشکل حتی هفته بعدی حل شود اما مسلما زمان بر خواهد بود. این روند جدی و سیستماتیک خواهد بود. ما مایلیم دراین زمینه سریع پیش برویم.»
مدیرکل آژانس در ادامه در پاسخ به اینکه آیا باتوجه به اظهارات مطرح شده از طرف مقامات ایران در پی سفر او به تهران، بطور مثال درباره ی اینکه هیچ نوع دسترسی به افراد داده نخواهد شد، از نتایج این سفر دل سرد شده است یا نسبت به آن خوش بین است، اظهار داشت: نه دل سردم و نه خوش بین. اظهاراتی را که مطرح می شود می بینم. در این روند، اگر قرار بود با اظهارات مطبوعاتی هدایت شوم، راه به جایی نمی بردم. من با خود مقامات ایرانی صحبت می کنم نه بوسیله مطبوعات. دل سرد نیستم؛ ما در ابتدای یک مرحله جدید بعد از توافق های انجام شده قرار داریم. خوش بین هم نیستم. اهتمام می کنم واقع بین باشم.
او اضافه کرد: به صورتی راضی هستم که بنظر می رسد به مبنای محکم تری دست یافته ایم و اقدامات بخصوصی مقرر است صورت گیرد اما مسلما با احتیاط پیش می رویم.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما باید درباب برخی مسائل شفاف سازی داشته باشیم. در توافق پیشین ما با ایران سازوکاری وجود داشت که مطابق با آن ایران اطلاعات را تحت مهرموم آژانس بین المللی انرژی اتمی حفظ می کرد. ما باید بنشینیم و در این خصوص گفت و گو نماییم تا ببینیم که با همین رویه پیش برویم یا در آن اصلاحاتی انجام دهیم. این مسئله ای فنی است.
گروسی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباب توانایی آژانس در بازسازی اطلاعات در ایران اظهار داشت: من باید پاسخ فرضی به سوال شما بدهم؛ چونکه این سوال نیازمند گمانه زنی هایی است. ما در وهله اول باید ببینیم که آیا برجام احیاء می شود یا نه. من در گزارش های خودم گفته ام با توجه به این که جریان اطلاعات برای آژانس اتمی از دست رفته است، ما نمی توانیم بگوییم تا به چه میزان مواد غنی سازی شده درست شده است.
وی ادامه داد: ما تلاش داشتیم تا شریان بندی بر روی خونریزی بگذاریم، چونکه اتفاقات پشت هم رخ می داد و ما نمی توانستیم اطلاعاتی دریافت نماییم. حال امیدوار هستم که این مسئله پایان یابد. این فرآیند (احیای اطلاعات) زحمت زیادی می برد؛ چونکه ما باید این حجم عظیم از اطلاعات را بخوانیم و آنها تفسیر نماییم. در کنار این ها حفره هایی نیز وجود دارد؛ چونکه چیزهایی که ضبط نشده را نمی توانیم بازسازی نماییم. لازم است که کنار همتایان ایرانی مان بنشینیم، سوابق را نگاهی بیاندازیم و بر سر برخی تدابیر به توافق برسیم تا بتوانیم این پازل را بازسازی نماییم.
گروسی در ادامه در پاسخ به این پرسش که "اگر یک تاسیسات هسته ای می تواند بطور اشتباه به غنی سازی بالا برسد، نباید بازرسی های حضوری از سایت هایی که توانایی غنی سازی ۶۰ درصدی و یا بالاتر دارند انجام بگیرد و جریان مستقیم اطلاعات وجود داشته باشد؟" اظهار داشت: ما به گفت و گو با همتایان ایرانی ادامه می دهیم. برخی نوسانات می تواند در این آبشارها رخ دهد پس ممکنست برداشت هایی بالاتر از حد انتظار داشته باشیم؛ اما بازرسان آژانس با بررسی اطلاعات و جریان و روشی که آبشارها فعالیت می کرده اند، می توانند دریابند که آیا این واقعه ای بوده که تنها برای یک دفعه رخ داده و یا این که فعالیتی اختصاصی تر آنجا اتفاق افتاده است. ما توافق کرده ایم که گفت وگوها ادامه یابد. با میزان بازرسی های ما - که مقرر است بسیار زیاد باشند - ما می توانیم عملکرد این آبشارها را به خوبی پوشش دهیم.
در ادامه یک خبرنگار به مدیرکل آژانس اتمی اظهار داشت: شما صحبت هایی درباب دسترسی به افراد، مواد و تاسیسات داشتید. طرف ایرانی گفته که هیچ گفت وگویی درباب دسترسی به افراد انجام نگرفته است و هیچ متنی دراین زمینه وجود ندارد. آقای کمالوندی نیز گفته است که اگر آژانس اتمی نیز چنین درخواست هایی را مطرح کند، ایران آنها را رد خواهدنمود.
گروسی در پاسخ به این خبرنگار عنوان کرد: من نمی خواهم اظهارنظر خاصی داشته باشم و یا این که با معاون رییس سازمان انرژی اتمی ایران وارد بحث شوم. ما درحال گفت و گو درباب تمامی ایران مسائل با ایران هستیم. درست است که ما چیزی را مکتوب نکردیم. ما درحال گفت و گو هستیم. این مسئله حساسی برای ماست. آژانس ایده ای کلی نسبت به این دارد که می خواهد کجا باشد، با چه کسی می خواهد صحبت کند یا از کجا می خواهد بازدید کند. ما برای اقدام دراین زمینه نیازمند موافقت ایران هستیم. هیچ تحمیلی دراین زمینه وجود ندارد. ما داریم گفت وگوهای فنی و حرفه ای دراین زمینه انجام می دهیم.
مدیرکل آژانس اتمی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباب عدم نگرانی آژانس از تحولات در ایران اظهار داشت: بگذارید من این اظهارنظر را رد کنم. این مسئله ای مهمی است و به همین خاطر بود که آنرا با دولت ایران مطرح کردم. ما دراین زمینه اقدام کردیم. ما به عنوان دیدبان هسته ای نباید بطور احساسی واکنش نشان دهیم یا اظهارات سیاسی مطرح نماییم. این با نقش و ماموریت ما هم خوانی ندارد. ما مسئله مهمی را شناسایی کردیم و اما باید به سر و ته قضیه برسیم تا بتوانیم نتیجه گیری داشته باشیم. وقتی می گوییم جهش هایی رخ می دهد، به این دلیل است که واقعا چنین اتفاقاتی پیش می آید. اگر این کار را نکنیم آن وقت باید بطور شتابزده نتیجه گیری نماییم که قسمتی از از یک کمپین عامدانه برای غنی سازی تا سطح تقریبی ۹۰ درصد بوده است. بیان چنین چیزی تبعات جدی در پی دارد. به همین خاطر باید بطور فنی با این مسئله برخورد نماییم. پس ما در تلاشیم که به شما و جامعه بین المللی توضیح دهیم که باید ملاحظات جدی دراین زمینه انجام بگیرد. ما چیزی را رد نمی نماییم. ما می گوییم که این مسئله ای جدی است و در حال بررسی آن هستیم.
وی در پاسخ به این که بررسی این مسئله تا چه زمانی طول خواهد کشید، اظهار داشت: ما در حال بررسی هستیم. به گمانم این مسئله نباید زمان زیادی طول بکشد؛ چونکه ما تصویر دقیقی از زمانی که آزمایشات ما انجام گرفتند، در اختیار داریم. همین طور آژانس اتمی باخبر شده است که هیچ تولیدی انجام نگرفته و انباشتی وجود نداشته است.
گروسی در پاسخ به این که "آیا این را خودتان می گویید یا آنها به شما گفته اند" اظهار داشت: این را من می گویم. اگر من این را می گویم به سبب آنست که بازرسان من راستی آزمایی انجام داده اند. وقتی که ایرانیان چیزی را می گویند، ما با احترام گوش فرامی دهیم و سپس راستی آزمایی انجام می دهیم.
منبع:

1401/12/17
14:17:30
5.0 / 5
176
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز