كویت:

همکاری ایران و آژانس ادامه یابد

همکاری ایران و آژانس ادامه یابد خبرگزاری نفت و گاز: نماینده دائم کویت در وین بر لزوم ادامه همکاری و گفت و گو میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در امتداد احیای برجام تاکید نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از الخلیج آنلاین، طلال الفصام، نماینده دائم کویت در سازمان های بین المللی مستقر در وین در اظهاراتی بر اهمیت ادامه همکاری و گفت و گو میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در امتداد حل اختلافات باقی مانده درباب برنامه هسته ای ایران و احیای برجام اصرار کرد.
وی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین اظهار داشت که همه کشورها حق تولید، گسترش و استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای در قالب معاهده عدم اشاعه سلاح هسته ای را دارند.
الفصام اشاره کرد که کویت تحولات مربوط به پرونده هسته ای ایران را دنبال می کند و امیدوار است که طرف های مذاکره به توافق برسند و برجام احیا شود.
نماینده کویت در وین با تأکید بر لزوم ادامه همکاری میان تهران و آژانس اظهار داشت که این مساله موجب می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی از عدم وجود مواد و فعالیت هسته ای اعلام نشده در ایران مطمئن شود و ادامه وضعیت ایران به عنوان کشوری که سلاح هسته ای ندارد، تضمین شود.
قبل از این نیزاحمد بن حسن الحمادی، دبیرکل وزارت خارجه قطر در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت که کشورش از توافقات انجام شده میان ایران و آژانس بین المللی المللی انرژی اتمی استقبال می کند.
وی خواهان ادامه گفت وگوها میان تهران و آژانس برای حل اختلافات باقی مانده در پرونده هسته ای ایران شد.
احمد بن حسن الحمادی اصرار کرد که سفر موفقیت آمیز رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و صدور بیانیه مشترک میان دو طرف، سنگ بنای همکاریهای گسترده تر دراین زمینه برای حل اختلافات باقی مانده است.
این مقام قطری از کوشش های آژانس جهت استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای و همراهی مسئولان ایرانی با آژانس در این خصوص تمجید کرد.
دبیرکل وزارت خارجه قطر اظهار داشت که همکاری مشترک و مثبت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و احترام متقابل میان آنها تنها راهکار مساله ضمانت ها و ایجاد زمینه های فنی برای احیای برجام است.
وی اظهار داشت: دوحه از تمام کشورها می خواهد که از رویکرد جدید ایران و آژانس حمایت کنند تا به چاره ای دائم برای تمام مشکلات برسند؛ مشکلاتی که مانع اجرای توافقات قبلی شد.
این مقام قطری همین طور اصرار کرد که دوحه در سالهای قبل تمام توان خودرا به کار گرفت تا رویکرد تمام طرف های برجام را به هم نزدیک کند و در آینده نیز به کوشش های خود ادامه خواهد داد.
در آخر سفر دو روزه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و دیدار و مذاکره با مقامات عالی رتبه کشورمان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترکی صادر کردند که در این بیانیه آمده است: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آقای رافائل گروسی در تاریخ ۳ و ۴ مارس ۲۰۲۳ (۱۲ و ۱۳ اسفند ۱۴۰۱) از جمهوری اسلامی ایران بازدید نمود. وی در این سفر با جناب آقای دکتر ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر محترم امور خارجه و جناب آقای مهندس محمد اسلامی معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت و گو کرد.
این جلسه های سطح بالا به اهمیت برداشتن گام هایی بمنظور تسهیل همکاریهای گسترده تر جهت تسریع در حل مسائل پادمانی باقی مانده به نحو مقتضی، پرداخت. دو طرف بر این باورند که چنین تعاملات مثبتی می تواند راه را برای توافق های گسترده تر میان دولت های عضو هموار نماید.
سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباب موارد زیر به توافق رسیدند:
۱ - تعاملات بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران برمبنای موافقتنامه های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت.
۲ - درباب مسائل پادمانی باقی مانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خودرا برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر بمنظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقی مانده اعلام نمود.
۳ - ایران بصورت داوطلبانه به آژانس اجازه می دهد تا چنانچه مقتضی باشد کارهای راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا نماید. نحوه ی اجرای آن طی یک نشست فنی که به زودی در تهران برگزار می شود، میان دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت."1401/12/25
13:36:56
5.0 / 5
175
تگهای خبر: انرژی , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز