نشست خبری مشترك وزیران خارجه ایران و روسیه

لاوروف: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

لاوروف: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد خبرگزاری نفت و گاز: به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که برجام جایگزینی ندارد و خواستار احیای هر چه سریعتر برجام هستیم.


به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با وی اظهار داشت: باوجود تحریم های غیرقانونی آمریکا و دست نشانده هایشان، همکاریهای تجاری ما با ایران در حال افزایش می باشد.
وی تصریح کرد: برجام جایگزینی ندارد و خواستار احیای هر چه سریعتر برجام هستیم. جهان در انتظار بازگشت آمریکا به تعهداتش است و تحریم ها ضد ایران باید لغو شود.
لاوروف بیان نمود: از توافق ایران و عربستان استقبال می نماییم و همینطور از ابتکار صلح هرمز حمایت می نماییم.
وی افزود: در مورد سوریه تبادل نظر کردیم؛ برای حل مشکل فلسطین، قفقاز، یمن و خزر هم صحبت کردیم.
لاوروف در ادامه این نشست ضمن اشاره به روابط پرتنش اخیر میان ایران و آذربایجان اظهار داشت: "روسیه امیدوار است تنش ها در روابط ایران و آذربایجان موقتی بوده و بزودی برطرف شود".
وزیر امور خارجه روسیه همینطور ضمن اشاره به ازسرگیری روابط میان ایران و عربستان افزود: "ما از بهبود اوضاع در منطقه خاورمیانه، همچون با عنایت به احیای روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی که اخیراً اعلام شده است، استقبال می نماییم. روسیه به صورت مداوم مفهوم امنیت جمعی در خلیج فارس را که با "ابتکار صلح هرمز" پیشنهادی ایران همخوانی دارد، ترویج کرده است.
سرگئی لاوروف در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص این که هم اکنون روسیه چه اقدامی برای بازگشت طرف های برجام به تعهداتشان انجام می دهد ؟ اظهار داشت: با همتای ایرانی خود در مورد وضعیت برجام صحبت کردیم. ما درک مشترکی داریم که هیچ جایگزینی برای این توافق بین المللی که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا به تصویب رسیده، وجود ندارد. ما خواستار ازسرگیری سریع اجرای کامل این قطعنامه هستیم و با اقداماتی که مانع این امر می شود، مخالفیم."
لاوروف همینطور اظهار نمود: ایران و روسیه تلاش غرب برای جایگزینی مقررات بین المللی را نمی پذیرند.
وی اظهار داشت: جهان منتظر بازگشت آمریکا به تعهدات خود برای اجرای توافق هسته ای است و تحریم های غیرقانونی ایران باید برداشته شود.
وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: ایران سال جاری به طور کامل و همه جانبه به سازمان همکاری شانگهای خواهد پیوست.
لاوروف با تکیه بر این که روسیه آماده کمک به حل مشکلات موجود بین باکو و تهران است، اضافه کرد: روسیه از هر کمکی در این خصوص دریغ نخواهد کرد.
لاوروف در پاسخ به سؤالی در مورد چگونگی توقف درگیری در اکراین هم اظهار داشت: این سوال را نه از روسیه و ایران، بلکه از آمریکا باید پرسید، چون که واشنگتن می گوید جنگ را نمی توان متوقف کرد.
وی ادامه داد: بلینکن گفته است که آتش بس در شرایط کنونی به نفع فدراسیون روسیه خواهد بود و نمی توان اجازه این کار را داد.
رئیس دستگاه سیاست خارجی روسیه با طرح این پرسش که مبنای چنین تحلیلی از جانب آمریکایی ها چیست اضافه کرد: پذیرش چنین تحلیلی واقعا دشوار می باشد.
وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: غرب نمی خواهد جنگ را متوقف نماید و منافع ژئوپلیتیکی خویش را تنها در متوقف کردن رقیب خود در صحنه جهانی می داند.
منبع:

1402/01/11
13:24:47
5.0 / 5
212
تگهای خبر: تحریم , خاورمیانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز