گزارش خبرگزاری نفت و گاز؛

فاطمی امین در وزارت صمت چه کرد؟

فاطمی امین در وزارت صمت چه کرد؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، در مدت ۲۰ ماه فعالیت فاطمی امین در وزارت صمت شاهد اقدامات مثبت وی در این وزارت خانه هستیم که به نظر می آید ادامه و تکمیل این اقدامات می تواند شرایط اقتصادی کشور متحول کند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از مهر، سید رضا فاطمی امین ۲۰ ماه پیش سکاندار وزارت صنعت، معدن و تجارت شد و در نهایت با دومین استیضاح مجلس، از وزارت صمت کنار گذاشته شد.
در طول تصدی گری فاطمی امین بر وزارت صمت که ۳۰ درصد اقتصاد کشور را تحت سیطره خود دارد، فراز و فرود زیادی در حوزه های مختلف تحت مدیریت این وزارت خانه رخ داد. بررسی عملکرد فاطمی امین در وزارت صمت نشان داده است اقداماتی در جهت بهبود شرایط اقتصادی در حوزه تحت امر وزیر صمت برداشته شده است.
به هر دلیل امروز فاطمی امین بر مسند این وزارت خانه نیست اما اقداماتی که وی در این وزارت خانه انجام داده است باید دنبال شود تا نتیجه این اقدامات در سال های نچندان دور در اقتصاد کشور دیده شود.
در ادامه این گزارش به بعضی از مهم ترین نگاههای فاطمی امین در وزارت صمت پرداختیم.
پایان قرعه کشی خودرو
یکی از مهم ترین سیاست های وزارت صمت در دولت سیزدهم پایان دادن به قرعه کشی خودرو که مانند یک لاتاری عمل می کرد، اعلام گردید. بعد از گذشت بیشتر از یک سال از عمر دولت سیزدهم نهایت در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ این وعده عملیاتی و سیستم نوبت دهی جایگزین سیستم قرعه کشی شد.
اگرچه در این سیستم هم خودرو به صورت فوری تحویل متقاضیان نمی شود و بین ۳ ماه تا یک سال برای تحویل مهلت داده شده اما نکته مهم اینست که دیگر از حالت قرعه کشی و اتکا به شانس خارج شده است.
در هر دور از قرعه کشی، حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار خودرو از جانب خودروسازان عرضه می شد و هر بار هم به صورت تقریبی بالای ۵ میلیون نفر جهت شرکت در قرعه کشی ثبت نام می کردند؛ یعنی ۵ میلیون نفر به امید خرید ۱۰ هزار خودرو!
بنابراین نقطه پایان گذاشتن بر سر سیستم قرعه کشی یکی از سیاست های مثبت دوره وزارت فاطمی امین تلقی می شود که البته سیاست نوبت دهی هم احتیاج به اصلاح دارد اما برای خروج از بن بست قرعه کشی، قابل توجه بود.
واردات خودرو
اگرچه آزادسازی واردات خودرو بر مبنای اتمام مهلت مصوبه شورای هماهنگی سران قوا در مورد ممنوعیت واردات خودرو بود اما با عنایت به این که پس از ۵ سال ممنوعیت، خودرو های خارجی باردیگر به کشور آمدند، نکته قابل توجهی در کارنامه فاطمی امین بود.
همچنین ارسال لایحه دو فوریت واردات خودرو های کارکرده هم از دیگر نکات مثبت در حوزه خودرو به حساب می آید.
افزایش تولید خودرو
تولید خودرو طی یک دهه گذشته به علت تحریم، شیوع کرونا و ناکارآمدی های داخلی بشدت کاهش پیدا کرد و تقریبا به نصف رسید و علاوه بر آن خودروهایی به صورت ناقص هم تولید و در پارکینگ خودروسازان انباشت شد.
با این حال طبق آمار وزارت صمت در سال ۱۴۰۱ خودروی ناقصی تولید نشد و خودرو های ناقص مانده در پارکینگ ها هم تکمیل شد؛ بر همین مبنا هم در این سال یک میلیون و ۳۴۸ هزار دستگاه تولید شد که سهم سواری ها حدود یک میلیون و ۱۸۰ هزار دستگاه بود که حکایت از رشد حدود ۳۰ درصدی داشت.
تغییر چارت وزارت صمت
در سال ۱۴۰۰ ساختار وزارت صمت مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت و پس از حدود یک دهه که از ادغام وزارت صنعت و معدن با وزارت بازرگانی می گذشت، این بازبینی محقق شد. در این ساختار به حوزه های مغفول مانده ای مانند خدمات فنی و مهندسی، خدمات کسب و کار، صنایع مهم و راهبردی نظیر صنایع خلاق، صنایع هوایی، صنایع ریلی و دریایی، صنایع ماشین آلات و تجهیزات به صورت ویژه و خاص تمرکز شده است.
آزادسازی واردات ماشین آلات معدنی
سال ۹۹ بر مبنای دستورالعملی واردات ماشین آلات معدنی متوقف گردید، اما مشکلاتی که این دستورالعمل به همراه داشت همچون بالا رفتن قیمت ماشین آلات چه به صورت خرید و چه اجاره این امر باعث شد تا مجدد واردات این نوع ماشین آلات در دستور کار قرار گیرد. بر همین مبنا هم هم اکنون برای واردات ماشین آلات زیر ۵ سال هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و معدنکاران می توانند این ماشین آلات را وارد کنند. از سویی دیگر در ماشین آلات بالای ۵ سال شرایط کاملاً تغییر نمود، حتی برای رفع بورکراسی های اداری مبحث به استان ها واگذار شد و در شهر تهران به صورت سیستمی مجوزها دنبال می شود.
بر اساس آمار اعلام شده از جانب معاون معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت هم اکنون ۱۵ هزار دستگاه ماشین آلات معدنی فرسوده در کشور داریم که برنامه ریزی شده سالانه ۲ هزار تا ۲۵۰۰ دستگاه نوسازی شود.
تعیین تکلیف معادن بلاتکلیف
تا دو سال پیش ۳ هزار معدن بلاتکلیف و فاقد اطلاعات دقیق در کشور داشتیم که بعد از بررسی های انجام شده الان معادن بلاتکلیف به کمتر از ۳۰۰ واحد کاسته شده و اطلاعات معادن هم کاملاً یکپارچه شده است. با تعیین تکلیف معادن، تا آخر سال ۱۴۰۱ تقریبا هیچ حقوق دولتی «معوق» نشد.
همچنین در اواخر دولت گذشته حدود ۶ هزار معدن راکد، تعطیل و بلاتکلیف در کشور وجود داشت، با پیگیری وزرات صمت، وضعیت معادن راکد مشخص و مقرر شد این معادن به مزایده گذاشته شوند.
در دو سال قبل هم ۶۸۲ معدن راکد در سطح کشور احیا شد و به چرخه فعالیت و تولید بازگشتند.
رکوردزنی تجارت خارجی و بهبود روابط تجاری با همسایه ها
تجارت غیرنفتی کشور در سال ۱۴۰۱ از لحاظ وزنی به ۱۵۹ میلیون و ۲۳۶ هزار تن و از لحاظ ارزش به ۱۱۲ میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار رسید که با رشد ۱۱.۲ درصدی همراه بوده که نسبت به سال ماقبل ۱۱ میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار بیشتر شده است.
سهم صادرات غیرنفتی، ۱۲۲ میلیون و ۵۶ هزار تن به ارزش ۵۳ میلیارد و ۱۶۶ میلیون دلار بود که با رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه، رکوردی تاریخی را از لحاظ ارزش به ثبت رسانده است که بالاترین میزان صادرات تا پیش از این در ارتباط با سال ۹۳ با ۵۰ میلیارد و ۵۶۱ میلیون دلار بوده است.
همچنین پارسال تجارت غیرنفتی ایران با کشورهای همسایه به حدود ۵۹ میلیارد دلار رسید که ۳۰ میلیارد ۵۳۷ میلیون دلار سهم صادرات، با رشد ۱۹ درصدی و ۲۸ میلیارد و ۳۰۵ میلیون دلار هم سهم واردات بود که نسبت به مدت مشابه از لحاظ ارزش ۱۰ درصد افزایش داشته است.
استفاده از رمزارز در حوزه تجارت
تجارت با استفاده از ارزهای دیجیتالی از موضوعات مهم وزارت صمت در دو سال قبل بود که قرار بود در سال ۱۴۰۱ عملیاتی شود اما بنا به دلایلی همچون راه اندازی سامانه و طراحی سازوکار قانونی این امر به تعویق افتاد. در نهایت فرایند و بستری بر پایه بلاکچین برای تجارت تعریف و حساب واسط ریالی هم طراحی شد و بانک مرکزی هم مجوز را صادر کرد.
برای عملیاتی شدن این مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی باید تأیید نهایی را صادر کند.
البته سال گذشته و برای پایلوت بعضی از واحدهای استخراج رمزارز مجاز در داخل کشور، واردات در ازای رمزارز خودشان را در حد چند ده میلیون دلار انجام دادند.
پیگیری مستمر توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا
یکی از مهم ترین اقدامات در پیگیری توافقات تجاری، فعال سازی تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بود که بر مبنای آن تعرفه بالغ بر ۹۰ درصد کالاهای صادراتی ایران صفر خواهد شد. این توافقنامه از نظر فنی نهایی شده و از اواخر تابستان سالجاری اجرا می گردد.
عدم ممنوعیت صادرات
یکی از نکات مهم در حوزه تجارت هم عدم ممنوعیت صادرات محصولات صنعتی و معدنی بود؛ در این بخش برای مدیریت از عوارض صادراتی استفاده شد. تداوم این رویکرد می تواند از مهم ترین سیاست های وزیر صمت بعدی باشد.
دلارزدایی
یکی از نکات مهم تاکید وزارت صمت بر دلارزدایی و عدم وابستگی صنایع به دلار بود که این امر تا حدودی در قسمت فولاد اجرایی شد. به نظر می آید وزارت صمت در دوره جدید خود می تواند با اصلاح رویه ها و مترقی کردن این سیاست نسبت به واقعی کردن قیمت تمام شده محصولات صنعتی و معدنی اقدام نماید.
تأمین مالی زنجیره ای تولید
با توجه به محدویت های تأمین مالی در ایران، سال ۱۴۰۰ تأمین مالی بخش تولید به صورت زنجیره ای کلید خورد. گسترش تأمین مالی زنجیره ای علاوه بر تأمین نقدینگی متناسب با تولید کالاها در کشور از انحراف منابع مالی جلوگیری نماید و مصارف مالی و هزینه های تأمین مالی را کم کند. (جزئیات بیشتر)
بهبود وضعیت واحدهای صنعتی
۷۱۳۹ پروژه و طرح نیمه تمام صنعتی و واحد احیا شده با اشتغالزایی بیشتر از ۱۶۸ هزار نفر بهره برداری شد که شامل ۳۱۵۰ طرح ایجادی و جدید با اشتغال بیشتر از ۶۵ هزار نفر، ۲۲۷۵ طرح توسعه ای با اشتغال بیشتر از ۷۳ هزار نفر، احیای مجدد ۱۷۱۴ واحد راکد و تعطیل و بازگرداندن آنها به چرخه تولید با اشتغال حدود ۳۰ هزار نفر و افزایش ظرفیت ۲۴۳۶ واحد صنعتی از زیر ۵۰ درصد به بالای ۵۰ درصد بوده است.
عرضه صد در صدی محصولات پایه در بورس
طبق اعلام وزارت صمت در اسفند ماه سال ۱۴۰۱، مقرر شد که صد در صد عرضه محصولات منبع پایه نظیر مواد پتروشیمی، شمش، ورق، میلگرد، سیمان و … ابتدا در تالار داخلی بورس کالا ارائه شود و فقط در صورتیکه مازاد بر مصرف صنایع داخلی به وجود آمد، این مازاد در تالار صادراتی بورس برای تولیدکننده محصول قابلیت صادرات داشته باشد.
اگرچه برخی به این سیاست انتقاد داشتند اما با عنایت به این که هدف اصلی این سازوکار حذف نوسانات نرخ ارز بر قیمت محصولات منبع پایه و در نهایت پیشگیری از افزایش بی جهت قیمت محصولات نهایی است، می تواند با اصلاح خلاءها و کسری ها، سیاست مناسبی در جهت کنترل بازار باشد.
رشد تولید ناخالص داخلی صنعت
رشد تولید ناخالص داخلی صنعت در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ معادل ۸ درصد و بیشتر از ۲ برابر نرخ رشد اقتصادی (۳.۷ درصد) است.
نرخ رشد بخش صنعت در فصل سوم سال ۱۴۰۱ معادل ۱۱.۶ درصد و بالاترین نرخ رشد فصلی از سال ۱۳۹۶ تابحال است.


منبع:

1402/02/17
10:45:53
5.0 / 5
264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز