معاون وزیر صمت:

هزینه نقل و انتقال خرید واحد صنعتی راکد صفر شد

هزینه نقل و انتقال خرید واحد صنعتی راکد صفر شد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، معاون وزیر صمت اظهار داشت: هم اکنون هزینه های نقل و انتقال واحدهای راکد در شهرک های صنعتی صفر شده تا افراد ترغیب شوند به جای خرید زمین خام، واحد صنعتی راکد را بخرند و بهره وری سرمایه بهبود یابد.فرشاد مقیمی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: با عنایت به نام گذاری سال جاری در خصوص «جهش تولید با مشارکت مردم»، باید ظرفیت و زمینه های حضور مردم را در مجموعه فعالیتهای این سازمان فراهم می کردیم.
وی اضافه کرد: پیش از این بحث در ارتباط با تفکیک قطعات در داخل شهرک های صنعتی را با هدف بهینه سازی میزان اراضی داشتیم. مبحث از این مقرر است که بعضی از شهرک های صنعتی از گذشته دور پروانه بهره برداری گرفتند ولی بخشی از اراضی در اختیار این واحدها برای انجام امر تولید استفاده نمی گردد. در گذشته این اجازه را نمی دادیم که این زمین ها را تفکیک و صنعت دیگری را در آنها راه اندازی کنند. همینطور در بعضی از شهرک ها هم با کسری و فقدان زیرساخت های صنعتی به علل مختلف همچون عدم وجود اراضی در اختیار مواجه بودیم. ازاین رو در همین راستا اجازه دادیم که تفکیک اراضی انجام شود؛ همینطور برای تفکیک اراضی هزینه هایی برای عرضه خدمات دریافت می شد که این هزینه ها را تا ۵۰ درصد کاهش دادیم.
مقیمی تصریح کرد: این امر سبب می شود که بهره وری زیرساخت های صنعتی را در شهرک ها بالا ببریم و انگیزه و پتانسیل را برای سرمایه گذاران مجرب و موفق برای حضور در شهرک ها افزایش دهیم.
کاهش ۸۰ درصدی هزینه ها در قسمت تسریع زیرساخت ها
وی در ادامه اظهار نمود: یکی از سیاست هایی که در داخل مجموعه های صنعتی دنبال می نماییم ایجاد کارگاه های صنعتی است؛ پیش از این صرفا کارگاه ساخته می شد اما هم اکنون شرایط را برای افزایش انگیزه جهت سرمایه گذاری در این بخش فراهم نموده ایم؛ هم اکنون سرمایه گذار می تواند از بیزنیس ساخت کارگاه ها منفعت ببرد به این صورت که تعدادی کارگاه بسازد و در ادامه این کارگاه ها را تفکیک کند و به افراد دیگر واگذار کند.
معاون وزیر صمت اضافه کرد: با این مبادرت به نوعی برای ایجاد زیرساخت ها تأمین منابع مالی می نماییم تا مشارکت مردم در این فعالیتهای زیرساختی جلب شود. هزینه ها را هم در قسمت تسریع زیرساخت ها به میزان ۸۰ درصد کاهش دادیم.
اتصال زنجیره تولید تا توزیع در شهرک های صنعتی
مقیمی در مورد صنوف توزیعی هم افزود: هم اکنون حدود ۸۰ هزار واحد صنعتی مجوزدار و بیشتر از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار صنوف در کشور داریم که از این میزان ۶۰۰ هزار واحد، تولیدی هستند. صنوف توزیعی را بعنوان پشتیان های تولید می شناسیم چونکه بحث در ارتباط با بازار و نحوه توزیع کالاها احتیاج به برنامه های حرفه ای دارد که صنوف توزیعی این وظیفه را بر عهده دارند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اضافه کرد: قبلاً به این صنوف توزیعی اصلاً اجازه ورود به شهرک های صنعتی را نمی دادیم اما پس از مدتی فرایندی مشخص کردیم که در زون های خدماتی حضور یابند. امروز هم شرایطی را فراهم نموده ایم تا واحدهای توزیعی کنار واحدهای صنعتی حاضر شوند و هزینه این حضور را هم ۵۰ درصد کاهش دادیم تا از این طریق محصولات را به صورت حرفه ای در بازارهای داخلی و خارجی بفروشند. با این اقدام سعی کردیم زنجیره تولید تا توزیع را به یکدیگر متصل نماییم.
هزینه نقل و انتقال خرید واحد راکد صفر شد
معاون وزیر صمت در ادامه به واحدهای راکد هم اشاره نمود و اظهار داشت: قبلاً اگر افرادی برای خرید واحد راکد اقدام می کردند باید هزینه های نقل و انتقال را می پرداختند که هم اکنون این هزینه ها صفر شده است تا افراد ترغیب شوند به جای خرید زمین خام، واحد صنعتی راکد را بخرد تا هم سرعت انجام کار بالا رود و هم بهره وری سرمایه بهبود یابد.
مقیمی اظهار داشت: در تعامل با اتاق بازرگانی اصلاحات انجام شده و ۲۱ مورد تغییرات با مشارکت تشکل های بخش خصوصی در سیاست ها اجرایی و تدوین شده است.


منبع:

1403/04/19
15:07:43
5.0 / 5
66
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز