، بخش اول،

كلانتری: اطلاع دقیقی از محیط زیستی های بازداشت شده ندارم، خودكفایی سیاستی تحمیل شده است

كلانتری: اطلاع دقیقی از محیط زیستی های بازداشت شده ندارم، خودكفایی سیاستی تحمیل شده است خبرگزاری نفت و گاز: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه عامل اصلی آلودگی هوا سوخت است، اظهار داشت: وزارت نفت قول داده كه تا آخر برنامه ششم توسعه پالایشگاه های خویش را استانداردسازی كند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در آخرین نشست خبری سال ۹۶ با اشاره به اینكه منشأ آلودگی هوا در زمستان و تابستان متفاوت می باشد، اظهار داشت: در فصول سرد سال سوخت بخصوص گازوئیل عامل اصلی آلودگی هوا است اما در ایام گرم سال هم سایر فاكتورها سبب آلودگی هوا می گردد.

وی با اشاره به اینكه دو سوم آلودگی هوا در ایام سرد ناشی از ۵۰ تا ۶۰ هزار اتوبوس و كامیون فرسوده و حدود ۱۰ هزار دستگاه مینی بوس است، اظهار داشت: امسال با عنایت به پیش بینی سازمان هواشناسی در روزهایی كه شرایط جوی پایدار بود با كمك استانداری تهران جلوی ورود كامیون ها را به شهر تهران گرفتیم. خیلی از این كامیون ها بالای ۱۵ سال عمر دارند و این مورد كمك بزرگی به كنترل آلودگی هوا كرد همینطور ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده شركت واحد با كمك شهرداری از ورود به چرخه تردد محروم شدند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه چاره اصلی در كنترل آلودگی هوا بهبود كیفیت خودرو و سوخت است، اظهاركرد: در شهرهایی مثل مكزیكوسیتی و پاریس در چند ماه از سال ورود خودروهای گازوئیل سوز ممنوع می باشد ازاین رو راه چاره برای حل بحران آلودگی هوا استاندارد كردن گازوئیل و نوسازی ناوگان است البته نوسازی ناوگان هم بدون اصلاح سوخت فایده ای ندارد.

كلانتری اضافه كرد: دو ماه پیش با مدیران عامل خودروها جلسه داشتم. آنان تاكید دارند اگر بنزین یورو۵ تولید شود از ابتدای سال ۹۷ دیگر خودروها را با موتور قبلی تولید نمی كنند ازاین رو هم سوخت و هم خودروها باید استاندارد شوند.
برای تولید گازوئیل استاندارد دچار مشكل هستیم
وی با اشاره به اینكه كیفیت بنزین در كلانشهرها وضعیت بهتری دارد، اظهار داشت: در مورد تولید گازوئیل استاندارد دچار مشكل هستیم. بیژن زنگنه - وزیر نفت- تاكید دارد كه برای استاندارد كردن پالایشگاه ها به سرمایه گذاری در حدود هشت میلیارد دلار نیاز است. او قول داده است كه تا آخر برنامه ششم توسعه استانداردسازی پالایشگاه ها را اجرایی كنند. روشن است كه با سوخت و خودروی غیراستاندارد هوای پاك و سالمی نخواهیم داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار نمود: وزارت صنعت قول داده است تولید موتورسیكلت های برقی را راه اندازی كند البته یكی دو واحد در اصفهان و تهران به راه افتاده است اما برای حذف سهم ۱۲ درصدی آلودگی موتورسیكلت ها باید در زمینه برقی سازی موتورها كار نماییم.
گوگرد بنزین در بعضی موارد «بالا» گزارش شده است
كلانتری با اشاره به اینكه همكاری وزارت نفت خوب است، اظهار داشت: این وزارتخانه قول داده كه هرچه سریعتر نسبت به تولید بنزین استاندارد در همه مناطق اقدام نماید البته هم اكنون همه بنزین های تولید شده در كلانشهرها زیر یك درصد بنزن دارند و آروماتیك آن زیر ۳۵ درصد است اما متاسفانه در بعضی موارد گوگرد بنزین ها بالای ۵۰ PPM گزارش شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه خودروساز معتقد می باشد برای تولید موتور استاندارد نیاز به سوخت استاندارد است، اظهار داشت: دولت به وزارت صنعت و نفت در زمینه بهبود وضعیت خودرو و سوخت تكلیف كرده است.
كلانتری با اشاره به بهبود نسبی كیفیت سوخت نسبت به سال های گذشته اظهار نمود: در شهر تهران بندرت گازوئیل بالای ۲۵۰ PPM داشتیم در حالیكه دو سال پیش گازوئیل زیر ۵۰۰ PPM در تهران نبود. با این وجود باید كیفیت سوخت روز به روز بهتر شود.
وی در ادامه با انتقاد از روند تولید خودروهای بی كیفیت در كشور اظهار داشت: واضح است كه تولید شغل و خودروی پاك منافاتی با هم ندارند اما در شرایطی كه رقابت در حوزه خودرو وجود ندارد خودروساز زحمت تولید خودروی با كیفیت را به خود نمی دهد و وقتی موتورسیكلت كاربراتوری با قیمت پایین عرضه می گردد فرصت و امكان برای تولید موتور برقی وجود ندارد.
رئیس سازمان حفاطت محیط زیست با اشاره به اینكه همه جای دنیا خودرو ارزان و سوخت گران است، اظهار داشت: در عربستان قیمت سوخت ۳.۵ برابر قیمت سوخت در كشور ما است و متاسفانه در كشور ما خودرو گران و سوخت ارزان عرضه می گردد و از دو خودروساز تحت هر شرایطی حمایت می نماییم و سوخت را ارزان عرضه می دهیم و طبیعی است كه مشكل آلودگی هوا حل نمی گردد.
من اگر جای مردم باشم هیچگاه خودروی داخلی با این كیفیت را سوار نمی شوموی تصریح كرد: خودروسازها قوی هستند اما وقتی مردم آگاه شوند مطالبه گر خواهند بود. من اگر جای مردم باشم هیچگاه خودروی داخلی با این كیفیت را سوار نمی شوم. مردم اگر آگاهی داشته باشند و در برابر تولید خودروهای بی كیفیت ایستادگی كنند خودروساز موظف به تولید خودروی با كیفیت می گردد. در چنین شرایطی روشن است كه باید سیاست ها را در حوزه خودرو و سوخت تغییر دهیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در مورد مصوبات اخیر شورای عالی محیط زیست و كاهش وسعت برخی مناطق حفاظت شده اظهار داشت: همه مصوبات قابلیت تغییر دارند و به هیچ وجه اینطور نیست كه یك مصوبه ای حالت آیات آسمانی داشته و غیرقابل تغییر باشد. مصوبات مربوط به مناطق حفاظت شده هم ۴۰ سال دست نخورده باقی مانده بود. این مصوبات زمانی تدوین شده بود كه جمعیت ایران ۳۰ میلیون نفر بود اما هم اكنون ایران بیش از ۸۰ میلیون جمعیت دارد.

وی با اشاره به اینكه وسعت مناطق كاهش یافته كمتر از ۳ در هزار است، اظهاركرد: پیشنهاداتی از جانب معاونت محیط زیست طبیعی برای افزایش مناطق حفاظت شده داریم اما با عنایت به كمبود نیروی انسانی مناطقی را در زمره مناطق حفاظت شده قرار دادیم كه در اولویت بودند. به صورت كلی در مصوبات اخیر شورای عالی محیط زیست در دو مورد افزایش و ۲۴ مورد كاهش مساحت مناطق حفاظت شده داشتیم.

فاظت از مناطق حفاظت شده نباید با رفاه حال مردم منافات داشته باشد

كلانتری با تاكید بر اینكه حفاظت از مناطق حفاظت شده نباید با رفاه حال مردم منافات داشته باشد، اظهار داشت: ۲۵ درصد خلخال داخل زیستگاه ها است و همین مبحث مشكلاتی را برای معیشت و رفاه مردم بوجود می آورد. برای مثال سرمایه گذاران در این مناطق نمی توانند سند بگیرند و حتی توسعه و بهبود وضعیت ممكن نیست. بطور قطع با تصمیمات جدید شورای عالی محیط زیست ده ها هزار واحد مسكونی و تولیدی از بلاتكلیفی خارج می گردد.

وی تصریح كرد: صرفا به علت اینكه برخی روستاها داخل زیستگاه ها قرار دارند نمی توانیم مردم این مناطق را قلع و قمع نماییم بلكه باید تكلیف آنها را مشخص نماییم و سبب بهبود رفاه و در عین حال بهبود وضعیت محیط زیست شویم ازاین رو بی توجهی به رفاه حال مردم سیاست ما نیست.
دلایل سیاسی علت كوشش برای خودكفایی در خیلی از محصولات
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه ضمن انتقاد شدید از سیاست های تولیدی و آبی كشور اظهار نمود: این اصل باید مشخص شود كه آیا ما در كشور تابعی از استانداردهای بین المللی هستیم یا نه؟ طبق ضوابط بین المللی امكان استفاده از آب های تجدیدپذیر تا ۴۰ درصد وجود دارد اما هم اكنون در كشور ما ۱۱۰ درصد آب های تجدید پذیر استفاده می گردد. دلیل این امر آن است كه عده ای به دلایل سیاسی به فكر خودكفایی در خیلی از محصولات هستند.

وی ادامه داد: ما مجلسی داریم كه معتقد می باشد در ۹۵ درصد محصولات باید به خودكفایی برسیم. واضح است كه برای اجرای سیاست خودكفایی به آب نیاز داریم. ۲۰ سال پیش نسبت به استفاده بیش از اندازه از آب های تجدید پذیر اعلام خطر كردم. به همین علت دستور دادم كه كشت دوم را در استان فارس ممنوع كنند اما متاسفانه این هشدارها مورد بی توجهی قرار گرفت و حتی كشت دوم و سوم هم انجام شد.
«خودكفایی» سیاستی تحمیل شده است
كلانتری با اشاره به اینكه از ۸۸ میلیارد متر مكعب آب تجدیدپذیر ۹۷ میلیارد متر مكعب برداشت می شود، اظهار داشت: این روند كشور را به سمت نابودی سرزمین می برد ازاین رو سیاست خودكفایی سیاستی تحمیل شده به آب، خاك و كشاورزی این كشور است. امروز در شرایطی كه ۹۷ میلیارد متر مكعب آب تجدیدپذیر یعنی ۱۱۰ درصد آب مصرف می گردد برای اجرای برنامه ششم توسعه باید ۳۵ میلیارد متر مكعب آب بیشتری داشته باشیم. به عبارت ساده تر به ۱۳۲ میلیارد آب نیاز داریم تا بتوانیم برنامه ششم توسعه را اجرایی كنیم؛ میزان آبی كه اساسا در كشور وجود ندارد.
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه آب های برداشت شده آب های فسیلی است، اظهار داشت: سیاست های كشور در حوزه خودكفایی غلط است و در جهت پایداری منابع كشور و محیط زیست نیست و واضح است كه توان طبیعی كشور پاسخگوی خواسته ها و سیاست های اینچنینی نخواهد بود. متاسفانه سیاست های غلط چهار دهه گذشته مردم ایران را به جان هم می اندازد. هم اكنون هم شاهدیم كه شرق و غرب اصفهان با هم اختلاف دارند و این دلخوری و اختلاف در میان مردم چهارمحال با مردم اصفهان و مردم تهران با مردم قم هم وجود دارد.
كلانتری با اشاره به اینكه متاسفانه هنوز حاضر نیستیم واقعیت ها را در مورد كمبود منابع آب كشور بپذیریم، در مورد آبیاری تحت فشار بعنوان یكی از راهكارهای كاهش مصرف آب اظهار داشت: این روش اگر به صرفه جویی منتج نشود خطرناك تر از روش غرقابی خواهد بود چون در روش غرقابی ۳۰ درصد آب به زمین بر می گردد اما اگر آب صرفه جویی شده با استفاده از روش تحت فشار را به توسعه كشاورزی منتقل نماییم وضعیت بدتر خواهد شد.
وی با تاكید بر اینكه كمبود منابع آب یك مسئله سیاسی و شخصی نیست بلكه یك مسئله جدی برای كشور است، اظهاركرد: ما مجلسی داریم كه مجوز استفاده از چاه های غیرمجاز را می دهد و متاسفانه رئیس جمهور قبلی مدعی بود هر كس در هر جا كه دوست دارد می تواند چاه حفر كند. این رفتارها به علاوه سیاست های غلط خودكفایی در محصولات وضعیت منابع آبی كشور را به چنین شرایطی رسانده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه بر مبنای نظر متخصصان گرمایش زمین، بارندگی ها به سمت شمال كشیده است و حدودا امكان بازگشت بارش ها به كشور وجود ندارد، اظهار داشت: واضح است كه دیگر بارندگی های گذشته را نخواهیم داشت. امسال تنها در چهار استان شمال غربی بارش ها در حد نرمال بود و در ۲۱ استان كشور شاهد كم بارشی شدید یا بسیار شدید بودیم.
كلانتری با تاكید بر اینكه متاسفانه در كشور ما سیاست بر علم غالب است، اظهار داشت: وقتی سیاستمداران تصمیمی می گیرند متخصص نباید حرف بزند.
وی در مورد طرح های انتقال آب، اظهار داشت: آب های انتقالی تنها دو درصد آب های موجود را تشكیل می دهد و مشكل اساسی كشور بحث انتقال آب نیست بلكه كاهش مصرف آب است. مشكل آب نگرش و سیاست های كلان مثل سیاست خودكفایی است كه به دستگاه های اجرایی تحمیل می گردد. باید بپذیریم كه ظرفیت تولیدی كشور چقدر است. اگر حاكمیت، سیاستمداران و مردم ظرفیت تولیدی كشور را درك كنند می توانیم به سمت پایداری حركت نماییم.
تبعات سیاست های غلط در حوزه منابع آبیكلانتری تصریح كرد: متاسفانه در نتیجه سیاست های غلط در حوزه منابع آبی همه مردم احساس می كنند كه حق شان ضایع شده است. هم اكنون خوزستانی ها، اصفهانی ها، چهارمحالی ها، بلوچستانی ها و... این احساس را دارند كه در حق شان اجحاف شده است. تمام مشكل كشور سیاست هایی غیرعلمی است كه به دستگاه های اجرایی تحمیل می گردد. اگر سیاستمداران و قانونگذاران بتوانند كشور را از طریق علم اداره كنند بطور قطع شرایط بهتر می گردد.
رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه در مورد وضعیت این دریاچه اظهار نمود: مالك اصلی دریاچه ارومیه محیط زیست است و ستاد احیا هم برای كمك به محیط زیست تشكیل شد ازاین رو مسئول اصلی احیای دریاچه سازمان حفاظت محیط زیست است. هم اكنون دریاچه ارومیه وضعیت نسبتا مناسبی دارد. نسبت به سال قبل پنج درصد افزایش ارتفاع و ۱۰ درصد افزایش وسعت دارد.
كلانتری با اشاره به اینكه در صورت تامین منابع مالی احیای دریاچه ارومیه با روند بهتری ادامه می یابد، اظهار داشت: در آخرین جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه مجوز دریافت فاینانس خارجی به ستاد داده شد و مقرر است ستاد با كمك بانك مركزی از كشورهای خارجی وام بگیرد.
چهار میلیارد دلار برای احیای دریاچه ارومیه لازم استوی با اشاره به اینكه احیای دریاچه ارومیه به چهار میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد، اظهار داشت: تابحال متوسط بودجه تامین شده دریاچه ارومیه از منابع داخلی ۳۰ درصد بوده است و اگر منابع مالی تامین گردد امیدواریم كه هر چه سریعتر به اهداف مان برسیم البته تا آخر سال ۹۹ با انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه ۱۶۵۰ میلیون متر مكعب آب وارد این دریاچه می گردد.
دریاچه ارومیه از خشك شدن نجات پیدا كرده استرئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه دریاچه ارومیه از خشك شدن نجات پیدا كرده است، اظهار داشت: حدود ۵۰ درصد دریاچه آب دارد همینطور در سه سال قبل موفق به كاهش ۲۱ درصدی مصرف آب در حوزه كشاورزی در این منطقه شدیم كه خوشبختانه در تولید محصولات كشاورزی هیچ اثر منفی نداشت.
اطلاع دقیقی از فعالان محیط زیست بازداشت شده ندارمكلانتری در ادامه در مورد فعالان محیط زیست بازداشت شده اظهار داشت: اطلاعات دقیقی در این مورد ندارم. رئیس جمهوری گروه چهار نفره ای را برای پیگیری این مورد و انجام مذاكرات مامور كرده است. ما هم منتظریم ببینیم كه چه می گردد اما امیدوارم هر چه سریعتر تكلیف این افراد روشن شود. اگر كسی مقصر است طبق قانون با او برخورد شود و اگر كسی مقصر نیست هر چه سریعتر آزاد شود.
وی با اشاره به اینكه من افراد دستگیر شده را نمی شناسم و نمی توانم در مورد این دستگیری ها قضاوت خاصی داشته باشم، اظهاركرد: تنها با هومن جوكار آشنا و او را چند باری در جلسات دیده بودم. از نظر من این فرد اصلا اهل سیاست نیست و گمان می كنم اصلا نمی داند كه الان به لحاظ تاریخی در دوره پهلوی قرار داریم یا در دوره انقلاب اسلامی.
كلانتری اضافه كرد: هومن جوكار غیر از یوز و رفتن به بیابان چیز دیگری نمی داند. مگر اینكه چهره ای داشته باشد كه من نمی شناسم. باید یادآوری كنم كه دوربین هایی كه ادعا می گردد با استفاده از آنها جاسوسی اتفاق افتاده بردشان تا ۲۰ متر است و بطور قطع این دوربین ها شتر را از یوز تشخیص نمی دهند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار نمود: متاسفانه یك گروهی در كشور وجود دارد كه من نمی دانم چه كسی هستند. این گروه اساسا اهل گفت وگو نیستند اما قدرت بسیاری دارند و مدام فشارهایشان ما را تهدید می كند و ما مجبوریم فشارهای آنها را تحمل نماییم اما آنان را نمی شناسیم. واضح است كه ما ترجیح می دهیم با این افراد مذاكره نماییم. افرادی كه وجود و حرارت بدن آنها را احساس می نماییم و تحت فشار آنها قرار می گیریم اما نمی دانیم چه كسانی هستند.1396/12/26
15:19:36
5.0 / 5
4418
تگهای خبر: استاندارد , برق , بنزین , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز