محققان بوشهری طرح تولید برق از دریا را ثبت كردند

محققان بوشهری طرح تولید برق از دریا را ثبت كردند خبرگزاری نفت و گاز: بوشهر- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر اظهار داشت: طرح محققان این دانشگاه برای تولید برق از امواج دریا با شماره 96793 ثبت ملی شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، اسماعیل عبداللهی روز شنبه در جمع خبرنگاران اضافه كرد: جواد امیراحمدی دانش آموخته مقطع كارشناسی ارشد رشته مهندسی مكانیك، مهدی نكیسا و فاطمه بهروزی استادان گروه مهندسی مكانیك تبدیل انرژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر این اختراع را به نام خود ثبت كردند.
وی افزود: این محققان با استفاده از طرحی خلاقانه برای تولید انرژی الكتریسیته از امواج دریا كار طراحی، ساخت و نتایج آزمایش های یك مبدل انرژی موج بر طبق ارتفاع امواج ورودی به ساحل را با موفقیت به اختتام رساندند.
عبداللهی اظهارداشت: ایده اصلی ساخت دستگاه تولید الكتریسیته از موج با ضربه وارد كردن بر مواد پیزوالكتریك با استفاده از امواج در دسترس دریا و حفظ محیط زیست است.
وی افزود: این دستگاه برای شرایط دریایی خلیج فارس طراحی و هدف اصلی از ابداع آن بكارگیری مبدل در ساحل و كاربردهای خاص نظیر روشنایی خط ساحلی و نصب ایستگاه های شارژ باطری گوشی همراه و تبلت عابران است.
وی اضافه كرد: مبدل طراحی شده خلاقانه، نوآورانه و سازگار با ظرفیت موجود در سواحل استان بوشهر است.
عبداللهی گفت: تست میدانی و اندازه گیری توان خروجی از مبدل در شرایط آرام دریای خلیج فارس در سه مرحله یك ساعته در ایام مختلف انجام گرفته كه ولتاژ و جریان تولید شده توسط مبدل با مواد پیزوالكتریك كوارتز با ضخامت نیم میلی متر، توان خروجی از این دستگاه محاسبه شد كه بیان كننده قابلیت آن در استحصال انرژی الكتریسیته از امواج دریاست.
رئیس مركز تحقیقات انرژی های نو دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر اظهار داشت: استفاده از این نوع مبدل در قالب یك مزرعه از مبدل ها می تواند منجر به یك پایگاه تولید توان الكتریكی درخلیج فارس شده و كاربردهایی نظیر مصرف برق شهری، روشنایی خط ساحلی، تامین انرژی بویه های دریایی و تامین انرژی الكتریكی در جزایر مورد استفاده قرار گیرد.
مهدی نكیسا اضافه كرد: تولید الكتریسیته از امواج دریا با استفاده از مواد پیزوالكتریك بعنوان یك منبع تولید انرژی پاك و تجدیدپذیر است كه می توان تحقیقات بیشتری برای بالابردن بازده آن به كار برد.
وی اظهار داشت: در این مبدل با افزایش ارتفاع امواج مقدار توان خروجی سیستم مبدل انرژی الكتریسیته افزایش می یابد.
نكیسا گفت: این مبدل در مقیاس آزمایشگاهی تولید شده و دارای یك صفحه میخ دار و یك صفحه از مواد پیزوالكتریك سكه ای از جنس كوارتز به ضخامت نیم میلی متر است كه ضربه های وارد بر مواد پیزوالكتریك سبب احداث شوك در این مواد و تولید الكتریسیته میگردد.
6043/7212


1397/09/03
15:34:55
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز