وزارت نیرو كشف سفره آب ژرف در سیستان را تكذیب نمود

وزارت نیرو كشف سفره آب ژرف در سیستان را تكذیب نمود به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاونت آب و آبفای وزارت نیرو اعلام نمود: كشف سفره آب زیرزمینی با مقادیری نظیر یك هزار میلیارد مترمكعب در منطقه سیستان فاقد پشتیبانی علمی بوده و از مستندات قابل دفاع برخوردار نیست.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، چند روز است خبر كشف منابع آب ژرف در منطقه سیستان و بلوچستان در رسانه ها دست به دست می گردد و حتی تیتر نخست برخی روزنامه ها شده است.
آب های ژرف در طبقات زیرین و قدیمی زمین و البته ساكن و بسیار پرفشار است و در اعماق 900 تا 1500 متری از سطح زمین وجود دارد و به علت مجاورت با معادن زیرزمینی امكان دارد مسموم باشد. ازاین رو برای اكتشاف آن از روش ژئوشیمی استفاده می گردد كه هزینه بالایی دارد.
هیات دولت مرداد سال گذشته در مصوبه ای 25 میلیارد تومان اعتبار برای حفر چاه آب ژرف و تامین آب شرب اضطراری استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفت. قبل از آن هم وزارت نیرو اعلام نموده بود در زمینه آب ژرف با وام 250 میلیون دلاری كه روسیه به ایران اختصاص داده اقدامات مشتركی با روسیه را شروع كرده است.
معاونت آب و آبفای وزارت نیرو عصر دوشنبه در این زمینه توضیح داد: مطالعات آب ژرف برای شناسایی منابع آب متعارف و غیرمتعارف از سال 1389 در وزارت نیرو در قالب برگزاری جلسات و تعریف حدود كار شروع شد و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو با هدف كاهش هزینه های عملیاتی ژئوفیزیك و اكتشاف مطالعات پهنه بندی برای شناسایی مناطق امیدبخش وجود منابع آب ژرف را شروع كرد.
به دلیل خشكسالی و ضرورت شناسایی منابع آب آشامیدنی تفاهمنامه های مشترك بین وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و كرمان امضا و اقدامات اضطراری زودهنگام شامل انجام عملیات ژئوفیزیك (به روش فناورانه مگنتوتلوریك) در استان های یاد شده انجام شد.
بر پایه اعلام وزارت نیرو، این اقدام ها به تعیین محل حفر چاه اكتشافی در زابل بعنوان نخستین چاه اكتشافی ژرف و آغاز عملیات حفاری اكتشافی در ابتدای امسال منجر گردید كه تیرماه به آخر رسید و نتایج كمی و كیفی قابل قبولی تابحال به همراه نداشته است.
وزارت نیرو تصریح كرد «با وجود رضایت بخش نبودن نتایج حاصل از این چاه اكتشافی تاكنون، به درخواست مشاور دانش بنیان طرح و تایید كمیته راهبری مربوط، عملیات تكمیلی در این چاه برای رسیدن به نتایج قطعی ادامه می یابد».

اقتصام3061*1961*


1397/09/13
14:56:49
5.0 / 5
4906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز