تكلیف افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا آخر آذرماه مشخص می گردد

تكلیف افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تا آخر آذرماه مشخص می گردد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مصوبه اصلاح و افزایش تعرفه برق پرمصرف ها در مراحل نهایی تصویب خود در دولت قرار دارد و تا آخر ماه جاری نتیجه قطعی آن به مردم اعلام خواهد شد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، طبق گفته مدیر عامل توانیر، وزارت نیرو پیشنهاد افزایش تعرفه برق برای پرمصرف ها را در جهت درآمدزایی خود نمی بیند، ازاین رو این اقدام تنها با هدف تبدیل پرمصرف ها به خوش مصرف ها بوده است.

محمدحسن متولی زاده امروز در حاشیه سمینار تخصصی راهكارهای هوشمندسازی در مصرف انرژی در جمع خبرنگاران درباره نحوه افزایش تعرفه مشتركان پرمصرف اظهار نمود: پنج درصد مشتركان برق در ایران، ۱۰ برابر مشتركان كم مصرف برق مصرف می كنند، ازاین رو این پرمصرف ها هم به راحتی می توانند به گروه كم مصرف ها بپیوندند.

او با انتقاد از قیمت پایین برق در ایران و چالش های به وجود آمده در این خصوص اظهار داشت: قیمت برق ایران از كشورهای افغانستان، عراق و تركیه یك اختلاف یك به ۱۰ دارد كه این اختلاف قیمت سبب شده كه مصرف برق نتوانسته كاهشی باشد.

متولی زاده با اشاره به این كه مصرف برق در ماه هایی از سال و محدود، به شكل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد اظهار داشت: برای كنترل مصرف برق، یكی از طریق ها، مدیریت بار شبكه است چراكه در تمام دنیا با مدیریت بار توانسته اند، مصرف برق را كنترل كنند.

وی هم چنین با بیان این كه برپایه مطالبات صورت گرفته، می توان بدون كاهش طرح رفاه برق مورد نیاز برای مردم را تامین كرد، بدون این كه سطح رفاه كاهش پیدا كند، خاطرنشان كرد: با روش های ساده می توان ۳۰ درصد مصرف برق خانگی را كم كرد.

مدیرعامل توانیر، با تاكید بر این مساله كه ۳۰ میلیون مشترك خانگی داریم اضافه كرد: با ابزارهای قدیمی دیگر امكان ارتباط دوسویه با مشتركان برق وجود ندارد، پس شركت های دانش بنیان می توانند در زمان هایی كه نیاز است مردم از بار شبكه برق كم كنند، با ارتباطی كه با آنها می گیرند، این مورد را تحقق ببخشند.

به گفته متولی زاده، با هوشمندسازی در مصرف انرژی مثل ارتباط دوسویه با مردم، می توان همانند بخش صنعت و كشاورزی كه به صورت تشویقی مصرف برق خویش را كاهش دادند، بخش خانگی هم مصرف برق خویش را كم كند.

وی اضافه كرد: سال قبل بخش صنایع ۲۰۰ میلیارد تومان به علت كاهش بار شبكه، پاداش همكاری دریافت نمودند و ۹۰۰ مگاوات از بار شبكه برق را كاهش دادند، پس مردم هم می توانند با كاهش بار شبكه پاداش دریافت نمایند.

مدیرعامل توانیر هم چنین درباره آخرین وضعیت صادرات برق به عراق، اظهار نمود: ایران تا این مقطع، كمك های زیادی برای تامین برق به كشورهای همسایه و به خصوص كشور عراق داشته است، به گونه ای كه حجم مناسبی از نیاز مصرف برق عراق توسط ایران تامین شده است.

وی اضافه كرد: درباره برق به علت گستردگی و طولانی بودن شبكه، برای تامین برق نمی توان به سرعت كشوری را جایگزین كشور دیگری كرد؛ پس جایگزینی كشور دیگری به جای ایران، در كوتاه مدت میسر نمی گردد.

متولی زاده درباره وصول مطالباب ایران از عراق هم اظهار داشت كه ایران هم اكنون به شكل لحظه ای ۱۴۰۰ مگاوات برق به عراق صادر می كند اما درباره مطالبات، ایران، پیگیر دریافت این مطالبات از عراق است.

مدیرعامل توانیر درباره مذاكرات با روسیه برای تبادل برق توضیح داد: هم اكنون با تمام كشورهایی كه مرز خاكی داریم، ارتباط الكتریكی و شبكه برق داریم. برق را به برخی از كشورها صادر و از برخی وارد می نماییم و با برخی هم ترانزیت برق داریم. یكی از مباحث مطرح میان ایران و روسیه، اتصال، فركانس و سنكرون شدن شبكه است. هدف ما كمك به شبكه بوده و به علت اختلاف دما و افق می توانیم در بعضی ایام به هم كمك نماییم. هم چنین هم اكنون، گروه های كارشناسی از دو كشور كار را انجام می دهند و به تازگی هیات جدید كارشناسی ایرانی، عازم روسیه شده و امیدوارم كه پیشرفت هایی داشته باشیم.
1397/09/20
13:56:01
5.0 / 5
4478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز