پروژه بازوی بارگیری نفت خام خارگ بهره برداری شد

پروژه بازوی بارگیری نفت خام خارگ بهره برداری شد خبرگزاری نفت و گاز: پروژه طراحی و ساخت اولین بازوی بارگیری نفت خام كشور در جزیره خارگ روز سه شنبه به روش ویدئو كنفرانس توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری راه اندازی شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی پایانه های نفتی ایران به نقاز سرپرست این شركت در آیین افتتاح این پروژه اظهار داشت: بازوهای بارگیری نفت یكی از تجهیزات راهبردی در پایانه های نفتی كشور است كه در فرآیند انتقال نفت خام و فرآوردهای نفتی از اسكله به كشتی و یا بالعكس مورد استفاده قرار می گیرد.
عباس اسد روز افزود: استفاده این بازوها محدود به انتقال نفت خام نیست و از آنها علاوه بر ترمینال های نفتی در انبارهای ذخیره سازی فرآورده های نفتی باز استفاده میگردد كه با عنایت به كاربرد بازوها تفاوت هایی در طراحی و ساخت آنها وجود دارد.
وی اظهارداشت: در این ارتباط و باتوجه به نیاز و اهمیت استراتژیك خودكفایی در صنایع داخلی و توسعه فناوری صنعت نفت و بومی ساز قطعات و تجهیزات مورد نیاز در داخل كشور پروژه طراحی، ساخت و نصب بازوهای بارگیری در اواخر سال 90 تعریف و به مرحله اجرا درآمد.
سرپرست پایانه های نفتی ایران افزود: مجری پروژه فوق یكی از شركت های دانش بنیان داخلی است و باتوجه به لزوم تقویت بنیه فنی، عملیاتی، استفاده از گسترش فرهنگ مدیریت جهادی طراحی و ساخت این تجهیز با استفاده حداكثری از توان فنی كاركنان شركت پایانه های نفتی ایران برای اولین بار در كشور و مطابق با آخرین نسخ استاندارهای ملی و بین المللی انجام شده است.
اسد روز اظهار داشت: این دستگاه در اجرای عملیات صادرات نفت خام از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و به لحاظ دانش طراحی و فناوری ساخت در شمار پیچیده ترین تجهیزات تكنولوژی با سطح بالا صنعت نفت بشمار می رود.
وی افزود: فناوری طراحی و ساخت این دستگاه در انحصار شمار معددی از شركت های خارجی بوده است كه طراحی بازوی تولید شده در جزیره خارگ به طور كامل منحصر به فرد است توسط متخصصان داخلی بومی ساز شده و بصورت مهندسی معكوس نبوده است.
اسد روز اظهارداشت: بازوی تولید شده توسط متخصصان داخلی در مقایسه با نمونه خارجی دارای خاصیت های منحصر به فرد است كه آنرا به لحاظ سرعت در عملیات، راهبری و انجام فعالیت های تعمیراتی و پشتیبانی از نمونه های خارجی متمایز می سازد، در فرآیند طراحی ساخت این پروژه 25 هزار نفر ساعت نیروی انسانی فعالیت داشته است.
سرپرست شركت پایانه های نفتی ایران اظهار نمود: فاز اول این پروژه انجام مطالعات اولیه و مفهومی بود و در فاز دوم طراحی پایه برای دستیبابی به دانش فنی این تجهیز انجام شد.
وی افزود: طراحی تفضیلی قسمت های كنترل الكترونیكی، هیدرولیكی و مكانیكی بود در فاز بعد تهیه و ساخت همه قسمت های كنترل الكترونیكی، هیدرولیكی و مكانیكی بود كه طبق برنامه زمان بندی با موفقیت به آن دست یافتیم.
اسدروز بیان كرد: در فاز بعد تست های كنترل كیفیت، مونتاژ همه تجهیزات و نصب آنها در محل، تست های عملكردی و در آخر راه اندازی و تحویل بازوی ساخت شده بدست مهندسان ایران تمامی فازهای این پروژه با موفقیت انجام شد.
وی بیان كرد: در اجرای این پروژه برای نخستین بار در كشور ابتدا طراحی و ساخت پایلوت بازوی بارگیری در دستور كار قرار گرفت كه سپس تست موفقیت آمیز در سه حوزه صنعتی آماده و به پایانه نفتی خارگ منتقل شد و برای نخستین بار در یكی از پهلوگاه های اسكله شرقی پایانه نفتی خارگ نصب و باموفقیت عملیاتی شد.
این مقام مسئول اظهار داشت: عملیاتی شدن پهلوگاه اسكله شرقی پایانه نفتی خارگ، بومی سازی ساخت بازوهای بارگیری و تخلیه مواد نفتی در این پایانه مهم و استراتژیك در كشور و انتقال تكنولوژی بومی سازی ساخت بازو در داخل كشور از این دستاوردهاست.
وی اضافه كرد: توسعه فناوری صنعت نفت و بومی سازی تجهیزات مهم و استراتژیك، اشتغالزایی و احداث انگیزه برای نخبگان كشور، كاهش خروج ارز از كشور به منظور خرید بازوهای بارگیری و تجهیزات جانبی و كمك به اقتصاد، سهولت نمایش خدمات پشتیبانی و نگهداری و تعمیرات تجهیزات این سیستم و كاربری آسان تجهیز توسط بهره بردار، كاهش دوره های تعمیر و نگهداری به واسطه طراحی به روز و هدفمند تجهیز از اهداف این طرح است.
6047/6043


1397/09/27
15:04:33
5.0 / 5
4399
تگهای خبر: تولید , خدمات , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز