معاون وزیر نفت در گفت و گو با ایرنا:

2 میلیارد یورو سرمایه خارجی در بخش پالایشگاهی جذب شد

2 میلیارد یورو سرمایه خارجی در بخش پالایشگاهی جذب شد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی اظهار داشت: تابحال 2 میلیارد یورو سرمایه گذاری خارجی از چین در طرح توسعه پالایشگاه آبادان جذب شده است.


علیرضا صادق آبادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره جذب سرمایه گذاری خارجی در طرح های پالایشی كشور، اضافه كرد: مذاكره با سایر شركت های خارجی برای نوسازی و بهسازی سایر پالایشگاه ها هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی افزود: در اجرای طرح های پالایشی و تولید بنزین به خودكفایی رسیده ایم.
مدیرعامل پالایش و پخش فرآورده های نفتی افزود: ظرفیت پالایش نفت و میعانات گازی كشور حالا به حدود 2 میلیون و یكصد هزار بشكه رسیده است.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، جذب 2 میلیارد یورو از چین برای نوسازی پالایشگاه آبادان بعنوان یكی از بزرگ ترین سرمایه گذاری های خارجی در دوران پسابرجام به حساب می آید.
نوسازی پالایشگاه آبادان در بهمن سال 1395 به دنبال گشایش های حاصل از اجرای توافق هسته ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) با استفاده از فاینانس (منابع مالی) چین شروع شد كه در ماه های آتی، برخی واحدهای آن راه اندازی می گردد.
پالایشگاه آبادان بعنوان قدیمی ترین پالایشگاه كشور به حساب می آید كه به دلیل قدیمی بودن برخی فناوری های به كار رفته در آن، جزو پالایشگاه های زیانده به حساب می آید.
بر اساس برخی گزارش ها، پالایشگاه آبادان با تولید بالای مازوت (نفت كوره) سالیانه 700 میلیون تا 800 میلیون دلار ضرر می كند كه با نوسازی، از چرخه زیاندهی خارج می گردد.
طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با همكاری شركت چینی ساینوپك اینترنشنال پترولیوم* و شركت طراحی و ساختمان نفت ایران اجرا می گردد.
با اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان افزون بر تامین خوراك پتروشیمی بندر امام (ره)، پتروشیمی آبادان، روغن سازی ایرانول و قیر پاسارگاد، محصولاتی شامل بنزین معمولی، بنزین سوپر، نفت سفید، گازوئیل و نفت كوره مطابق با استاندارد یورو5 تولید می گردد.
طرح تثبیت ظرفیت و بهبود كیفیت فرآورده های پالایشگاه آبادان شامل واحد تقطیر 210 هزار بشكه ای در روز است كه جایگزین واحدهای تقطیر قدیمی شده و ظرفیت پالایش بعد از ساخت این واحد به میزان 360 هزار بشكه در روز تثبیت می گردد.
...........................
* SINOPEC I.P

اقتصا**2022*1961*


1397/10/25
16:22:26
5.0 / 5
4779
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز