مروری بر مهمترین اخبار نفتی در سال ۹۷

چندین افتتاح نفتی در شرایط تحریم!

چندین افتتاح نفتی در شرایط تحریم! به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نفت در سال ۱۳۹۷ همانند همیشه سالی پر فراز و نشیب را طی كرد. به طوریكه هرچند به علت سایه انداختن مسائل سیاسی بر نفت كفه ترازو به سمت اتفاقات ناخوشایند سنگین بود اما نمی توان از اتفاقات خوشایند این صنعت در كشورمان همچون خودكفایی در تولید بنزین چشم پوشی كرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، افزایش بی سابقه مصرف بنزین در كشور در روزهای نوروز اولین خبر مهم نفتی سال ۱۳۹۷ را به دوش كشید. به صورتی كه در پنجمین روز از نوروز سال مذكور شاهد رشد ۲۵ درصدی مصرف بنزین در كشور بودیم. در این روز مصرف بنزین به ۹۳ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر رسید كه نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶، ۲۵ درصد رشد داشت.
در بیستمین روز این ماه شاهد حضور پررنگ تر روس ها در صنعت كشور هم بودیم. در این راستا پس از رونمایی از قراردادهای جدید نفتی توسط ایران، شركت های روسی به مرور زمان پای میز مذاكره نشستند و در این راستا شركت های لوك اویل، روس نفت، زاروبژنفت، تات نفت، گازپروم و گازپروم نفت با شركت ملی نفت ایران تفاهم نامه هم امضا كردند.
خرید نفت ایران توسط روسیه روی دیگر سكه تعاملات نفتی دو كشور است و در دیداری كه بین بیژن زنگنه، وزیر نفت كشورمان و الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه در اواخر سال ۱۳۹۵ صورت گرفت قرار شد نفت ایران به یك شركت روسی و برای مقاصد خارج از روسیه فروخته شود و ۵۰ درصد پول فروش نفت به روسیه به صورت نقدی تحویل ایران داده و ۵۰ درصد دیگر صرف خرید كالا و خدمات از روسیه شود كه این مورد هم در مرحله اجرا قرار گرفت.
دریچه جدیدی كه در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ در تعاملات نفتی ایران و روس گشوده شده تمایل شركت روسنفت به سرمایه گذاری در منطقه زاگرس بود. در این راستا یك سند رسمی دولت روسیه نشان داد شركت روسنفت به سرمایه گذاری در نفت و گاز منطقه زاگرس در ایران تمایل دارد. طبق سند یاد شده كه در یكی از پایگاه های اینترنتی دولت روسیه انتشار یافته، از میانه ماه فوریه سال جاری میلادی، روسنفت قصد داشته فرصت های اكتشاف و تولید نفت در منطقه زاگرس را بررسی كند.
خروج آمریكا از برجام و واكنش زنگنه به آن
در سومین روز اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ قرارداد راه اندازی خط لوله انتقال گاز ایرانشهر-چابهار میان دو وزارتخانه نفت و دفاع با هدف گازرسانی به جنوب استان سیستان و بلوچستان در وزارت نفت به امضا رسید. هدف از امضای این قرارداد، راه اندازی خط انتقال گاز با هدف گازرسانی به صنایع و جمعیت خانگی چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان بود. علاوه بر این، اجرایی شدن صادرات گاز ایران به عمان هم در گرو بهره برداری از این خط انتقال است.
این ماه ماهی بود كه در پانزدهمین روز آن دلیل حادثه سانچی در آن مشخص و اعلام گردید تغییر مسیر كشتی چینی علت اصلی حادثه بود. همینطور وعده امضای هفت قرارداد نفتی تا آخر سال در هفدهم این ماه از جانب غلامرضا منوچهری، معاون سابق مدیرعامل شركت ملی نفت در امور مهندسی و توسعه داده شد.
در اواخر اردیبهشت ماه بود كه آمریكا از برجام خارج شد و اعلام نمود نفت ایران را تحریم خواهد نمود. اتفاقی كه بیژن زنگنه به آن واكنش نشان داد و در بیست و یكم اردیبهشت ماه اظهار داشت: معتقدم با خروج آمریكا از برجام اتفاق قابل ذكری برای صادرات نفت و میعانات گازی ما رخ نخواهد داد و درآمدهای ارزی كشور طبق آنچه در بودجه است، تأمین خواهد شد.
تلاش عربستان برای گرفتن جای نفت ایران
در نهمین روز سومین ماه سال ۱۳۹۷ بود كه پس از به گوش رسیدن زمزمه های توتال برای خروج از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، زنگنه به صورت رسمی اعلام نمود به این شركت فرانسوی ضرب العجل ۶۰ روزه برای تصمیم گیری می دهد. در ایام پایانی خردادماه هم منوچهری از از جایگزینی شركت چینی سی ان پی سی با توتال در صورت خروج توتال از قرارداد اطلاع داد.
نیمه های خردادماه هم خبر صف كشیدن كامیون های عراقی پشت مرزهای ایرانی برای سوآپ نفت كركوك منتشر شد. در این ماه بود كه اقدامات عربستان برای همكاری با آمریكا جهت خارج كردن نفت ایران از بازار شروع شد و این كشور اعلام نمود حاضر است تولید خویش را برای جبران خلأ نفت ایران در بازارهای جهانی افزایش دهد.
به مدار آمدن فاز دوم ستاره خلیج فارس
نخستین روز تابستان همزمان شد با نشست ۱۷۴اوپك و تمدید تعهد كاهش تولید و افزایش یك میلیون بشكه ای عرضه به بازار با هدف پایبندی صد درصد اعضا به تعهد، به جای پایبندی ۱۵۰درصدی. این درحالی بود كه آمریكا تهدیدات خویش را شروع كرده بود و مشتریان نفتی ایران را تهدید می كرد درصورتی كه خرید نفت از ایران را ادامه دهند آنها را تحریم خواهد نمود. ترامپ كه با این اقدام سبب اختلال در بازار و بالا رفتن قیمت نفت شده بود اعضای اوپك را خطاب قرار داد و از آنها خواست قیمت نفت را كاهش دهند.
تهدیدات امریكا درحالی صورت می گرفت كه ایران گام های خود برای خودكفایی در بنزین را شروع كرده بود و در هفتمین روز تیرماه سال ۱۳۹۷، فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بعنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان، با حضور رئیس جمهوری راه اندازی شد. در همان روزها بازار ارز با نوسان روبرو شده بود و شركت های پتروشیمی موظف بودند ارز صادراتی خویش را وارد بازار كنند. تصمیمی كه همه واحدهای پتروشیمی با آن موافق نبودند.
نقش پررنگ پتروشیمی ها در بازار ارز
اوایل مردادماه سال ۱۳۹۷ در اوج نوسانات ارزی بازار، شركت های پتروشیمی از وجود دلالان در سامانه نیما گله كردند و بر این باور بودند دلالان در این سامانه هزاران میلیارد سود می برند. در یازدهم همین ماه پرونده افزایش قیمت یا سهمیه بندی بنزین بسته و به صورت رسمی اعلام گردید سرنوشت بنزین در سال ۱۳۹۷ تغییری نخواهد یافت. در اواسط همین ماه بر مبنای بسته جدید ارزی كه توسط مدیركل بانك مركزی رونمایی و اجرایی شد، شركت های پتروشیمی موظف شدند ارز خویش را در بازار ثانویه عرضه كنند كه این كار با نرخ ۸۰۸۰ آغاز شد. آخرین خبر نفتی مردادماه هم به ترك بازار نفت ایران توسط توتال اختصاص یافت.
تكلیف رهبر برای وزارت نفت
تابستان سال ۱۳۹۷ با تكلیف ابلاغی مقام معظم رهبری به وزارت نفت در خصوص پیگیری كاهش مصرف بنزین توسط این وزارت خانه به آخر رسید.
اوضاع خوب قاچاق بنزین
در دومین روز مهرماه درحالی زنگنه اعلام كرد خواب آمریكا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تعبیر نمی گردد كه ترامپ دوباره برای خریداران نفت ایران خط و نشان كشید. البته پس از خط و نشان كشیدن آقای رئیس جمهوری بود كه ۱۱۰ شركت اروپایی برای حضور در صنعت نفت ایران اعلام آمادگی كردند. در این روزها معضل قاچاق بنزین به اوج خود رسیده بود در حالیكه دولت روزانه ۳۵ میلیون دلار یارانه بنزین پرداخت می كرد.
آغاز تحریم های نفتی با عرضه نفت در بورس گره خورد
می توان گفت آبان ماه یكی از مهم ترین ماه ها برای صنعت نفت بود. در این ماه آمریكا یك روز پیش از تاریخی كه برای آغاز تحریم های نفتی ضد ایران اعلام نموده بود به هشت مشتری نفت ایران معافیت داد. از جانب دیگر بورس بالاخره نفتی و در دو مرتبه نفت خام در بورس ارائه شد. همینطور شركت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی از بازگشت قطعی كارت سوخت به چرخه سوخت گیری اطلاع داد.
كارت سوخت بازگشت
در آذرماه بود كه اجلاس ۱۷۵ اوپك برگزار گردید. اجلاسی كه اعضا در آن متعهد به كاهش تولید شدند اما ایران به علت تحریم ها از این تصمیم معاف شد. همینطور در این ماه شاهد آغاز فرآیند ثبت نام كارت سوخت المثنی بودیم با این وجود وزیر نفت تصریح كرد كه بحث سهمیه بندی بنزین مطرح نیست.
قطع واردات بنزین
دی ماه سرشار از خبرهای خوش بنزینی بود. در این ماه تولید بنزین در كشور مرز صد میلیون لیتر در روز را رد كرد و اعلام گردید واردات بنزین به كشور از مهرماه متوقف شده است. سومین عرضه نفت در بورس هم صورت گرفت كه بی مشتری ماند.
فاز سوم ستاره هم به مدار آمد
وزیر نفت در سومین روز بهمن ماه از به نفت رسیدن چاه اكتشافی در جزیره مینو و پیشی گرفتن ایران در برداشت از میدان گازی پارس جنوبی از قطر اطلاع داد. بورس انرژی برای اولین بار میزبان معیانات گازی شد اما نفت باز هم در بورس بی مشتری ماند. فاز سوم ستاره خلیج فارس در این ماه با حضور روحانی افتتاح و خبر صادرات بنزین و گازوئیل توسط ایران نیز اعلام گردید.
پرونده نفت با آغاز به كار بسته شد
پرونده نفت ایران در سال ۱۳۹۷ با آغاز به كار رسمی فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ میدان گازی پارس جنوبی بسته شد. هر یك از دو طرح توسعه برای برداشت و فرآورش ۵۶ میلیون مترمكعب گاز غنی از میدان مشترك، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال پی جی)، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشكه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.1397/12/29
14:19:54
5.0 / 5
4552
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز