ادعای بولتون ضد ایران به دنبال عبور ذخایر اورانیوم غنی شده از مرز ۳۰۰ كیلوگرم

ادعای بولتون ضد ایران به دنبال عبور ذخایر اورانیوم غنی شده از مرز ۳۰۰ كیلوگرم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز جان بولتون ادعا نمود كه عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ كیلوگرم می تواند تلاشی برای دستیابی به تسلیحات هسته ای باشد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریكا در پیامی توییتری اظهار داشت: دلیلی وجود ندارد كه ایران غنی سازی خویش را افزایش دهد مگر آن كه [این اقدام] بخشی از تلاش آن در جهت كاهش مدت زمان گریز برای تولید تسلیحات هسته ای باشد.
در پی اقدام ایران برای كاهش سطح تعهدات برجامی خود روز گذشته سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در اطلاعیه ای اعلام نمود: یوكیا آمانو، مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی به اطلاع شورای حكام رسانده است "آژانس در یكم ژوئیه، عبور ذخایر اورانیم غنی سازی شده ایران از محدودیت های توافق هسته ای را تأیید می كند".
وزیر امور خارجه كشورمان هم روز گذشته در توئیتر خود با تاكید بر این كه ایران توافق هسته ای برجام را نقض نكرده است، در تبیین علت این امر، به پاراگراف ۳۶ برجام اشاره نموده است.
ظریف با اشاره به خروج آمریكا از برجام و استناد ایران به پاراگراف ۳۶ در به جریان انداختن ادامه مسیر، نوشت: ما ضمن محفوظ بودن حقوقمان، به كشورهای E۳+۲ [سه كشور اروپایی، چین و روسیه] چند هفته فرصت دادیم. ما بعد از ۶۰ هفته نهایتاً دست به اقدام زدیم.
وزیر امور خارجه كشورمان خاطرنشان كرد: به محض آن كه كشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل كنند، ایران متقابلاً اقدامات معكوس به عمل خواهد آورد.
طبق بند ۲۶ برجام، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات، ایران حق دارد اجرای تعهدات خویش را به شكل كلی یا جزئی متوقف نماید.

بر اساس بند ۳۶ برجام اگر مبحث اختلافی با طی مراحل این بند فیصله نیافت شاكی می تواند این امر را بعنوان مبنای توقف كلی و یا جزئی اجرای تعهدات اش وفق برجام قلمداد كرده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ كند كه اعتقاد دارد مبحث مصداق "عدم پایبندی اساسی" بشمار می آید.1398/04/11
13:43:46
5.0 / 5
4690
تگهای خبر: انرژی , تولید , مشاور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز