تولید بنزین ایران ركورد می زند

تولید بنزین ایران ركورد می زند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سال قبل وزارت نفت توانست در تولید بنزین خودكفا شود و دروازه های واردات این فرآورده استراتژیك به كشور را ببندد. حالا هم شاهد افزایش تولید این فرآورده هستیم تاجایی كه در هفته جاری بالاترین رقم تاریخی تولید بنزین در ایران ثبت خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خودكفایی در تولید بنزین یكی از اهداف وزارت نفت طی چند سال گذشته بوده است و بر این اساس میزان تولید بنزین در كشور به مرور زمان افزایش یافت؛ به صورتی كه در فاصله سال های ۵۷ تا ۵۹ به صورت میانگین روزانه ۱۴ میلیون لیتر بنزین در كشور تولید شده كه این مقدار در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۷ (۹ ماه ابتدای سال) با افزایش ۵.۹ برابری به میانگین روزانه ۸۳ میلیون لیتر افزایش یافته است، این در شرایطی است كه مصرف روزانه بنزین در كشور هم رقمی در همین حدود را تعقیب كرده است؛ به نحوی كه در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۷ به صورت میانگین روزانه حدود ۸۸ میلیون لیتر بنزین در كشور مصرف شده است.
واردات این فرآورده در كشور اما در فاصله سال های ۵۷ تا ۵۹ صفر بوده و به تدریج با افزایش تعداد خودرو ها و رشد زندگی شهرنشینی به ۳.۷ میلیون لیتر در روز در فاصله سال های ۶۴ تا ۶۷ رسیده و در فاصله سال های ۸۴ تا ۸۷ به بالاترین حد خود (۱۶.۸ میلیون لیتر در روز) رسیده است و بعد از آن با روندی كاملاً كاهشی به ۷.۶ میلیون لیتر در روز در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۵ (دولت یازدهم) رسیده است.
رقم واردات بنزین در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۷ (۹ ماهه ابتدای سال) ۵.۹ میلیون لیتر ثبت شده است كه این رقم به قول مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از محل راه اندازی فازهای سه گانه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس و دستیابی به خودكفایی در تأمین بنزین مورد نیاز كشور، ابتدای مهرماه ۹۷ به صفر رسیده و دیگر بنزینی وارد كشور نشده است.
تولید بنزین كشور از ۱۱۰ میلیون لیتر در روز عبور می كند
اما بیژن زنگنه - وزیر نفت - در آخرین صحبت های خود درباره وضعیت تولید بنزین در كشور، گفته است: در این هفته مقدار تولید بنزین كشور از ۱۱۰ میلیون لیتر در روز عبور می كند و این بالاترین رقم تاریخی است كه تابحال داشته ایم.
وی با بیان این كه همه فرآورده ها همچون بنزین و گازوئیل، گاز مایع، نفت كوره و سوخت جت در كشور به صورت مازاد برای صادرات وجود دارد، اظهار نمود: برنامه ریزی جدی برای صادرات این فرآورده ها از راه خشكی و دریا شده است.
از جانب دیگر كارشناسان معتقدند كه ارقام سرسام آوری كه درباره میزان مصرف سوخت، یارانه و قاچاق سوخت منتشر می شود، زنگ خطر را درباره وضعیت این فرآورده نفتی و بودجه ای كه در این زمینه دود می شود، به صدا درآورد و دولت را بر آن داشت تا راهكاری را برای سامان دهی وضعیت موجود به كار گیرد.
برای این منظور سناریوهای مختلفی روی میز دولت و مجلس قرار گرفت كه مهم ترین آن بازگشت كارت سوخت و به دنبال آن سهمیه بندی بنزین بود. در این راستا زمستان سال گذشته، شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام نمود بازگشت كارت سوخت جدی است و از مالكان خودرو و موتور سیكلتی كه فاقد كارت سوخت بودند خواست تا برای دریافت كارت سوخت المثنی اقدام نمایند.
از ۲۰ مرداد استفاده از كارت سوخت الزامی است
سرانجام طبق اعلام امیر وكیل زاده - مدیر عامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی - استفاده از كارت سوخت الزامی شد و عرضه بنزین در جایگاه های سراسر ایران از ۲۰ مردادماه امسال صرفاً با عرضه كارت هوشمند سوخت خودرو امكانپذیر خواهد بود.
اصلاح الگوی مصرف انرژی در ایران به یك اجبار تبدیل گشته و استقرار مدیریت انرژی در صنایع مختلف هم همچون اقدام هایی است كه به بهبود مصرف كمك می نماید. بر این اساس، فرهنگ سازی از اجبار های بهینه سازی مصرف سوخت عنوان شده و شركت بهینه سازی مصرف سوخت در این راستا برنامه هایی را در نظر گرفته تا بتوان از این افزایش تولید نهایت استفاده را در كشور كرد.1398/04/17
13:28:03
5.0 / 5
4906
تگهای خبر: انرژی , بنزین , پالایشگاه , پخش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز