وزیر خارجه هلند: هنوز برای حفظ برجام دیر نشده است

وزیر خارجه هلند: هنوز برای حفظ برجام دیر نشده است خبرگزاری نفت و گاز: وزیر امورخارجه هلند با تاكید بر اینكه لازم است ایران به تعهداتش در برجام پایبند باشد، وضعیت پیرامون این توافق را نگران كننده توصیف كرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، استف بلاك وزیر امورخارجه هلند قبل از آغاز نشست وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا در بروكسل در جمع خبرنگاران اظهار داشت كه سوژه توافق هسته ای با ایران، موضوعی بسیار مهم می باشد.
ایشان سپس وضعیت پیرامون برجام را نگران كننده توصیف كرد و از دولت ایران خواست تا به تعهداتش در توافق پایبند بماند.
بلاك در پاسخ به این سوال كه آیا از نظر او توافق هسته ای از بین رفته است، اظهار داشت: امیدوارم كه این طور نباشد. هنوز دیر نشده است اما ایران باید به تعهداتش در برجام عمل كند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بعد از گذشت یك سال از نقض برجام توسط آمریكا و خروج این كشور از برجام و به دنبال تعلل اروپا برای انجام اقدامات عملی برای حفظ توافق جمهوری اسلامی ایران سرانجام اعلام نمود كه می تواند در هر سطحی اورانیوم را غنی سازی كند و در دومین گام خود برای كاهش اجرای تعهدات برجامی اش، غنی سازی خودرا از حد تعیین شده در این توافق، یعنی ۳.۶۷ درصد بالاتر برده است.
ایران تاكید دارد كه طبق مفاد تعیین شده در برجام، خصوصاً بندهای ۲۶ و ۳۶، ایران حق دارد در صورت عدم پایبندی طرف دیگر توافق، اجرای تعهدات خودرا بطور جزئی یا كلی متوقف نماید.
اما انگلیس، آلمان و فرانسه روز یكشنبه در اطلاعیه ای مشترك اعلام نمودند كه با عنایت به اعمال تحریم های جدید آمریكا مقابل ایران و عبور ایران از محدودیت های تعیین شده در برجام، امكان دارد توافق جامع هسته ای كه تنها چهار سال پیش منعقد شده بود، فروبپاشد.
در این بیانیه آمده است: آن قدر میزان خطرات بالاست كه از تمامی طرفین می خواهیم از كار خود دست بكشند و به عواقب احتمالی اقدامات خود فكر كنند.
همین طور در قسمتی دیگری از بیانیه آمده است: زمان آن رسیده است كه بطور مسئولیت پذیرانه ای اقدام نماییم و به دنبال راه هایی برای كاهش تنش ها و تداوم گفت وگوها بگردیم.
طبق بند ۲۶ برجام، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خودرا به شكل كلی یا جزئی متوقف نماید.
برمبنای بند ۳۶ برجام، اگر سوژه اختلافی با طی مراحل این بند فیصله نیافت، شاكی می تواند این امر را بعنوان مبنای توقف كلی و یا جزئی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد كند و یا به شورای امنیت سازمان ملل ابلاغ كند كه معتقد می باشد سوژه مصداق "عدم پایبندی اساسی" به شمار می آید.
منبع:

1398/04/24
14:03:50
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز