انگلیس، فرانسه و آلمان مكانیسم ماشه برجام را فعال كردند

انگلیس، فرانسه و آلمان مكانیسم ماشه برجام را فعال كردند خبرگزاری نفت و گاز: تروئیكای اروپایی با انتشار اطلاعیه ای از آغاز روند اجرای مكانیسم ماشه در برجام خبر دادند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از یورو نیوز، فرانسه، انگلیس و آلمان امروز (سه شنبه) در یك بیانیه مشترك مكانیسم حل اختلاف در برجام، موسوم به ماشه را به سبب آنچه "نقض توافق از طرف ایران" خواندند، فعال كرده اند.
تروئیكای اروپا در ادامه بیانیه خود تاكید كرده اند كه به كارزار فشار حداكثری دولت آمریكا مقابل ایران نمی پیوندند.
بنا بر بیانیه صادر شده از طرف سه كشور اروپایی عضو توافق هسته ای، این دولت ها در هماهنگی با سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا این تصمیم را گرفتند.
در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: باتوجه به اقدامات ایران ما هیچ انتخاب دیگری نداشتیم جز اینكه امروز نگرانی های خودرا در ارتباط با اینكه ایران دیگر به تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) عمل نمی كند، نشان دهیم و طبق مكانیسم حل اختلاف، مطابق با بند 36 در برجام این مسئله را به كمیسیون مشترك ارجاع دهیم.
مكانیسم حل اختلافات برجام (مكانیسم ماشه) یك روند مذاكره و گفت و گو میان اعضای برجام است كه با ارجاع گزارش اختلافی از طرف یكی از جانب های برجام به كمیسیون مشترك شروع می شود و برای چند مرحله با زمان های قابل تمدید در نظر گرفته شده است.
در مرحله اول مسائل اختلافی به ترتیب در سطح مشاوران، معاونان وزرای خارجه و وزیران خارجه طرح می شود كه در صورت عدم اجماع و حل اختلافات موجود، مسائل اختلافی به شورای امنیت ارجاع داده می شود و شورای امنیت هم درباره عدم بازگشت تحریم ها رای گیری می كند كه این فرآیند به شكل كلی یك روند زمان بر است كه اعضای برجام می توانند همین روند را نیز ماه ها و حتی سال ها تمدید كنند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان پیش تر درباره تهدید اروپایی ها به فعال كردن مكانیسم ماشه اظهار داشته بود: مكانیسم ماشه در برجام برای مواقعی است كه خطای اولیه رخ بدهد. ایران خطای اولیه را انجام نداده است. اقداماتی كه ایران انجام داده است، اول از همه در پاسخ به تخطی آمریكا از برجام و عدم توان اروپایی ها برای پاسخ دادن انجام گرفته اند و این ها همه راهكار محسوب می شوند. هیچ كسی نمی تواند از یك راهكار در پاسخ به راهكاری دیگر استفاده نماید.
سید عباس عراقچی، معاون ظریف نیز در مورد چنین تهدیدی از طرف اروپایی های هاگفته بود: طبیعی است كه این موضوعات شرایطی را به وجود می آورد كه ما به انتها برجام سریع تر نزدیك شویم.
علی اكبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی هم در در حاشیه مراسم راه اندازی بخش ثانویه راكتور اراك اظهار داشته بود: اگر اروپایی ها به سمت مكانیسم ماشه بروند عملا به سمت نابودی برجام رفته اند. اروپا می خواهد از بعد مسائل امنیتی برجام برآید و این را بارها گفته اند. اما اینكه اروپا این خواستش با توانش چقدر تناسب دارد بحث جداگانه است. اروپا نشان داد متاسفانه ایالت كالیفرنیا در مقابل دولت آمریكا استقلال سیاسی بیشتری دارد تا كل اتحادیه اروپا در مقابل آمریكا. این نشان دهنده عاجز بودن اروپا در مقابل آمریكاست. اینكه به دنبال مكانیسم ماشه بروند بر خلاف نیت اروپاست و اگر به این سمت بروند عملا به سمت نابودی برجام رفته اند و تناقضی است در اظهارات مقامات اروپایی درباره حفظ برجام.
منبع:

1398/10/25
16:47:14
5.0 / 5
4553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز