غول نفتی انگلیس از كركوك عراق كنار كشید

غول نفتی انگلیس از كركوك عراق كنار كشید به گزارش خبرگزاری نفت و گاز شركت BP با انقضای قرارداد اكتشافی ۱۰۰ میلیون دلاری و عدم وجود توافق جدید در مورد توسعه میدان نفتی كركوك، از این منطقه خارج می شود.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، این اقدام كه ضربه تازه ای به امیدهای عراق برای افزایش تولید نفت می زند، در حالی روی داده كه شركتهای انرژی غربی تحت تأثیر ناآرامی های داخلی عراق در ماه های اخیر، به ارزیابی مجدد فعالیتهایشان در این كشور پرداخته اند.

منابع آگاه به رویترز گفتند: شركت BP ماه گذشته به مقامات عراقی اطلاع داد كه كاركنانش در این میدان نفتی واقع در شمال عراق را بعد از انقضای قرارداد خدمات ۲۰۱۳ در انتها سال ۲۰۱۹، از این منطقه خارج كرده است.

یك مقام بلندپایه در شركت نفت شمال عراق كه بر فعالیتهای كركوك نظارت دارد، خروج شركت BP را تایید نمود و اظهار داشت: نتیجه مطالعات توسعه میدان نفتی كركوك به شركت نفت شمال داده شده و متاسفانه حداقل برای ما پایین تر از انتظاراتمان بوده است. كاملا واضح است كه نتایج این مطالعه برای این كه شركت BP فعالیت هایش را توسعه دهد، تشویق كننده نبوده است.

شركت BP تایید كرده كه كار و مطالعات این میدان را تكمیل كرده و سفارش های مربوط برای توسعه این میدان را به شركت نفت شمال داده است. این شركت در سال ۲۰۱۳ با شركت نفت شمال كه زیرمجموعه وزارت نفت عراق است، تفاهم نامه ای برای پشتیبانی از مطالعات فعالیت میدان نفتی در كركوك امضا كرد و همان گونه كه برنامه ریزی شده بود، در دسامبر ۲۰۱۹ كار و مطالعات این میدان را تكمیل كرد.

یك مهندس ارشد در شركت نفت شمال اظهار داشت: كاركنان شركت BP بعد از كامل كردن مطالعات فنی میدان و بررسی ها، لپ تاپ های خویش را به شركت نفت شمال داده اند.

عراق امیدوار بود كه با كمك شركت BP تولید این میدان را سه برابر كرده و به یك میلیون بشكه در روز برساند كه بیشتر از یك پنجم تولید فعلی عراق و معادل یك درصد از تولید جهانی بود.

قرارداد شركت BP در سال ۲۰۱۴ كه ارتش عراق با پیشروی گروه تروریستی داعش در شمال و غرب این كشور گرفتار فروپاشی شد و نیروهای دولت منطقه كردستان كنترل منطقه كركوك را به دست گرفتند، متوقف شده بود.

بغداد در سال ۲۰۱۷ بعد از برگزاری ناموفق همه پرسی استقلال منطقه كردستان، كنترل كامل كركوك را پس گرفت و شركت BP مطالعات خود در این میدان را ازسرگرفت.

كركوك در سال ۱۹۲۷ كشف شد و به منزله تولد صنعت نفت عراق بود و بر اساس گزارش شركت BP، حدود ۹ میلیارد بشكه نفت قابل استخراج دارد.

بر اساس گزارش رویترز، عمده نفت عراق تحت كنترل دولت مركزی در بغداد در جنوب این كشور تولید شده و از بنادر جنوبی در خلیج فارس صادر می شود. دولت منطقه كردستان حدود ۳۰۰ هزار بشكه در روز نفت خام را از شمال عراق و از راه یك خط لوله كه تركیه می گذرد، صادر می كند.
1398/11/02
23:16:39
5.0 / 5
4306
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز