سرریز سد كمال صالح شروع شد

سرریز سد كمال صالح شروع شد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مركزی مدیرعامل شركت سهامی آب منطقه ای مركزی اظهار داشت: سد كمال صالح اراك، از روز گذشته با تكمیل تراز آبی، سرریز كرد.


عزت اله آمره ای در گفتگو با ایسنا، اضافه كرد: حجم بارشی مطلوب بهاره و بارش های خوب فصل آبی جاری سبب شد بیشتر از 95 میلیون مترمكعب آب در دریاچه سد كمال صالح اراك ذخیره شده و نهایتا سرریز كند.
وی افزود: هم اكنون دبی خروجی از سد كمال صالح هشت متر مكعب بر ثانیه است و پیشبینی می شود با افزایش دبی ورودی به سد، میزان آبی كه سرریز می كند بیشتر شود.
این مقام مسئول در شركت سهامی آب منطقه ای مركزی، دبی ورودی به سدكمال صالح را 12 متر مكعب بر ثانیه اعلام نمود و اضافه كرد: سرریز شدن سدكمال صالح هیچ مشكلی را برای نقاط پائین دستی ایجاد نكرده و میزان آبی كه از سد خارج می شود به سمت استان لرستان هدایت شده و به حجم آب دریاچه سد مروك لرستان افزوده می شود.
وی در مورد وضعیت آبی سدالغدیر ساوه هم اظهار داشت: حجم سدالغدیر ساوه 277 میلیون متر مكعب است كه الان 270 میلیون متر مكعب آب در دریاچه سد ذخیره شده و به تراز نهایی نزدیك است.
آمره ای اضافه كرد: به منظور كنترل وروی و خروجی سدالغدیر و مدیریت سیلاب های احتمالی از هفته گذشته به جای سرریز سد، دریچه های تحتانی سدالغدیر باز شده است و به تناسب میزان دبی ورودی به سد از این سد تمام بتنی استان مركزی آب خارج می شود.
وی خاطرنشان كرد: بارندگی های فصل آبی بخصوص در فصل بهار باعث تكمیل تراز آبی بیشتر سدهای استان شد و خوشبختانه سرریز شدن آنها و سیلابی شدن استان هیچ خسارتی بر جای نگذاشت.
سد «كمال صالح» در جنوبی ترین نقطه شهرستان شازند با ظرفیت و حجم ۹۵ میلیون مترمكعب برای نخستین بار در طول ۷ سال گذشته، در اسفندماه سال 1397 به میزان ۸ مترمكعب در ثانیه سرریز كرد. آب این سد تابحال ۲ مرتبه در فصل بهار سرریز داشته است كه این سرریز به سمت سد مروك در استان لرستان در ۱۰ كیلومتری سد كمال صالح هدایت می شود.
این سد از نوع سنگ ریزه ای است، ارتفاع تاج سد به ۱۲ متر و ارتفاع سد به ۸۰ متر می رسد و در ۴۵ كیلومتری جنوب شازند و ۷۸ كیلومتری اراك واقع شده است.
سد كمال صالح دارای ۲ رودخانه از سرشاخه های شهرستان «دز» است كه بالغ بر ۴۰ میلیون مترمكعب نیاز آبی استان را تأمین می كند و ۶۲ درصد شهر اراك را پوشش آبی داده است.
اهمیت سلامت آب بسیار بالاست و از آنجائیكه آب های سطحی تأمین كننده آب سد كمال صالح هستند و از نظر EC آب، كدورت، سختی و PH در شرایط ایده آل و كاملاً استانداردی قرار دارد.
این سد در 29 اردیبهشت ماه سال 1388 به بهره برداری رسید و از راه آن آب مورد نیاز شهرهای اراك، شازند و صنایع بزرگ منطقه تأمین می شود.
منبع:

1399/02/01
14:14:10
5.0 / 5
2949
تگهای خبر: استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز