با تلاش محققان كشور صورت گرفت

بهره برداری از ۳ نوع نانوكاتالیست در پالایشگاه ها و پتروشیمی های كشور

بهره برداری از ۳ نوع نانوكاتالیست در پالایشگاه ها و پتروشیمی های كشور خبرگزاری نفت و گاز: تیم تحقیقاتی یكی از شركت های فناور به دانش فنی تولید 3 نوع نانو كاتالیست برای جداسازی تركیبات خورنده همراه فرآورده های نفتی رسیدند كه هم اكنون در بعضی از پالایشگاه ها و پتروشیمی های داخل كشور كاربردی شده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های فناور سه دسته مهم از کاتالیست های تولید شده خودرا به پالایشگاه های "ایلام"، "هاشمی نژاد"، فازهای مختلف پارس جنوبی و پتروشیمی خارک عرضه نموده و فروش این کاتالیست ها در حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد ریال در سال بوده ضمن آنکه عرضه این کاتالیست ها مانع از خروج مقدار قابل توجهی ارز از کشور شده است.
علی شاکرینی مدیر فروش بخش کاتالیست این شرکت با اشاره به اینکه ترکیبات گوگرددار همراه نفت نظیر "دی سولفید هیدروژن" سمی و خورنده است، اظهار داشت: بدین جهت باید این مواد خورنده از ترکیبات نفتی جداسازی شود ضمن آنکه برای شیرین سازی گازهای ترش نیاز به جداسازی ترکیبات گوگرددار از فرآورده های نفتی است.
وی روش سوزاندن را یکی از روش های جداسازی گوگرد از نفت دانست و تصریح کرد: این روش اثرات زیست محیطی زیادی به همراه دارد ولی بجای آن می توان از بازیابی گوگرد استفاده نمود. مهم ترین پروسه گوگردزدایی در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها، فرایندی به نام "کلاوس" است که در آن گوگرد از هیدروژن سولفید موجود در گاز طبیعی و در گازهایی که بعنوان فراورده های جانبی طی پالایش نفت خام تولید می شوند، استخراج می شود.
شاکرینی با تاکید بر اینکه بازیابی به روش کلاوس می تواند ۹۲ تا ۹۵ درصد گوگرد را حذف کند، تصریح کرد: محصول گوگرد به دست آمده از این روش قابل بازیافت و استفاده است. بدین جهت از نظر اقتصادی به صرفه خواهد بود.
وی با اشاره به پروسه جداسازی گوگرد از ترکیبات نفتی با اشاره به اینکه این پروسه از کوره آغاز می شود، افزود: فعل و انفعالاتی در کوره اتفاق می افتد و قسمتی از گوگرد بازیابی شده و باقیمانده گوگرد وارد راکتور می شود. معمولا دو یا سه راکتور به همراه دو تا ۳ کاتالیست برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.
بگفته این محقق کاتالیست های "آلومینا"، "تیتانیا" و "ترکیب آلومینا و اکسیدآهن" همچون این کاتالیست ها هستند که برای پروسه گوگردزدایی است که در این شرکت به تولید رسیده است.
بگفته وی در پروسه بازیابی گوگرد، گروهی از مواد هیدروکربنی با گوگرد واکنش می دهند و ساختار گوگرد/کربن به وجود آمده که این ترکیبات سبب کاهش کارایی پروسه گوگردزدایی می شود. برای حل این مشکل از کاتالیست تیتانیا استفاده می شود که عمل هیدرولیز را انجام می دهد تا این واکنش ها ناخواسته به حداقل رسیده و کارآیی باردیگر افزایش یابد.
منبع:

1399/02/06
23:11:40
5.0 / 5
3294
تگهای خبر: پالایشگاه , تولید , فروش , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز