در نخستین ماه بعد از جنگ قیمت نفت

سر سعودی ها بی كلاه ماند

سر سعودی ها بی كلاه ماند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز عربستان سعودی در اولین ماه بعد از آخر جنگ قیمت نفت با روسیه، نه تنها هیچ سود مالی كسب نكرد بلكه با كاهش شدید درآمدهای نفتی روبه رو شد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سازمان کل آمار عربستان سعودی اعلام نمود این کشور در ماه مه ۲۳.۹ میلیارد ریال سعودی معادل ۶.۴ میلیارد دلار درآمد از صادرات نفت داشت که در مقایسه با آوریل و زمانی که جنگ قیمت نفت در اوج بود، کمتر بود و نسبت به میانگین ماهانه ۱۶.۸ میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته، بیشتر از ۶۰ درصد کاهش داشت.

پس از جنگ قیمت یک ماهه که سبب سقوط قیمتها شد، سران سعودی و روسیه از جانب دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای تغییر تاکتیک و متعادل کردن بازار انرژی که از افت تقاضا در بحبوحه شیوع کرونا صدمه دیده بود، تحت فشار قرار گرفتند و برای انعقاد قرارداد جدیدی در چارچوب گروه اوپک پلاس توافق کردند. دولت عربستان سعودی صادرات نفت را از رکورد ۹.۳ میلیون بشکه در روز در آوریل به ۶.۲ میلیون بشکه در روز در ماه مه کم کرد.

خبر خوب برای عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان به حساب می آید، این است که درآمد صادرات نفت این کشور در ژوئن افزایش یافت و در ژوییه احیانا بالاتر خواهد رفت.

قیمتهای نفت بعد از اجرای توافق تاریخی کاهش ۹.۷ میلیون بشکه در روز از جانب اوپک پلاس و بهبود تدریجی تقاضا بعد از رفع محدودیتهای قرنطینه در اقتصادهای بزرگ جهان از رکورد پایین خود در آوریل بیشتر از دو برابر افزایش پیدا کردند. با بهبود تقاضا برای انرژی در کشورهایی مانند آمریکا و چین، میانگین قیمت نفت برنت در ژوئن ۲۶ درصد رشد کرد و به ۴۰ دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه رسید و میانگین این شاخص در ماه میلادی جاری ۴۳ دلار بوده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، عربستان سعودی مقرر است حجم صادرات خویش را از ماه میلادی آینده در جهت تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس به ۷.۷ میلیون بشکه در روز، افزایش دهد.
1399/05/03
16:21:04
5.0 / 5
2406
تگهای خبر: انرژی , اوپك , صادرات , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز