سبزی تاكید كرد:

لزوم تسریع در طرح آبرسانی به ساوه از سد كوچری

لزوم تسریع در طرح آبرسانی به ساوه از سد كوچری خبرگزاری نفت و گاز: مركزی نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه تامین منابع آبی باتوجه به رشد فزآینده جمعیتی شهر ساوه دغدغه جدی است، بر ضرورت تسریع در انتقال سهم آب ساوه از سدكوچری تاكید نمود.


حجت الاسلام محمد سبزی در جریان بازدید روز گذشته شنبه چهارم مردادماه از تصفیه خانه آب ساوه که به همراه فرماندار این شهرستان و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی و شهرستان ساوه صورت گرفت، در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: رشد فزآینده جمعیتی شهر ساوه نیازمند اتخاذ سازوکار مناسب برای تامین زیرساخت های مورد نیاز به ویژه آب آشامیدنی است.
وی با اعلان اینکه توسعه تصفیه خانه های آب و فاضلاب شهر ساوه و تسریع در تامین آب مورد نیاز در چارچوب اجرای پروژه آب رسانی از محل سهم ساوه از سد کوچری باتوجه به رشد فزآینده جمعیت این شهرستان ضرورتی دوچندان دارد، اظهار داشت: با گذشت بیش از ۱۰ سال از آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب از سد کوچری به ساوه تنها ۱۵ کیلومتر از مسیر ۱۳۱ کیلومتری اجرا و ۲۰ کیلومتر لوله مورد نیاز طرح تهیه شده و به سبب برخی مسائل و مشکلات هم اکنون اجرای این پروژه حدودا متوقف شده و با کندی پیش می رود.
حجت الاسلام سبزی اضافه کرد: شهر بزرگ ساوه با جمعیتی بیش از ۳۰۰ هزار نفر بواسطه مزیت صنعتی و کشاورزی و مهاجرپذیری برمبنای مطالعات صورت گرفته در افق ۱۴۱۰ با جمعیتی بیش از ۴۰۰ هزار نفر مواجه خواهد شد. بدین جهت باتوجه به وضعیت نابسامان منابع آب زیرزمینی در دشت ساوه تسریع در طرح انتقال سهم آب ساوه از سد کوچری لازم است و باید با تخصیص اعتبارات ملی روند اجرای این پروژه با سرعت از سر گرفته شود.
این نماینده مردم در خانه ملت با اشاره به بازدید از سدالغدیر و تصفیه خانه آب ساوه اظهار نمود: با تامین بیش از ۶۰ درصد نیاز آب آشامیدنی شهر ساوه از سد الغدیر کیفیت آب شرب این شهر بهبود یافته و منجر به خاموش شدن حدود ۱۸ چاه کشاورزی شده است.
وی با اشاره به پیچیدگی کار در تصفیه خانه آب شامل کلرزنی، ضدعفونی و... اظهار نمود: با تلاش متخصصین و کارکنان آبفای ساوه پروسه تصفیه آب با مدرن ترین تجهیزات و امکانات صورت گرفته تا آب قابل قبول از لحاظ شرب و با کیفیت بالا در اختیار شهروندان قرار گیرد.
حجت الاسلام سبزی به اجرای پروژه های آبرسانی در شهرستان های ساوه و زرندیه اشاره نمود و اضافه کرد: با اجرای طرح آبرسانی مجتمع سردار شهید سپهبد سلیمانی واقع در روستاهای کوهپایه ساوه مقرر است آب مورد نیاز ۱۵ روستای کوهپایه ساوه تامین گردد، همین طور با اجرای کامل طرح آبرسانی مجتمع باغ شیخ احمدآباد واقع در دشت مرکزی نیز پنج روستای این منطقه از آب شرب سالم و کاملا بهداشتی برخوردار خواهند شد.
وی راه اندازی دو مخزن پنج هزار متر مکعبی بتنی و توسعه شبکه تصفیه خانه فاضلاب ساوه را از دیگر پروژه های در دست اجرای سال جاری بیان کرد و اضافه کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در امتداد توسعه شبکه آب و فاضلاب روستایی و شهری در ساوه و زرندیه انجام گرفته یا در حال انجام می باشد.
معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز به تمهیدات مناسبی که در امتداد تامین نیاز آبی شهری و روستایی این شهرستان اندیشیده شده است اشاره نمود و اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده با وجود افزایش سرانه مصرف آب در این شهرستان خوشبختانه قطعی آب و جیره بندی در دستور کار نیست و در عین حال شهروندان به استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب سفارش می شوند.
علی میرزایی اشاره کرد: خوشبختانه با تکمیل تراز آبی سد الغدیر و سرریز شدن این سد در دو سال اخیر متاثر از بارش های مطلوب، کیفیت آب آشامیدنی شهر ساوه افزایش یافته است و شهروندان ساوجی به لطف بارش های اخیر از آب با کیفیت تر و سالم تری برخوردار می باشند.
وی به اجرای پروژه های مختلفی در حوزه آبرسانی شهری و روستایی در ساوه اشاره نمود و اضافه کرد: چندین پروژه مهم آبرسانی جهت بررسی و تصویب در کمیته برنامه ریزی شهرستان عنوان شد و بعد از اولویت بندی پروژه ها بیش از ۳۰ طرح آبرسانی تصویب و پروسه اجرایی آن شروع شده است.
فرماندار ساوه کمبود آب را از مهمترین مشکلات شهر ساوه برشمرد و اضافه کرد: تمهیدات لازم برای تامین، توزیع و کیفیت بخشی به آب آشامیدنی ساوه اندیشیده شده و اهداف توسعه ای در دستور کار قرار دارد.
او همینطور با اشاره به تعامل و همفکری بین بخشی برای تسریع در انتقال سهم آب ساوه از سدکوچری اظهار نمود: تخصیص اعتبارات ملی و استانی برای تامین آب پایدار برای شهرستان ساوه لزوم دو چندان دارد.
منبع:

1399/05/05
15:05:24
5.0 / 5
2548
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز