جایگزینی كولر گازی فرسوده به كجا رسید؟

جایگزینی كولر گازی فرسوده به كجا رسید؟ خبرگزاری نفت و گاز: هم اكنون پنج میلیون دستگاه كولر گازی فرسوده در ایران وجود دارد كه این تجهیزات دو برابر كولرهای پربازده برق مصرف می كنند. طبق گفته سخنگوی صنعت برق مطابق مجوز شورای اقتصاد، در فاز نخست یك میلیون كولر گازی پربازده از سازندگان داخلی تامین و برای جایگزینی با كولرهای پرمصرف در اختیار مناطق گرمسیر جنوب كشور قرار می گیرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهمن ماه سال قبل سرانجام شورای اقتصاد طرح پیشنهادی وزارت نیرو برای تعویض یک میلیون کولرگازی فرسوده در مناطق جنوبی را به تصویب رساند، اجرای این طرح صرفه جویی دو میلیارد مترمکعبی در مصرف گاز، ممانعت از انتشار ۶ میلیون تن آلاینده در جو و کاهش ۱۶۰۰ مگاواتی پیک بار شبکه را به همراه خواهد داشت که این مهم معادل یک نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی است.
راه اندازی یک نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی و شبکه های ارتباطی آن هم نیازمند ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است و گفته شده با اجرای این طرح، سالیانه از مصرف دو میلیارد مترمکعب گاز در نیروگاه های کشور کاسته شده و به دنبال آن از انتشار ۶ میلیون تن آلاینده به جو جلوگیری می شود.
از طرف دیگر هم اکنون ۶۵ درصد از بار پیک مناطق گرمسیری به کولرها و وسایل سرمایشی اختصاص دارد که دوره گرما در این مناطق ۹ ماه از سال و بطور متوسط در این نواحی ۱۸ ساعت در شبانه روز از کولر استفاده می شود. اجرای این طرح آنطور که از طرف مسئولان اعلام شده، منافع اقتصادی قابل توجهی برای مشترکان خواهد داشت، بطوریکه برمبنای ارزیابی صورت گرفته، اجرای این طرح کاهش ۳۰ درصدی مبلغ قبوض برق مشترکان را به همراه خواهد داشت و مشترک تنها ۳۵ درصد از قیمت یک کولر را در حدود ۲۴ ماه به صورت اقساط پرداخت خواهدنمود.
این طرح برمبنای قوانین بالادستی همچون قانون اصلاح الگوی مصرف و قانون رفع موانع تولید و طی پروسه چند ساله به لحاظ اجرایی و اقتصادی بودن مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته و نهایتا به تصویب شورای اقتصاد رسیده است. بگفته مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق - با اجرای این طرح شاهد راه اندازی خطوط تولید کولرهای پربازده در کشور هستیم و این طرح هیچگونه ارتباطی به توافق نامه های بین المللی همچون توافق نامه پاریس ندارد و امیدواریم با اجرای این برنامه مردم کشورمان در تابستان های گرم پیش رو از رفاه و آسایش کاملی در تامین برق برخوردار باشند.
همین طور این طرح از مناطق گرمسیری شروع و طی سه سال با همکاری سازندگان داخلی ۶۰۰ اشتغال مستقیم و ۱۸۰۰ اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهدنمود و بگفته وزیر نیرو، حدود ۲۱ هزار مگاوات مربوط به اوج بار در هر سال به سبب دستگاه های سرمایشی است و هرچه راندمان این دستگاه ها بهتر شود، برق کمتری مصرف خواهد شد، در نتیجه کشور به راه اندازی نیروگاه کمتری نیاز دارد، همین طور با اجرای این طرح، می توان زمینه صادرات گاز صرفه جویی شده را با نرخ صادراتی فراهم نمود.
بگفته رضا اردکانیان، بیش تر سوخت مصرفی نیروگاه ها، گاز است؛ بدین سبب با کاهش نیاز کشور به راه اندازی نیروگاه، صرفه جویی چشمگیری در مصرف گاز صورت می گیرد. علاوه بر این بر طبق گزارش های وزارت نفت، میزان مصرف گاز خانگی خصوصاً در فصل سرما بسیار است که این مصرف بر صادرات گاز و تولید برق در نیروگاه ها تاثیر منفی دارد، اگر میزان مصرف گاز خانگی کنترل نشود، ممکنست نیروگاه ها برای تولید برق با مشکل روبرو شده و نقصان برق و مواجه با خاموشی خسارت قابل توجهی را ایجاد کند.
طرح تعویض کولرهای فرسوده چگونه اجرا می شود؟
اخیرا نیز مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: جایگزینی یک میلیون کولر گازی پرمصرف که تا ۲ برابر بیشتر برق مصرف می کند مبتنی بر مجوز شورای اقتصاد است
وی هزینه تعویض این کولرها برای مشترکان را یک سوم قیمت تمام شده ذکر کرد که مابقی آن از محل صرفه جویی در مصرف سوخت، از طرف شرکت توانیر و دولت پرداخت می شود و هدف آن کاهش بار سرمایشی و تلفات مربوط به این بخش است.
سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: انتظار می رود با جایگزینی یک میلیون کولر گازی پربازده، ۱۶۰۰ مگاوات از بار شبکه در این مناطق کاهش یافته و حدود ۲ هزار مگاوات صرفه جویی در مصرف برق حاصل شود.
وی از مردم خواست هنگام خرید لوازم برقی ضمن اطلاع از برچسب انرژی و رتبه بندی مصرف، لوازم برقی با رتبه A و+A را که در کاهش صورتحساب برق مصرفی تاثیر مثبت دارد، خریداری کنند.
رجبی مشهدی فرهنگ استفاده از لوازم برقی را مهم ارزیابی کرد و از مشترکان خواست در زمان های اوج مصرف که بین ساعات ۱۳ تا ۱۷ اعلام شده، استفاده از لوازم برقی پر مصرف را به ساعات دیگر منتقل و دمای لوازم سرمایشی را روی عدد ۲۴ تنظیم کنند.
وی نرخ شدت انرژی در کشورمان را ۶۰ درصد بیشتر از متوسط جهانی عنوان نمود که از بالا بودن میزان مصرف انرژی برای تولید هر واحد کالا و خدمات در کشور حکایت دارد و همچون برنامه های صنعت برق، کاهش تلفات شبکه ها است که در سال های اخیر توانسته متوسط تلفات شبکه را از ۱۵ درصد به ۹.۷۶ درصد کم کند.
سخنگوی صنعت برق توسعه نیروگاه های چرخه ترکیبی را از دیگر اقدام ها در جهت کاهش تلفات انرژی عنوان نمود و در این رابطه از به مدار آمدن واحد ۱۶۵ مگاواتی چرخه ترکیبی نیروگاه ارومیه در ایام اخیر خبرداد که بدون مصرف سوخت و با بازیافت حرارت گازهای خروجی از ۲ واحد گازی، ۱۶۵ مگاوات برق بیشتر تولید می کند.
منبع:

1399/05/23
15:35:11
5.0 / 5
1980
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز