توقف سرمایه گذاری آرامكو در پالایشگاه ۱۰ میلیارد دلاری چین

توقف سرمایه گذاری آرامكو در پالایشگاه ۱۰ میلیارد دلاری چین شركت آرامكوی سعودی سرمایه گذاری در جوینت ونچری برای ساخت مجتمع پالایش و پتروشیمی 10 میلیارد دلاری در چین را در بحبوحه كاهش هزینه سرمایه متوقف كرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند چین به ساخت این پروژه ادامه خواهد داد و جوینت ونچری که آرامکوی سعودی ۳۵ درصد در آن سهم دارد، گزینه ای برای آینده خواهد ماند.

آرامکوی سعودی در فوریه سال ۲۰۱۹ توافقی را برای تشکیل بزرگترین سرمایه گذاری مشترک چینی-خارجی با شرکتهای نورینکو و پانجین سینسن بمنظور ساخت یک مجتمع پالایش و پتروشیمی یکپارچه در چین امضا کرد. این مجتمع ۱۰ میلیارد دلاری پالایشگاهی به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز خواهد داشت و آرامکو قرار بود ۷۰ درصد از خوراک نفت خام این مجتمع را تامین کند و بنا بود فعالیت این مجتمع در سال ۲۰۲۴ آغاز شود.

آرامکوی سعودی سال قبل قراردادهای مختلفی را برای تضمین تقاضای آتی برای نفت عربستان امضا کرد. با این وجود امسال سقوط قیمتها و تقاضا برای نفت، برنامه های شرکتهای نفت بزرگ شامل آرامکو را بهم ریخته و این تولیدکنندگان با سقوط درآمد، سود و جریان نقدینگی مواجه گشته اند.

شرکت آرامکو در سه ماهه دوم همزمان با بیان سقوط بی سابقه سود، در هزینه سرمایه و فعالیتهایش تغییراتی داد. سود خالص آرامکو در سه ماهه دوم امسال ۷۳.۴ درصد کم شد و به ۲۴.۶ میلیارد ریال سعودی معادل ۶.۵۷ میلیارد دلار در مقایسه با ۹۲.۶ میلیارد ریال در زمان مشابه سال قبل رسید.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اگر قیمت نفت برنت در حدود ۴۵ دلار در هر بشکه بماند، آرامکو هزینه سرمایه بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار را در فاصله سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ هدف خواهد گرفت.
1399/06/01
22:59:50
5.0 / 5
2036
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز