شروط مشتری گاز ایران برای تمدید قرارداد

شروط مشتری گاز ایران برای تمدید قرارداد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یك مقام بلندپایه وزارت انرژی تركیه اعلام نمود كه كشورش انتظار دارد اگر صادركنندگان گاز می خواهند قراردادهای بلندمدت را تمدید كنند، قیمت رقابتی تر و منعطف تری به این كشور پیشنهاد كنند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بیشتر از ۲۵ درصد از قراردادهای گازی بلندمدت ترکیه در سال آینده منقضی می شود که شامل واردات خط لوله ای از گازپروم روسیه و شرکت سوکار آذربایجان و یک قرارداد گاز طبیعی مایع با نیجریه است.

این مقام وزارت انرژی ترکیه به خبرنگاران اظهار داشت: رقابت از جانب LNG ارزان آمریکا و احتمال آغاز تولید گاز ترکیه در دریای سیاه، دینامیک بازار را تغییر داده است. قراردادهای گازی قدیمی که اغلب بر مبنای قیمت نفت بود و خریداران را ملزم می کرد اگر سهمیه خریدشان را به صورت کامل انجام ندهند، جریمه شوند، دیگر مطابق با واقعیتهای بازار نیست و قیمتها باید بر مبنای شرایط هابهای بزرگ گاز تنظیم شوند.

این مقام ترکیه ای که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار داشت: ما مذاکرات را درباره تمدید یا یافتن یک گزینه واردات دیگر شروع کرده ایم. تصمیم ما به این بستگی خواهد داشت که صادرکنندگان با پیشنهادهای قدیمی به سراغ ما بیاییند یا پیشنهادهای رقابتی تر و انعطاف پذیر داشته باشند. در صورت اول، تصور نمی کنم قراردادهای فعلی ادامه پیدا کنند.

ترکیه برای تأمین عمده نیازهای نفت و گاز خود به واردات متکی است و در نیمه اول سال جاری، واردات ترکیه از روسیه و ایران کاهش پیدا کرد و در مقابل خریدش از جمهوری آذربایجان و آمریکا افزایش قابل ملاحظه ای داشت.

این مقام ترکیه ای اظهار داشت: آمریکا یکباره دومین صادرکننده بزرگ LNG به بازار ترکیه در نیمه اول سال ۲۰۲۰ شد و دلیل اصلی آن هم رقابتی بودن بالای آن بود.

در حالی که مصرف گاز ترکیه با وجود حرکت به سمت استفاده از انرژی تجدیدپذیر و گزینه هایی مانند نیروی هسته ای افزایش پیدا خواهد کرد، اما کشف ماه گذشته یک میدان بزرگ گازی در دریای سیاه راه را به سمت تولید داخلی گشود.

ترکیه می گوید این میدان ۳۲۰ میلیارد متر مکعب گاز قابل برداشت دارد و فاتح دونمز، وزیر انرژی ترکیه ماه گذشته اظهار داشت: آمار نشان داده است با ادامه فعالیت حفاری، کشف بیشتری انجام خواهد گرفت.

بر اساس گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام نموده که کشورش تولید گاز از اکتشاف دریای سیاه را تا سال ۲۰۲۳ آغاز می کند که با صدمین سالگرد جمهوری ترکیه مصادف است اما این مقام ترکیه اظهار داشت: تولید کامل مدت طولانیتری زمان خواهد برد. زمان اعلام شده برای اولین تحویل گاز است.

منبع:

1399/06/22
12:57:35
5.0 / 5
2428
تگهای خبر: انرژی , تولید , حفاری , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز