برآورد اوپك از تقاضا برای نفت باردیگر كم شد

برآورد اوپك از تقاضا برای نفت باردیگر كم شد خبرگزاری نفت و گاز: اوپك در تازه ترین گزارش ماهانه خود باتوجه به افزایش موارد مبتلاشدن به كووید 19، پیش بینی نمود تقاضای جهانی برای نفت در سال 2021 بسیار كندتر از برآورد قبلی احیا خواهد شد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، اوپک در گزارش اکتبر خود پیش بینی نمود تقاضا برای نفت سال میلادی آینده به میزان ۶.۵۴ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۹۶.۸۴ میلیون بشکه در روز می رسد. برآورد اخیر اوپک ۸۰ هزار بشکه در روز کمتر از گزارش ماه پیش این سازمان است.

ضعیف شدن تقاضا برای نفت، برنامه های اوپک و متحدانش برای تسهیل محدودیت عرضه از شروع سال ۲۰۲۱ را تهدید می کند. اوپک وضعیت فعلی را زیر نظر دارد اما هنوز هیچ تصمیمی برای لغو افزایش تولید نگرفته است.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در مجمع انرژی اینتلیجنس درباب برنامه افزایش تولید اوپک پلاس از سال ۲۰۲۱ اظهار داشت: ما معتقدیم که این یک حجم حساب شده برای تامین تقاضایی است که بهبود پیدا می کند.

قیمت نفت تحت تاثیر محدودیتهای اعمال شده برای سفر و فعالیت اقتصادی بعد از انتشار ویروس کرونا، ریزش پیدا کرده است. بااینکه در سه ماهه سوم، تسهیل محدودیتهای کرونایی کمک کرد تقاضا برای انرژی احیا شود اما اوپک انتظار دارد روند بهبود اقتصادی باردیگر آهسته شود.

در گزارش اوپک آمده است: بااینکه روند احیای بعضی از اقتصادها در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ شایان توجه بود اما روند کوتاه مدت در بحبوحه مجموعه ای از ابهامات به خصوص وضعیت کوتاه مدت بیماری کووید ۱۹، شکننده مانده است. با افزایش ابهامات به دنبال صعود نرخ جهانی ابتلا، انتظار نمی رود روند احیای مشاهده شده در سه ماهه سوم، در سه ماهه چهارم و سال ۲۰۲۱ ادامه پیدا کند.

اوپک از ژوییه که نرخ رشد تقاضا در سال میلادی آینده را هفت میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده بود، مکررا در برآوردش تجدیدنظر کرده و آنرا پایین آورده است.

این گروه همین طور برآورد تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه چهارم را ۲۲۰ هزار بشکه در روز کم کرد اما همچنان انتظار دارد مصرف جهانی نفت امسال ۹.۴۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.

اوپک و متحدانش برای جبران افت تقاضا و با هدف تقویت قیمتها، از اول ماه مه دور جدیدی از توافق کاهش تولید را به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز به اجرا گذاشتند و از شروع اوت میزان محدودیت عرضه خودرا به ۷.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دادند و قصد دارند از شروع سال میلادی آینده دو میلیون بشکه در روز دیگر به تولیدشان اضافه کنند.

گزارش اوپک نشان داد تولید این گروه در سپتامبر ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۲۴.۱۱ میلیون بشکه در روز رسید و نرخ پایبندی به توافق در بین اعضای این گروه ۱۰۴ درصد بود.

اوپک پیش بینی نمود تقاضا برای نفت این گروه در سال آینده ۲۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از برآورد قبلی خواهد بود و به ۲۷.۹۳ میلیون بشکه در روز بالغ می شود.

بر اساس گزارش رویترز، با فرض این که تقاضای جهانی طبق پیش بینی بهبود پیدا کند، اعضای اوپک می توانند تولیدشان را در سال ۲۰۲۱ بیش از ۳.۸ میلیون بشکه در روز در مقایسه با نرخ تولید سپتامبر بالا برند بدون این که موجب اشباع عرضه در بازار شوند.

منبع:

1399/07/23
00:03:17
5.0 / 5
1698
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز