سفیر ایران در روسیه مطرح كرد

لزوم بهره مندی ایران از تمامی مزایای برجام تنها حلقه مفقوده این توافق

لزوم بهره مندی ایران از تمامی مزایای برجام تنها حلقه مفقوده این توافق به گزارش خبرگزاری نفت و گاز كاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه به مناسبت ۱۸ اكتبر؛ لغو محدودیتهای تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران یادداشتی را در یك روزنامه روس منتشر نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، متن این یادداشت که در روزنامه مسکوفسکی کامسامولتس روسیه انتشار یافته بدین شرح است:
طی چند سال گذشته، جهان شاهد اتفاقات مثبت و منفی زیادی بوده است و بدون شک شکل گیری و امضای برجام در سال ۲۰۱۵ یکی از اقدامات مثبت و به یادماندنی می باشد. جمهوری اسلامی ایران علیرغم این که بارها اعلام نموده بود بر مبنای اعتقادات دینی خود به دنبال سلاح هسته ای نیست، این دفعه برای نشان دادن حسن نیت خود و با احترام به جامعه جهانی (به عنوان یک عضو فعال آن) پذیرفت طی توافقی حقیقت فعالیتهای هسته ای خویش را به نمایش بگذارد، توافقی که با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ از حمایت بین المللی برخوردار گشت. بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از تأسیسات هسته ای ایران که از نظر کمیت و کیفیت تا کنون بی سابقه بوده، ماهیت صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای ایران را به جهانیان نشان داده است.
بر اساس توافق سال ۲۰۱۵ کشورهای عضو برجام در کنار بهره مندی از مزایای آن، تعهداتی را پذیرفتند. بر همین اساس، کشورهای عضو تلاش کردند اقدامات خویش را بگونه ای تنظیم نمایند تا علاوه بر بهره مندی از منافع، به تعهدات حود هم عمل کنند، اما با خروج آمریکا از برجام در ۸ ماه می ۲۰۱۸ و اقدام یکجانبه آن جهت احیای تحریم های قبلی که بر مبنای توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ لغو شده بودند، روند اجرایی این توافق مهم و تثبیت کننده اوضاع عدم اشاعه هسته ای مختل گردید. بدبن ترتیب، آمریکا با نقض فاحش مقررات بین المللی سایر کشورهای جهان را تحت فشار قرار داد تا در این اقدام غیرقانونی همراهیش کنند. نتیجه این فشارها این بود که سایر اعضای برجام بخصوص اعضای اروپائی نتوانستند به تعهدات خود عمل نمایند و ایران نتوانست ار منافع برجام به وپژه منافع اقتصادی آن بهره مند شود.
اما اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا همچنان ادامه یافت و در سال ۲۰۲۰ وارد مرحله حادی شد که نگرانی جامعه بین المللی را در مورد مرگ یک توافق مهم دیگر یعنی برجام افزایش داد. بر مبنای مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ از تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ محدودیت های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران به صورت خودکار آخر می یابد و آمریکا بعد از تلاشهای زیاد برای نابودی برجام و عدم موفقیت در این راه، به این نتیجه رسید با انجام اقداماتی برای احیای تحریم های تسلیحاتی برجام را یک قدم دیگر به مرگ نزدیک کند. در همین راستا، با نزدیک شدن به موعد خاتمه محدودیت های تسلیحاتی ایران، ابتدا با عرضه قطعنامه ای تلاش نمود محدودیت های تسلیحاتی را ایران را تمدید نماید. به دنبال مخالفت اعضای شورای امنیت با قطعنامه مذکور، واشنگتن با تفسیری نادرست و متناقض از قطعنامه ۲۲۳۱ درخواست فعال سازی مکانیزم اسنپ بک را عرضه نمود، اما همانطور که بارها توسط اعضای باقیمانده در برجام و اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت اعلام شد، آمریکا از برجام خارج شده است و دیگر نمی تواند از این مکانیزم استفاده نماید.
شورای امنیت سازمان ملل متحد از همه دولت های عضو، سازمان های منطقه ای و بین الملل می خواهد اقدامات لازم را برای پشتیبانی از اجرای برجام به عمل آورند، همچون با انجام اقدامات همسو با برنامه اجرایی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و از راه خودداری از اقداماتی که اجرای تعهدات وفق برجام را با مشکل مواجه نماید. بر مبنای مقررات بین المللی جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک عضو برجام حق بهره مندی از منافع آنرا دارد. بنابراین، طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تمامی تحریم های قبلی سازمان ملل لغو شده و محدودیت های تسلیحاتی هم از ۱۸ اکتبر سالجاری آخر می یابد. حالا روند اجرایی برجام بعنوان یک توافق مهم بین المللی مورد حمایت سازمان ملل (قطعنامه ۲۲۳۱) تنها یک حلقه مفقوده دارد و آن لزوم بهره مندی ایران از تمامی مزایای برجام است و انتظار از جامعه جهانی این است که بر مبنای تعهدات خود طبق ماده ۲۵ منشور ملل متحد و قطعنامه ۲۲۳۱ گام بر دارند و به صورت همه جانبه (سیاسی و عملی) از برجام حمایت نمایند. توجه به این نکته ضروریست که توافق بدون منافع و بدون اجراء توافقی مرده می باشد.1399/08/16
19:28:59
5.0 / 5
1550
تگهای خبر: انرژی , تحریم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز