یك كارشناس مسایل بین الملل پاسخ داد

نخستین گام دولت بایدن در قبال برجام چه باید باشد؟

نخستین گام دولت بایدن در قبال برجام چه باید باشد؟ یك كارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: برگشت به توافق هسته ای و شرایط پیش از اردیبهشت 1397 نخستین گامی است كه جو بایدن در صورت انتخابش بعنوان رئیس جمهور بعدی باید در اولویت بازگشت به برجام قرار دهد.


حسن بهشتی پور در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این که باتوجه به این که جو بایدن بعنوان پیروز انتخابات اعلام شده در بحث برجام احیانا شاهد چه تحولات و تغییر مواضعی خواهیم بود، با اشاره به اینکه حتی اگر بایدن رئیس جمهور بعدی آمریکا باشد، تا سه ماه آتی ترامپ رئیس جمهور رسمی آمریکاست و باید در این دوره شرایط را مدیریت کرد، اضافه کرد: بسیار مهمست که در دوره انتقال قدرت همه طرف ها چه در سطح برجام چه در سطح بین الملل رویکرد و مواضع حساب شده اتخاذ کنند تا از تشدید شرایط و فضا بیش از پیش اجتناب شود.
این کارشناس مسایل بین الملل اشاره کرد: رفع یا تعلیق تحریم های در رابطه با موضوع هسته ای مطابق برجام و همین تحریم ها که به اسم مبارزه با تروریسم و مسایل حقوق بشری نیز اعمال شدند باید در گام نخست تکلیفشان روشن شود. طبعا ایران برای بازگشت به برجام شرایطی دارد چونکه نه فقط در این رابطه به لحاظ اقتصادی و مالی و نیز هسته ای متضرر شده است بلکه در سطح سیاسی فشارهای حداکثری به او وارد شده است بدین جهت انتظار دارد که ابتدا طرف آمریکایی با همراهی طرف های دیگر حسن نیت خودرا نشان دهند.
وی اشاره کرد: اگر ایران حسن نیت طرف های مقابل را ببیند حتما واقع بینانه به برجام باز می گردد.
بهشتی پور اشاره کرد: برگشت به توافق هسته ای و شرایط پیش از اردیبهشت ۱۳۹۷ نخستین گامی است که طرف آمریکایی می تواند انجام دهد. در این مرحله بسیار مهمست که محدودیت ها از تعاملات نفتی و بانکی ایران برداشته شود. بایدن می تواند با بهره گیری از اختیارات رئیس جمهور مصوبات رئیس جمهور قبلی و حتی مصوبات کنگره که برجام را تحت تاثیر قرار می دهد تعلیق کند و ثبات را به اجرای برجام باز گرداند. برجام در همان موقع که اوباما آنرا توافق کرد و اجرائی شد در اجرا مشکلاتی داشت پس نیاز است تا هر چه زودتر به شرایط پیش از سال ۹۷ بازگردیم.
وی اظهار داشت: فکر می کنم بازگشت به شرایط پیش از خروج آمریکا از برجام راهگشا باشد و در آن مرحله دو طرف می توانند برای اجرای بهتر و رفع مشکلات مذاکرات در قالب برجام داشته باشند. ایران اساسا برای مذاکرات در قالب مسایل برجامی و هسته ای آمادگی صحبت دارد و منظورش از شروطی که می گذارد همین است. مسلم است آمریکا درباره مسایل دیگر منطقه ای هم می خواهد وارد عمل شود و ایران این مساله را هم در دوران اوباما و هم ترامپ رد کرد بدین جهت حتی اگر بایدن هم روی کار بیاید باز هم مذاکرات درباره مسایل منطقه ای و غیره در بحث ایران و آمریکا چشم اندازی ندارد. با این وجود اگر بایدن رئیس جمهور منتخب باشد تا حداقل شش ماه آتی مساله این است که ببینیم بازگشت به برجام با چه کیفیت و کمیتی انجام می شود و آیا بایدن در این راه حسن نیت دارد یا خیر.
این کارشناس مسایل بین الملل افزود: اگر مقرر است برجام اجرا شود اول باید تکلیف توافق هسته ای روشن شود و اینکه آنها برای رفع تحریم هایی که تا حالا وضع شده اقدام روشنی انجام می دهند یا خیر و مهم تر اینکه اقدامات در امتداد سیاست فشار حداکثری کنار گذاشته می شود یا خیر. سیاست فشار حداکثری ترامپ شکست خورد و تاثیری در کشاندن ایران پای میز مذاکره یا در سطح بین المللی و حمایت کشورهای دیگر از این روند نداشت.
بهشتی پور اصرار کرد که فکر می کنم در نگاهی واقع بینانه سیاست ایران و رفتار ما هم در این میان مهم می باشد. اینکه قرار باشد فقط حرف خودمان را بزنیم طبعا کاری از پیش برده نمی گردد. این یک جاده دو طرفه است و باید در این راه دیالوگ برقرار شود.
وی اظهار داشت: اگر در عمل طرف های برجام به تعهداتشان عمل کردند، ایران تعهداتش را وفق برجام عملیاتی می کند.
این کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به جو عمومی جامعه و انتظارات مردم از آمدن جو بایدن اشاره کرد: بسیار مهمست که یک دفعه دیگر مثل زمان اجرای برجام انتظارات بیش از پیش بالا برده نشود. به مردم همان چیزی را بگوییم که در واقعیت وجود دارد. مهمست که مردم بدانند تحریم های آمریکا در خوشبینانه ترین حالت طبق برجام تعلیق می شود نه لغو چونکه لغو تحریم های اولیه و ثانویه در کنگره در اختیار رئیس جمهور نیست بلکه باید در همان چارچوب کنگره نظر دهد.
وی در پاسخ به این پرسش که برخی با جدی شدن انتخاب جو بایدن بر این مساله تاکید دارند که هیچ فرقی میان ترامپ و بایدن وجود ندارد؟ اظهار داشت: از لحاظ اینکه آمریکا و ایران دشمن هم هستند و هر دولتی در آمریکا سر کار بیاید منافع ملی آمریکا را دنبال می کند این دو فرد در تعارض با اصل انقلاب اسلامی هستند و فرقی با هم ندارند. بنا بر این آنچه متفاوت است روش آنها در رسیدن به منافع شان است و دیگر اینکه باید بدانیم حتی دو رئیس جمهور دموکرات یا جمهوری خواه هم با هم در اداره جامعه و حکومت با هم متفاوت هستند بدین جهت باید هوشمندانه رفتار نماییم و بگردیم دنبال روش ها و جزئیات کار و سیاست های ویژه ای که هر کدام از آنها دنبال می کنند. باید متناسب با سیاست هر کدام رویکرد خاص خودرا داشته باشیم.
بهشتی پور با بیان این مطلب که اینکه می گویند دموکرات ها تحریم های بیشتر وضع کردند، مغلطه است، معتقد است: هر یک از تحریم های آمریکا فقط متصل به اقدامات آمریکا نبوده و نیست بلکه سیاست ها و اقدامات ایران هم در این رابطه موثر بوده است؛ ایران یک کشور دست و پا بسته که آنها هر کدام بیایند و تحریمش کنند، نیست بلکه کشوری برنامه ریز است و سیاست های خاص منطقه ای و بین المللی دارد و طبیعی است که کشورهای دیگر همچون آمریکا نسبت به سیاست های ایران واکنش داشته باشد. بدین جهت اینکه بگوییم "سگ زرد برادر شغال است" توجیه مناسبی نیست. اگر دنبال آن هستیم که کاری را از پیش ببریم باید بطور متقابل رفتار خودمان را هم مد نظر قرار دهیم. اینکه برجام موفق شد برای آن بود که نگاه برد ـ برد را پیش برد. دو طرف از برخی خواسته هایشان گذشتند و بر یک ساختار توافق کردند که مرضی الطرفین بود و از این جهت مهم بود به شکلی که حمایت بین المللی گسترده ای را در برداشت.
این کارشناس مسایل بین الملل در پاسخ به اینکه برخی نگرانی ها از اقدامات ترامپ در سه ماهه بعدی وجود دارد اظهار داشت: بعید است سیستم آمریکا اجازه دهد که در روند انتقال قدرت کار به آشوب و شورش کشیده شود و به نظرم جای نگرانی نیست. از طرف دیگر ترامپ بدترین نوع تحریم ها را مقابل ایران تا حالا اعمال کرده است و دیگر چیزی باقی نمانده است. اگر نگران آن هستیم که تحریم های هسته ای را در قالب تحریم های تروریستی و حقوق بشری ببرد آن هم می تواند با دستور رئیس جمهور بعدی اگر اراده برای آن کار وجود داشته باشد، برداشته شود.1399/08/25
14:16:21
5.0 / 5
1478
تگهای خبر: برق , تحریم , حقوق , عملیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز