اقامتگاه پرسنلی آریاساسول ممنوع!

اقامتگاه پرسنلی آریاساسول ممنوع! به گزارش خبرگزاری نفت و گاز بوشهر مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: «اجازه نمی دهیم ساحل نای بند محصور شود، چه ساخت اقامتگاه و چه موزه ها باید در خدمت گردشگری منطقه باشد و اگر نیت شركت آریاساسول تاسیس اقامتگاه پرسنلی باشد حتما جلوی ادامه كار را خواهیم گرفت.»


فرهاد قلی نژاد در گفتگو با ایسنا با تکیه بر اینکه باید همه کاربری های ساخت وسازهای آریاساسول در محدوده پارک ملی دریایی نای بند باید مشخص باشد؛ اظهار داشت: «ما به این پروژه ورود کرده ایم و اعلام شده که ارتفاع سازه ها باید پایین بیاید و اینکه نمای تمام سازه ها، چه اقامتگاه و چه موزه ها باید طرح اکولاژ -نوعی اقامتگاه زیستی با هدف حفاظت از میراث طبیعی- کار شود. همه طرح های اکولاژ را پیش از اتمام پروژه از آریاساسول خواسته ایم، اینکه مقرر است موزه یا آکواریوم و غیره... با چه طرحی ساخته شود. چون به ما گفته اند نمای طرح معماری سنتی بوشهر و اکولاژ خواهد بود و الان در حال طراحی نماهای بیرونی برای عرضه به محیط زیست هستند.»
وی در مورد تحرکات برخی شرکت ها برای خرید زمین در منطقه حفاظت شده نای بند، بیان نمود: «شرکت های دیگری وجود ندارد و ما مجوزی به آنها نداده ایم، حتی چند شرکت پیگیر بودند و به علت اینکه اراضی مشکل داشتند و منطقه طرح مطالعات داشته و زون بندی (یا طبقه بندی) است نمی توانیم بیشتر از این از گردشگری طرح های حمایت نماییم بنابراین با آنها مخالفت کرده و اجازه ندادیم زمین ها را خریداری نموده و اتفاقاتی مثل آریاساسول در آنجا رخ دهد.»
مدیرکل محیط زیست بوشهر افزود: «فقط مبحث آریاساسول وجود دارد که آن هم به سال ۹۵ برمی گردد که اولاً مجموع اراضی در اختیار این مجموعه ۲.۵ هکتار است که تماماً جزو اراضی مستثنیات بوده که خریداری نموده و سند گرفته اند؛ یعنی از اراضی ملی منطقه نایبند نیست و محدوده ی در اختیار آنان در طرح مدیریت منطقه در طرح گردشگری واقع شده است.» بنا بر توضیحات این مسئول نوار ساحلی نای بند در آن منطقه، کاربری گردشگری دارد.

همه مراحل پروژه با نظارت محیط زیست پیش برود
قلی نژاد در پاسخ به اینکه آیا در منطقه ای با کاربری گردشگری واقع در نوار ساحلی می توان ساختمان سازی انجام داد، به ایسنا اظهار داشت: «مطابق طرح توجیهی عرضه شده به سازمان محیط زیست، در این ۲.۵ هکتار بخشی اقامتگاه گردشگری –نه کارکنان-، بخشی بعنوان موزه دریایی، بخشی آکواریوم دریایی و بخشی هم به تاسیس یک آمفی تئاتر برای همایش ها و کلاس های آموزشی محیط زیستی اختصاص می یابد. همینطور طبق تعهدات آنها به محیط زیست باید سایت پرنده نگری در آن مکان راه اندازی شود و ساحل هم نباید محصور شود. ضمن اینکه باید مرکز بازدیدکنندگان محیط زیست هم راه اندازی شود که در آن مرکز بحث های موزه و آموزش های محیط زیستی هم باید لحاظ شود، همینطور باید باغ گیاه شناسی داشته باشند.»
این مسئول ضمن اشاره به اینکه همه مراحل پروژه باید با هماهنگی و تحت نظارت محیط زیست پیش برود، خاطرنشان کرد: «آخر همین هفته تیمی از محیط زیست برای بازدید از طرح به منطقه می آید. اصلا عنوان طرح اقامتی، زیست محیطی- گردشگری می باشد و صرفاٌ یک اقامتگاه نیست. ضمن اینکه آریا ساسول متعهد است که ۱۹ هزار متر مربع فضای سبز در آن منطقه ایجاد نمایند و هم اکنون متوجه شدیم که به شکلی در حال کاهش این میزان هستند که ورود کرده ایم و پیگیر اجرای ۱۹هزار مترمربع فضای سبز در چارچوب باغ گیاه شناسی هستیم.»

اجازه نمی دهیم ساحل نای بند محصور شود
فرهاد قلی نژاد تصریح کرد: «اجازه نمی دهیم این منطقه و ساحل محصور شود، چه اقامتگاه و چه موزه ها باید در خدمت گردشگری منطقه باشد و اگر نیت آنان اقامتگاه پرسنلی باشد حتما محیط زیست جلوی کار را خواهد گرفت.»
وی در مورد چگونگی اعطای مجوز توضیح داد: اینکه چطور محیط زیست اجازه داده است، این شرکت سال ۹۵ درخواست تغییر کاربری اراضی –جزو مستثنیات بوده است- را داده و در کارگروه استانی تغییر کاربری، متاسفانه محیط زیست وقت، یک مجوز کلی بدون پلان و طرح صادر می کند. در نیمه دوم سال ۹۷ که من به بوشهر آمدم پروژه در حال کار کردن بود و پی درآورده و بتن ریزی کرده بودند که ما ورود کرده و عملیات ساخت و ساز را به مدت ۴ الی ۵ ماه متوقف کردیم و گفتیم این طرح پلان –نقشه- ندارد. سپس یک پلان آورده و گفتند قبلا عرضه شده که ما باغ گیاه شناسی، سایت پرنده نگری و موزه را به آن اضافه کرده و گفتیم باید به طرح گردشگری تبدیل گردد.»
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: « یک سال هم کار به علت اعتراض نسبت به قرار گرفتن طرح در حریم امنیتی و استقرار تاسیسات امنیتی سپاه در آن منطقه تعطیل بود، و حالا که باردیگر قصد آغاز کار داشتند ما -محیط زیست- ورود کرده و گفته ایم باید سازه های علم شده مطابق طرح گردشگری بوده و به ما اعلام کنند کدام موزه، کدام آکواریوم و کدام آمفی تئاتر است. همینطور باید تعهدی در خصوص عدم محصورسازی امضا کنند و بگونه ای باشد که محدوده و فضا و موزه و... در اختیار مردم و گردشگران باشد. متاسفانه در آن زمان مجوز خام صادر شده اما به هر روی به جد در حال نظارت هستیم.»
منبع:

1399/08/27
21:07:15
5.0 / 5
1544
تگهای خبر: آموزش , خرید , راه اندازی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز